Rozdělení části dlouhodobých záloh
Dobrý den, chtěl jsem požádat o radu, případně zda nemáte někdo s tímto zkušenost. Na poslední shromáždění SVJ přednesl jeden ze členů společenství návrh na snížení objemu finančních prostředků dlouhodobých záloh SVJ formou rozdělení části prostředků mezi členy. Odkázal se na to, že na účtu SVJ je zbytečně vysoká částka (39 BJ, 2,8mil Kč) a vzhledem k tomu, že náš dům prošel před dvěma lety celkovou rekonstrukcí (úvěr 10,0 mil na 20 let) se nedá předpokládat, že v dohledné době budeme provádět nákladnější investici. Ve stanovách máme uvedeno: … nevyčerpaný zůstatek dlouhodobé zálohy se nevypořádává a převádí se do dalšího roku. Mimořádná splátka úvěru je nevýhodná, snížení částky do tzv. FO není vzhledem k podepsané úvěrové smlouvě možné. V případě, že by mohlo shromáždění toto odsouhlasit, jakým procentem? (např. jako při schvalování úvěru?). Úvěr je hrazen z tzv. FO a rozpočet za rok je vyrovnaný. Děkuji předem za případné rady a poznatky.
Samozřejmě podle toho, jak se splácelo, tedy předpokládám podle spoluvlastnického podílu. Vrácení je samozřejmě možné, není to žádný nesmysl, jak se níže uvádí. Jakou výšku si vrátíte je pouze vaše rozhodnutí. Dotaz: vy máte fond oprav a ještě dlouhodobé zálohy? Tak proč jste takový nesmysl schvalovali?
přináší pak ve stanovách podobné nesmysly. Nikdo se při hlasování nezamyslí a tak jste přijali dobrovolně ustanovení, že vybrané částky jsou na věčné časy na účtu SVJ (v lepším případě) nebo správce. Pokud je ovšem vůle peníze vrátit tak se na tom dohodnete bez ohledu na stanovy. Kde není žalobce není soudce. Směšovat splátku úvěru s částkami určenými na dlouhodobé zálohy pro financování oprav je ovšem zvěrstvo. Každý má mít vyčíslen svůj dluh vůči SVJ a rozpis splátek. Dále rozpis dlouhodobých záloh s určením na konkrétní použití. Pokud jste uzavřeli vazalskou smlouvu s bankou co Vám mám poradit? Jedině si ji přečíst jaké sankce hrozí pokud platby dlouhodobývh záloh snížíte. A také se zajímat o možné refinancování úvěru a změnu podmínek. Vracet peníze bych nedoporučoval. Spíše by bylo vhodné úvěrovou smlouvu změnit a použít peníze na předčasnou splátku. I při uzavírání úvěrové smlouvy je dobré myslet.
Dobrý den. Neříkám, že naše stanovy jsou bez vady, ale určitě jsme je dělali v dobré víře a i ve spolupráci s notářkou. Jak jste napsal, podrobně prostudujeme úvěrovou smlouvu a uvidíme, co se dá dělat. Děkuji za vaše rady a postřehy a přeji jen to nejlepší do roku 2018.
Rozdělení „nadměrného množství finančních prostředků“ mezi členy SVJ Vám nikdo rozumný nemůže doporučit. Jestli u Vás někdo považuje stav Vašich financí 2,8 mil.Kč za zbytečně vysoký, tak jej nechte vyšetřit. Dnes máte tento stav na účtu, ale máte dluh 10 mil.Kč , tak já bych spíše uvažoval tento stav navýšit než jej snižovat, s ohledem na termím splatnosti úvěru. Za 20 let se Vám změní věková struktura vlastníků a jaká pak bude jejich platební morálka, to raděj nedomýšlejte.
Máte již elektrostoupačky v měďi? Jak je na tom ležatá kanalizace? Zvažte tepelné čerpadlo třeba.
Dobrý den, elektriku máme v mědi, ležatá kanalizace je vyměněna. Jistou investicí by mohla být modernizace výměníkové stanice a s tím spojená případná studie na tepelné čerpadlo.
je holý nesmysl. Jedině, že by u paneláku bylo jezero ve vlastnictví SVJ nebo měli tak 4 ha předzahrádky pro zemní kolektor. Čerpat energii ze vzduchu je celkem dost blbost.
Dle § 1208 NOZ spadá takové rozhodnutí do působnosti shromáždění.
Zároveň zde není zákonem stanovené žádné speciální kvorum, platí tedy totéž jako u obecného usnesení (viz § 1206) – tedy je požadována nadpoloviční většina přítomných (hlasů).
Nastudujte však vaše stanovy – zda nevyžadují vyšší počet hlasů, takové určení by mělo v souladu s § 1206 přednost.
Poslední komentáře