Rozúčtování služeb na vlastníky

Vložil Anonymous, 8. Listopad 2010 - 13:55 ::

Dobrý den, ráda bych se zeptala, 1.jak rozúčtovat náklady na služby pokud neexistuje žádný podklad ze shromáždění vlastníků o způsobu rozúčtování, který by si vlastníci odsouhlasili. Firma, která doposud vedla účetnictví tyto náklady rozúčtovávala podle výše spoluvlastnických podílů.

2. jak rozúčtovat náklady na služby, jestliže mezi byty je i nebytový prostor- sklad ( spoluvlastnický podíl je asi 1%) a kritérium pro rozúčtování např. odvozu odpadu bude odsouhlasen počet osob. Ve stanovách je uvedeno, že o rozúčtování nákladů na služby rozhoduje shromáždění 3/4 většiny přítomných hlasů. Není stanoveno nějakým předpisem jak rozúčtovávat služby mezi bytové a nebytové prostory? Nebo jestliže si vlastníci odsouhlasí kritérium počet osob, pak přes to nejede vlak.

3. ve stanovách je uvedeno, že shromáždění rozhoduje o způsobu rozúčtování cen služeb na jednotlivé členy společenství, není-li stanoveno zvláštním právním předpisem nebo rozhodnutím cenového orgánu. Můžete mi poradit, jaké služby jsou upraveny zvláštním právním předpisem nebo rozhodnutím cenového orgánu, kde tento odkaz na právní předpis hledat?

Děkuji za odpověď. Svojana

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymousss (bez ověření), 8. Listopad 2010 - 19:23

    Teplo:

    VYHLÁŠKA Ministerstva pro místní rozvoj ze dne 12. října 2001 č. 372/2001 Sb., kterou se stanoví pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi konečné spotřebitele.

    Odpad:

    Pokud platíte obci poplatek za komunální odpad, pak se řídíte zákonem o odpadech, který stanovil, že plátcem poplatku je majitel domu nebo SVJ, který rozúčtuje poplatek na poplatníky. Těmi jsou fyzické osoby, které odpad produkují. Nebytové jednotky se zpravidla na tomto poplatku nepodílejí, měly by mít své vlastní nádoby na odpad. Pokud ale mají množství odpadu menší než malé, tak se s vámi mohou na nějakém příspěvku dohodnout a používat vaše nádoby.

    V našem domě počet fyzických osob v bytech z pochopitelných důvodů nezjišťujeme, proto jsme se dohodli na rozúčtování poplatku za komunální odpad podle podílů na spol. částech domu. Nebytové jednotky v domě nemáme.

    Vložil Anonymous, 8. Listopad 2010 - 21:53

    „Nebytové jednotky se zpravidla na tomto poplatku nepodílejí, měly by mít své vlastní nádoby na odpad.“

    Tohle jste vyčetl kde?

    Vložil Anonymousss (bez ověření), 9. Listopad 2010 - 1:15

    To jsem vyčetl v pražské vyhlášce o komunálním odpadu, která samozřejmě platí jen v Praze.

    Komunální odpad produkují jen nepodnikající fyzické osoby, které se nacházejí zpravidla v bytech. V nebytových jednotkách produkují odpad právnické osoby a podnikající fyzické osoby. Ty musí uzavřít vlastní smlouvu a mít vlastní nádoby, na poplatku za komunální odpad se pak pochopitelně nepodílejí.

    Takto to funguje v Praze. Divil bych se, kdyby to v jiných městech, která vybírají poplatek za komunální odpad, neplatilo obdobně. Nedovedu si představit dělení poplatku mezi vlastníky bytových jednotek a např. restaurací.

    Vložil Anonymous, 9. Listopad 2010 - 9:38

    „Komunální odpad produkují jen nepodnikající fyzické osoby“

    Tohle jste vyčetl kde? Děkuji.

    Vložil Votočka, 9. Listopad 2010 - 12:54

    To přece vyplývá ze zákona o odpadech. Veškerý odpad vyprodukovaný „lidmi“ je komunální.

    v ostatních případech se odpad vyprodukoval podnikatelskou činností a není tudíž komunální.

    V praxi se to řeší dvěmi způsoby. Podnikatelský odpad je v malém objenmu a není např. toxický či jinak definován zákonem jako „jiný“ odpad a potom podnikatel po vzájemné dohodě užívá sběrné nádoby na komunální odpad jako každý jiný za smluvený poplatek.

    Nebo je jeho objem velký či „jiný“ a pak musí mít podnikatel uzavřenou smlouvu o likvidaci svého odpadu a platí za to smluvnímu partnerovi.

    Uvedu příklad: mám v domě pronajat NP s předmětem provozu pedikerie. S SVJ má provozovatelka uzavřenou nájemní smlouvu, která obsahuje ujednání o tom, že bude užívat naše sběrné nádoby na konumální odpad a za to nám zaplatí. Při provozu této živnosti zároveň vzniká tzv. nebezpečný odpad. Na jeho likvidaci je uzavřena smlouva o likvidaci nebezpečného odpadu s odbornou firmou samozřejmě za úplatu. Provozovatelka nám musela tuto smlouvu ukázat a dále musí dokladát, jak nebezpečný odpad přes tuto firmu z provozovny likviduje.

    Je to pochopitelné?

    Votočka

    Vložil Anonymous, 10. Listopad 2010 - 9:28

    I kdybyste měl pravdu, totiž platilo, že nepodnikající fyzické osoby produkují komunální odpad, zatímco podnikající fyzické osoby neprodukují komunální odpad, pak nejste oprávněn zjišťovat, zda uživatelé bytových jednotek jsou nepodnikající fyzické osoby nebo podnikající fyzické osoby.

    Vložil Votočka, 10. Listopad 2010 - 12:21

    Vážený, nic zjišťovat nechci, ale pokud by vyplynulo z jiných zdrojů (poznatků), že někdo ve svém bytě podniká a tímto produkuje nadměrné množství odpadu (tedy nejde o ono podnikání, ale o produkci odpadu) pak vězte, že dotyčný mimo jiné porušuje zákon o odpadech a to je řešitelné.

    Neříkám, že jednoduše, rychle a efektivně, ale jde to.

    Votočka

    Vložil Kalvoda (bez ověření), 10. Listopad 2010 - 9:24

    Jak by to bylo s komunálním odpadem, když v bytovém domě jednotlivé byty vlastní firmy i fyzické osoby, ale všichni je využívají pouze k bydlení.

    Vložil Votočka, 10. Listopad 2010 - 12:26

    Pořád stejné. Právnická osoba je zastoupena ze zákona osobou fyzickou (jednatel, předseda, prokurista). V bytě by bydlel onen člověk, ne firma. Nebo ten byt vlastní pro uspokojení bytových potřeb svého zaměstnance nebo jiné osoby, o kterou má zájem.

    Pokud by PO byt užívala k podnikání, platí to jsem již psal.

    Votočka

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".