Rekonstrukce elektrických stoupaček a přívodů k bytu.
Náš dům potřebuje rekonstrukci el.stoupaček a přívodů el. k bytu. Máte s tím někdo zkušenosti? Můžete doporučit firmu? jaroslava.gorecka@seznam.cz
Prosím o názor. Náš výbor zajistil výměnu kabelů ve stoupačkách mezi jednotlivými elektroměry. Původní dvoužilové ploché AYKY kabely byly vyměněny za dvoužilové kulaté CYKY. Na mou námitku proč nejsou třížilové mi bylo odpověděno, že je to v pořádku. Nezdá se mi!!! Připadá mi to jako vyhozené peníze. Rozvody byly a částečně ještě jsou z výstavby roku 1963(např. schodiště, sklepní prostory) Přípojky od hodin k pojistkám (porcelánovým)nebo kdo si provedl rekonstrukci v bytě tak k jističům a trojžilovým rozvodům po bytech jsou v majetku vlastníka bytové jednotky.
Váš výbor tvoří lidé, kteří nerozumí rozhodně technickým
záležitostem a zhotovitel, který prováděl výměnu na tom není o mnoho
lépe. Samozřejmě, že dilo je provedeno špatně. Je to pravděpodobně
hazard se zdravím a žádný revizní technik by nemohl provést revizi tohoto
zařízení. A teď správný postup : 1.provést revizi vyhrazeného
elektrického zařízení společnných rozvodů v domě
2.na základě zprávy o revizi rozhodne výbor o opravě 3. Zhotovitel
zakázky provede dílo podle projektové dokumentace a dokládá výchozí
revizi elektrického zařízení investorovi, že zařízení je provedeno jak
požadují platné předpisy. 4. Investor řádně převezme dílo od
zhotovitele a podle obchodního zákoníku uhradí provedené dílo.
Na první pohled z Vašeho popisu je zřejmé, že takto práce neproběhly.
Při rekonstrukci se navrhuje stoupací vedení čtyřvodičové s ochranným
vodičem průřezově alespoň o stupeň vyšší než jsou přívody
k elektroměrům a ty jsou v mědi 6 mm2, tedy minimálně 10, resp. 16 mm2.
Samozřejmě že Váš výbor vyhodil Vaše peníze za diletanskou práci,
takového výboru se co nejdřív zbavte. Tito lidé si ani neuvědomují, že
za škody jsou odpovědni do výše svého majetku. To nemluvím o dpovědnosti
při úrazu elektrickým proudem, často s následkem smrti. Náprava –
vzhledem k tomu, že dílo neodpovídá platným předpisům a pravděpodobně
ohrožuje bezpečnost Vás všech, doporučuji záležitost oznámit Technické
inspekci, která má svoje pobočky teměř ve všech krajských městech. Ing.
Jaroslav Molák, revizní technik elektro,
stavebně technický dozor
Předpoládejme, že o „rekonstrukci“ nerozhodoval výbor sám. Takže VŠICHNI měli možnost se seznámit s uvedeným záměrem. Nebo si u nich dělá výbor co chce a o akci rozhodl sám? Pokud tomu tak opravdu je, pryč s ním (neznám stanovy). Jinak výbor není odborník, aby si nenechal poradit. Jiná věc je zda správně – ale nic nebránilo tomu, aby se udělalo výběrové řízení na tuto činnost a pak se třeba začít divit, proč jedni to dělají tak a druzí onak.
Děkuji oběma za odpověď. Když jsem se ptala techniků od prováděcí firmy, bylo mi řečeno, že toto je pouhá výměna vodičů. Na rekonstrukci by musel být projekt, povolení, vyjádření ČEZ, revizní zprávy, výměna odběrových hodin, jiné jištění apod. To, že se vymění jen dvoužilový kabel v mědi za dvoužilový v hliníku je,jak mi bylo řečeno, „od šroubku ke šroubku“ a ve stejném profilu, prý není zásah do rozvodů. Tedy pokud mám informace, navyhotovovala se ani nová revizní zpráva. Předseda výboru SVJ neuměl namoji otázku, proč dvoužilový, vůbec odpovědět. A nyní mě už neodpovídá ani na písemné dotazy. Viz případ výstavby plynové kotelny. Nevím, kde najdu, že opravdu, členové výboru za své rozhodnutí ručí svým majetkem.
Výbor není odborník, aby musel dokázat odpovědět na odborné dotazy. Ovšem měl by být minimálně schopen předat kontakt na firmu, která by měla problematiku objasnit nebo sám zajistit odpověď přes onu firmu. Ovšem lepší je mít info nezprostředkovaně, protože přes každý mezilidský díl dochází k částečné ztrátě informace.
při výročních schůzích jsem vyslovila názor, že lepší než nová kotelna, jako náhrada za CZT, se mi jeví opravit, tedy zrekonstruovat všechny elektro rozvody ve společných částech tak, aby si vlastníci mohli provést dle svého uvážení rekonstrukce v bytech. Podotýkám elektro rozvody jsou z roku 1962 v provedení plochých dvoužilových hliníkových kabelů s porcerlánovými pojistkami. Jištění u hodin je 1×15 A, což skutečně na dnešní dobu nestačí. Jak už se tu někdo zmiňoval, patrony se mění minimálně měsíčně.Průměr žil nevím, ale vaření je řešeno plynem, tak elektro bylo jen na svícení a 10 ks zásuvek v jednom okruhu. Dnes stačí zapnout konvici a vysavač. Bylo zamítnuto s námitkou, že je vyjímka z normy a pod. Opanovala jsem, že bude-li ještě pár požárů v panelácích na rozvodech, bude po vyjímce a mimo to, že je to investice do zkvalitnění bydlení pro všechny byty. Toto proběhlo v Diskusi a tam se zápis nedělá. A jednoho dne tady začali běhat dva montéři po jednotlivých vchodech. Jen mi za dveřmi oznámily, že chvíly nepůjde elektrika a tím jsem se o pracech dozvěděla. Zpovídáním co, jak a zakolik, se nám výbor neobtěžuje. Jen mimochodem nám předseda zdůvodnil požadavek na odsouhlasení neomezeného nakládání s prostředky DZO tím, že za opravu elektriky na chodbách musel dodavatel prací rozepisovat faktury po omezených 40.000,– Kč, a že si připadal jako blb. Shromáždění po tomto argumentu souhlasně pokývalo hlavami a odsouhlasilo! Jen asi 3 ze zúčastněných jsme byli proti. Tak to u nás chodí.
po prvním přečtení příspěvku Ing. Jaroslava Moláka jsem nabyl dojmu, že doporučuje přívodní kabel s ochranným vodičem průřezově o stupeň vyšším než vodiče fázové; po dalším čtení už bylo jasné, že se jedná o přív. kabel s průřezem všech žil 10 nebo 16mm2; je zde trochu nešťastná formulace pro méně znalé; dále natáhnot ve stoupačce i vodič ochranného pospojování např. CYA 35mm2; jinak souhlas
Poslední komentáře