Rozúčtování tepla v sušárně
Dobrý den, lze náklady na vytápění sušárny – společná část domu rozúčtovat pouze uživatelům této místnosti. Sušárnu aktivně používají cca 4 byty z 24. Nyní došlo k osazení ITN s tím, že nám bude účtováno používání sušárny. Děkuji
Váš návrh není spravedlivý, neboť ty 4 byty asi nevyužívají sušárnu nepřetržitě a stejně. Proto my děláme tak, že náklady vytápění sušárny dáme do provozu domu SVJ jako výdaj „ostatní služby“ a je stanoven a schválen poplatek jako denní paušál za použití ve výši „3 denního výdaje (použití topení na maximum)“ a uživatel tento poplatek uhradí do pokladny SVJ a následně je převeden na BU SVJ a je zaúčtován jako (minus) výdaj snižující „ostatní služby“. Tím je zajištěno, že sušárnu „nevyužívající“ vlastníci sdílejí pouze náklady vytápění v době nevyužití a podílem odpovídající spol. vlast. poměru.
Co si odsouhlasíte, to budete mít. Ovšem sušárna může být součástí tepelného řešení budovy, že se předpokládá, že se v ní bude topit i bez sušení, aby přilehlé byty nebyly ochlazované. Takže pokud chcete zpoplatňovat zdejší teplo, bylo by férové sušárnu nejdřív tepelně odizolovat od bytů.
Obávám se, že ani varianta 100% souhlasu neprojde. Lobbisté se na ni připravují.
Nová vyhláška naopak předpokládá instalaci indikátorů na radiátory pouze v bytech. Lze tedy předpokládat vydatné přetápění sušáren spořílky z okolních bytů.
To je nesmysl Radku. Řešili jsme také přetápění sušárny, kdy ti co s ní sousedí (mají sušárnu pod podlahou) neustále otvírali ventily natvrdo-teplota v místnosti pak byla i více než 30 stupňů. Vše vyřešily uzamykatelné termohlavice. Teplota je stabilně v rozmezí 18–20 stupňů, což je na sušárnu i tak luxus, je zajištěna tepelná stabilita a utichly veškeré dohady. Měli jsme i experty, kteří otevřeli topení naplno, utemovali okénka a nepřejte si vědět, jaký vzduch tam pak byl! Obecně rozšířený omyl je, že v sušárnách se musí nějak hodně topit. To je nesmysl. Pokude se jedná o suchou a prázdnou místnost, postačí teplota i kolem 10 stupňů a prádlo krásně uschne do druhého dne, to je fyzika pro pátou třídu. :-) Jen je zapotřebí zajistit alespoň minimální proudění vzduchu, tzn. pootevřít okénko nebo nějaký větrák. Samozřejmě to neznamená v mrazech otevřená okna-to už je zase druhý extrém!!! Všechno to je ale o lidech. :-)
Já píšu k čemu nabádá novela vyhlášky. Samosebou, že lze přetápění sušáren technicky řešit.
Pokud máte v sušárně 10 stupňů, pak pravděpodobně porušujete zákon a dotápějí ji její sousedé stěnami svých bytů.
A pokud jde o fyziku, něco si o ní nastudujte. Sušárna – pokud má sušit – musí větrat. A pokud má sušit rychle, nemůže v ní být chladný vzduch. V chladném vzduchu se rozpustí mnohem méně vody a odpařuje se pomaleji. Chladný vzduch (těch uváděných 10 stupňů) může vysušovat prádlo pokud venku mrzne a ve venkovním vzduchu není téměř žádná voda.
Zřejmě máte Radku potíž porozumět psanému textu… Nepsal jsem že máme v sušárně 10 stupňů, ale 18–20 a to stabilně bez výkyvů a buďte zcela klidný, zákon porušován není, toto upravuje pouhá vyhláška a kolaudace objektu. :-) A o důležitosti proudění vzduchu se výslovně zmiňuji, bez toho prádlo neschne ani při 30. A pokud nevěříte, doporučuji vyzkoušet usušit prádlo v relativně chladné, avšak přiměřeně větrané suché a prázdné místnosti…funguje to! Takže krásný večer.
Poslední komentáře