rozúčtování nákladů na topení
Jsme SVJ o 12 stejně velkých bytech. Máme domovní kotelnu, která vytápí všechny byty. V 11 bytech byla vyměněna okna, 12. vlastník to odmítl. Autorizovaný inženýr (jako součást žádosti o podporu Zelená úsporám) vypočítal, že bylo dosaženo úspory 20,9 %. Ve všech bytech máme termoregulační ventily, ale nemáme indikátory pro rozúčtování nákladů, a nechceme je zavádět. Částku na topení rozdělujeme rovnoměrně na všechny vlastníky. Můžeme si stanovit pravidla pro rozúčtování tak, aby byla zohledněna o přibližně 20% větší spotřeba tepla v bytě s nevyměněnými okny? Děkuji za odpověď amap
Prosím Vás, nebylo by lepší nechat udělat pasportizaci a namontovat poměrové měřiče? To věčné dohadování, přijde nový vlastník a veškeré dohody jdou do kopru. To se chcete furt dokola s někým soudit? My už jedeme na měřaky druhou desetiletku a nemá to chybu. Druhým rokem s dálkovým odečtem. A náklad na rozuctovani firmou je zanedbatelný. Vzhledem k ceně protopeneho plynu. Nepridelavejte si zbytečné starosti.
Napsal jsem přece tazateli, aby si schválená pravidla dali do stanov. Co je ve stanovách, to platí i pro nového vlastníka. Bez dohadů. Není třeba uzavírat dohodu pokaždé, když se změní majitel bytu.
lake
Při pozornějším čtení by Vám jistě neušlo, že právě tento
případ jsem už podrobně popsal v příspěvku http://www.portalsvj.cz/…-na-topeni-1#….
Onen nesouhlasící vlastník jedná v rozporu s dobrými mravy.
O „nových stanovách dle NOZ“ zde vůbec řeč nebyla, jste
mimo téma.
lake
Že byste tím, že si nenecháte vyměnit okna jednal v rozporu s dobrými mravy, mi připadá až komické. Jádro problému je v tom měření, neměří, tak ať se nediví, neboť jednají v rozporu s dobrými mravy.
A hlavně si nechat vyměnit okna z důvodu energetických úspor a pak neměřit spotřebu tepla, je v rozporu se zdravým rozumem. Být dotyčným tak bych se oháněl například tím, že kdo si otevře okno, jedná v rozporu s dobrými mravy.
„…Můžeme si stanovit pravidla pro rozúčtování tak, aby byla zohledněna o přibližně 20% větší…“
- až se seznámíte „se zákonem č. 67/2013 Sb., zejména s § 5“ …
seznamte se také s § 6, který stanoví, že :…náklady na dodávku tepla a centralizované poskytování teplé vody se rozúčtují na základě ujednání poskytovatele služeb se všemi … , u společenství ujednáním všech vlastníků jednotek…" - tzn. bez 100% dohody se všemi vlastníky žádná jiná žádná
pravidla namísto stávající vyhlášky 372/2001 schválit nemůžete a Váš
požadavek na „zohlednění“ tak zůstává i nadále „v říši
snů“.
Zda „přijaté pravidla“ dáte do stanov či jinam nemá žádnou váhu.
Neználek'
Pan Neználek se samozřejmě mýlí velmi hluboce. Je tak zaujat jakýmsi minizákonem č. 67/2013 Sb., že zapomněl na Ústavu ČR a Listinu základních práv a svobod.
Podle Listiny základních práv a svobod platí: „Vlastnictví zavazuje. Nesmí být zneužito na újmu práv druhých anebo v rozporu se zákonem chráněnými obecnými zájmy.“.
Vlastník jednotky se svobodně rozhodl, že na svém majetku neučiní opatření k zamezení tepelných ztrát. Na to má právo. Nikdo jej nenutil, aby investoval desítky tisíc do nových oken. Ale na druhou stranu – není oprávněn zneužívat situace a získávat z ní majetkový prospěch na újmu druhých!!! Ke zvýšenému úniku tepla přece dochází JEHO VLASTNÍMI OKNY. Není důvod, aby mu ostatní vlastníci přispívali na jeho zvýšené tepelné ztráty.
Je to jako když máte auto: jezděte si klidně Chevroletem Camaro
s motorem 5,8 litru, ale nechtějte po ostatních občanech, aby Vám hradili
zvýšené náklady na benzin, jasné?
-------------------------------------------------------------------------------
A ještě jedna poznámka: Zákon č. 67/2013 Sb. nerealisticky předpokládá, že všichni vlastníci se shodnou na pravidlech. Nestane-li se to, odkazuje na celostátně platný předpis – vyhlášku č. 372/2001 Sb.. Samotná vyhláška je ale neurčitá a není tedy přímým pramenem práva. Vyhláška je bez bez dodatečně přijatých pravidel rozúčtování naprosto nepoužitelná pro rozúčtování tepla.
Není-li dosaženo souhlasu všech vlastníků s takovými doplňujícími pravidly (což bude v praxi jen zřídka), pak jediný schůdný postup je kašlat na nerealistický požadavek zákona č. 67/2013 Sb. a odhlasovat potřebná pravidla většinově. Jinak by SVJ vůbec nemohlo rozúčtování provádět, což jistě nebylo úmyslem zákonodárce.
Přehlasovaný vlastník ať se obrátí na soud a ať prokazuje, že přijatá pravidla rozúčtování jsou nespravedlivá a že mu způsobují nějakou těžkou újmu.
lake
V první řadě si zjistěte kdo je vlastníkem oken v bytech podle Prohlášení vlastníka budovy. Má to svůj význam pro další postup.
Pak se seznamte se zákonem č. 67/2013 Sb., zejména s § 6, který stanoví, že SVJ si může ujednat s vlastníky jednotek pravidla rozúčtování nákladů na vytápění. Pokud pravidla budou přijata (a velmi doporučuji dát je jako přílohu do stanov), pak SVJ bude podle toho rozúčtovat náklady na vytápění, nejdříve od 1.1.2015.
Jestliže si žádná pravidla neschválíte, pak platí i nadále vyhláška č. 372/20021 Sb. – a ta nezná žádnou odchylku od rozúčtování bez indikace či měření: jste povinni rozúčtovat podle vyhlášky, to jest základní složku a spotřební složku podle započitatelných podlahových ploch.
lake
Poslední komentáře