rozdělení SVJ na 3 samostatné ekonomické celky podle jednotlivých vchodů
dobrý den, v našem bytovém celku vzniká nové SVJ. Ještě neproběhla ani ustanovující schůze. Poctivě zde studuji veškeré zákony a diskuze, ale potřebovala bych poradit. Naše SVJ bude založeno jako blok 3 vchodů. Už na prvním předběžném jednání se ukázalo, že každý z jednotlivých vchodů má jiné názory požadavky a priority. Prosím jestli je zde někdo, kdo v praxi vyzkoušel, jestli je možné ještě před založením SVJ nějak smluvně a následně i ekonomicky rozdělit jednotlivé vchody, tak aby fungovaly jako jednotlivé ekonomické subjekty,ale přitom společně pod jedním IČEM ? A jestli se to vůbec v praxi osvědčilo ? Budu ráda za každou radu.
- Rozhodnutí, zda budou prohlášením vlastníka vymezeny jednotky v domě jako celku nebo po jednotlivých sekcích, je ve výlučné dispozici vlastníka budovy (s respektováním stavebního určení dle kolaudačního rozhodnutí a splnění podmínek uvedených v § 2 písm. a) ZoB) Pokud jsou již v katastru nemovitostí ve vašem domě evidovány jednotky, není co řešit (zrušení vymezených jednotek postupem podle § 5 odst. 6 ZoB je složité a často i neuskutečnitelné). Pokud ještě ne, můžete se pokusit ovlivnit vymezení domu jedině jednáním s vlastníkem (pokud bude k jednání ochotný). Vymezování sekcí jako budov je exces vynucený existujícím reálným stavem a nedoporučuji jej využívat.
- Práva a povinnosti vlastníků jednotek při správě domu stanoví především ZoB (§ 13 a násl. ZoB), vlastník budovy v prohlášení (§ 4 ZoB) a SVJ ve stanovách (§ 9 odst. 14 ZoB). Až na výjimku ohledně správy (§ 13 odst. 1 ZoB) je výše nákladů a služeb vlastníků jednotek dána kogentně ZoB a dalšími zákony a nelze se od nich odchýlit. V omezené míře lze sice naznačeného účelu dosáhnout např. pomocí určení společných částí budovy, které budou společné vlastníkům jen některých jednotek ve smyslu § 4 odst. 2 písm. c) ZoB, ovšem ne každý tvůrce prohlášení s tímto ustanovením umí správně pracovat…
- SVJ nevzniká ustavující schůzí ale splněním zákonných podmínek dle § 9 odst. 3 a 4 ZoB. Proto se ani nemůže konat ustavující (zakládací) schůze. Na první schůzi po vzniku SVJ ovlivníte pouze stanovy, k zásadnějším změnám obsaženým v prohlášení vlastníka by byla nutná změna tohoto prohlášení.
Pokud to z předcházejícího není jasné, tak shrnuji: jeden dům=jedno SVJ(jedno IČ)=jedno účetnictví=jedny společná pravidla! Magisterix
Jak byste si to predstavoval? Tri ekonomicke subjekty a jedno ICO? V tom by byl slusny bordel. Zajimalo by me, kolik dodavatelskych subjektu by se dokazalo vyrovnat s pozadavkem mit tri smlouvy s jednim odberatelem :)
Pokud může každý vchod, (tj. s číslem popisným) fungovat samostatně, dle mého názoru je nejlepší mít vlastní SVJ. Usnadní to budoucí komunikaci. Věřte, že jednání, na kterých se musíte dodhodnout na přijatelném výsledku u většiny vlastníků jsou velmi složitá. Rozhodně se lépe dohodnete ve 12 vlastnicích než ve 36, a to už nemluvím o tom, že vchody mají více bytů.
Poslední komentáře