Řidič × soudce
V jiné diskusi se tazatel ptal, jak má seznámit soudce s právní úpravou týkající se bytového spoluvlastnictví.
Odpovím.
Vezměme nejprve normálního zaměstnance poskytujího službu (třeba řidiče, ale platí obecně). Zaměstnanec musí mít kvalifikaci, dodržovat předpisy, musí odvést požadovanou práci v požadovaném čase, odpovídá za způsobenou škodu, při porušení předpisů ho čeká řada sankcí (od napomenutí přes náhradu škody, ukončení pracovního poměru až po trestněprávní postih). Většina zaměstnanců si vydělá podprůměrně (to je statistický fakt). V případě potřeby je možné se obrátit na jeho nadřízeného, na jeho zaměstnavatele případně na příslušné orgány (v případě řidiče MHD v Praze na Ropid, odbor dopravy města, ministerstvo dopravy, dopravní policii ad.). V případě potřeby je možné jednání zaměstnance bez omezení zaznamenat. Cena a rychlost poskytované služby (přepravy) je přiměřená, jednání je v naprosté většině přiměřeně zdvořilé, nevybočující z obvyklých mezí. Příklad: Objednala jsem autodopravu, za dva dny od objednání byla kancelář přestěhována, asi za týden přišla faktura, zaplaceno, hotovo, bez problémů.
A teď soudce. Soudce si tempo práce určuje sám. Rozvrh práce si určuje sám. Práci má jistou až do důchodu. Výdělek každého soudce činí několikanásobek průměrného výdělku a nezávisí na množství ani kvalitě práce. Soudce produkuje takové zjevné nesmysly, jako že dluh převodce přechází na nabyvatele (při převodu bytu od 1.1.2014 do 30.6.2020), aniž by k tomu byla jakákoli opora v právu (Nejvyšší soud 26 Cdo 557/2019 a 26 Cdo 774/2019, děkuji panu Justitianovi za vyhledání těchto rozsudků). Soudce je nezávislý. Soudce nedělá chyby, má právní názor. Při upozornění na chybu v jeho práci soudce pokutuje a vyhrožuje (přičemž pokuty jsou navíc v nepřiměřené až likvidační výši). Za nedodržení rychlosti v obci, což je zjevně nebezpečné jednání, jsem dostala pokutu 300 Kč, která splnila výchovný a preventivní účinek. Za diskusi se soudcem, kam mě soudce poměrně nezdvořilým dopisem předvolal, jsem dostala pokutu 20 000 Kč, kterou mi udělil sám soudce (!), nikoliv někdo třetí, kdo by snad věc posoudil. Práci soudce není možné přezkoumat, není se kam obrátit, soudce není zaměstnanec, předseda soudu není nadřízený soudce. Možnost dokumentovat jednání soudce je omezená, pořizování obrazových záznamů je možné pouze s jeho dovolením, pořizování zvukových záznamů pouze po oznámení, rozsudky obecně veřejně dostupné nejsou a soudní spisy už vůbec ne (ani anonymizované). Cena služby poskytované soudcem je naprosto neodpovídající kvalitě a rychlosti poskytované služby, o zdvořilosti nelze mluvit ani přibližně.
Rád bych si poslechl onu diskusi se soudcem, jak vás může pokutovat? Jedině že jste si sama brala slovo?
A zajímalo by mě, jak si mohu pořídit video záznam, když soudce konstantně nesouhlasí? Prý nechce být na videu!
Ale nyní jsem našel toto, ale popravdě tomu moc nerozumím, co z toho plyne (zda nějak lze nebo nelze donutit soudce, aby AV záznam strpěl):
https://www.ceska-justice.cz/…iho-jednani/ citace:
Že soudce k pořízení záznamu nepřivolí, má ve výsledku totiž stejný efekt, jako by pořízení zakázal, tedy omezení veřejnosti jednání. Zároveň dospěl k tomu, že nervozita soudce není legitimním důvodem pro neudělení souhlasu s pořízením obrazového záznamu. Soudce je profesionál a vysoké nároky na něj kladené mají směřovat k posílení důvěry veřejnosti v soudnictví, která je nezbytným předpokladem jeho nezávislosti
Poslední komentáře