Rekonstrukce bytu - posunutí nenosné stěny a přidání dalšího radiátoru
Dobrý den,
koupila jsem si byt (2+kk) v osobním vlastnictví. V domě máme SVJ. V bytě je velká ložnice a ihned vedle je komora. Tyto dvě místnosti rozděluje nenosná stěna. Protože komora má okno, a protože plánujeme miminko, chtěli bychom zmenšit ložnici, která je pro nás příliš velká, a posunout nenosnou stěnu a tímto zvětšit komoru a udělat z ní pokojíček.
Dle prohlášení vlastníka, nenosná stěna je v mém vlastnictví a tak předpokládám, že nepotřebuji žádné povolení od SVJ.
Komora v tuto chvíli nemá radiátor, který bychom samozřejmě museli přidat. Budeme k tomu potřebovat povolení od SVJ?
Jestli měl někdo podobné zkušenosti, je k tomu potřeba i stavební povolení? Předpokládám, že pro radiátor asi jo. A bude potřeba povolení od katastru nemovitostí, že se půdorysy mění, a tím pádem i to, že z bytu už nebude 2+kk ale „malá“ 3+kk? Metry čtvereční samozřejmě zůstávají stejné.
Předem moc děkuji a budu se těšit na zpětnou vazbu.
S pozdravem
Susanna
„Tyto dvě místnosti rozděluje nenosná stěna.“ Myslím, že v tom bude první klíč k řešení. Opravdu ta stěna nic nenese? V řadě starších domů je zděná příčka o síle 15 cm tzv. průběžná, tedy umístěna ve všech patrech přesně nad sebou. Odstranění takové příčky, zvláště v nižších patrech, může vážně narušit statiku domu.
Ad radiátory. Čí je ten radiátor a topná soustava? To je druhý klíč. Máte vlastní kotel nebo společné/dálkové vytápění? Zásadní informace.
Na závěr už jen, že samotným zvětšením komory oficiálně nová obytná místnost nevznikne, prostě to bude jen větší komora. Naopak, když stávající ložnici příliš zmenšíte, třeba už přestane jít o obytnou místnost, abyste nakonec neskončila s 1+kk se dvěma komorami.
Až budete vědět, jak to je, zkonzultujte se stavebním úřadem, statikem a zástupcem SVJ, resp. vlastníky (podle toho, jaký je skutečný stav věcí – zeď, vytápění, parametry místností) a nakonec ejspíš zjistíte, že je stejně nejlepší se obrátit na právníka, který se danou oblastí zabývá, aby Vám pomohl profesionální radou.
K příspěvku MMM (který má samozřejmě mínusy) a k vyjádření k nenosné zdi. V našem domě probíhala rekonstrukce přízemních nebytových prostor (prodejna), bylo standartní stavební řízení, takže stavební úřad požadoval souhlas vlastníků. Byl předložen projekt – nové úpravy, výbor si zajistil původní projektovou dokumentaci z r. 1962. Nechal si posoudit, zda je zeď, která se bude odstraňovat skutečně nenosná. Byla. Stavební práce probíhaly, zeď byl odstraněna a najednou v jednom z bytů nad obchodem se začala propadat vana v koupelně. Takže sice nenosná zeď, ale stejně vznikl průšvih. Stavebník musel do prostoru prodejny vestavět sloupy, které strop nyní drží.
Ještě doplním, že je zajímavé, že když tady někdo napíše docela logické věci na dané téma, případně napíše své zkušenosti, protože tu situaci v reálu zažil tak má většinou mínusy. A zase často když sem někdo napíše jen svůj názor, který pak má často negativní reakce v komentářích, či dá teoretické rady, tak má plusy. Jednou za čas sem nakouknu, přečtu si názory, ale neberu je za ty, kterými bych se řídila. Přínosné informace zde jsou vždy příspěvky pana Pavla či paní Klainové a ještě několika dalších přispěvatelů. Hezký večer.
Dojděte si na stavební úřad a poraďte se, zda na zamýšlené stavební práce je potřeba stavební povolení či jen ohlášení stavby. V případě, že bude dle stavebního úřadu stačit jen ohlášení stavby, pak povolení SVJ nepotřebujete, ale výbor SVJ byste měla o stavebních pracích informovat a např. na nástěnku ve vchodu domu dát oznámení pro ostatní vlastníky, že ve Vašem bytě budou probíhat stavební úpravy a kdy, tím předejdete případnému konfliktu ohledně hluku v domě. V případě, že Vám stavební úřad sdělí, že na práce je třeba stavební povolení, tak již musíte komunikovat s SVJ a získat souhlas všech vlastníků (bylo to kdysi i v Černých ovcích)
Diskutující „ik (bez ověření)“ nemá pravdu.
Není třeba získat souhlas všech vlastníků. Ke změně vyžadující stavební povolení postačuje doložit úřadu souhlas SVJ, a ten se zpravidla udělí na základě souhlasu vlastníků jednotek s většinou hlasů (pokud prohlášení nebo stanovy neobsahují vyšší kvorum). Radit jen podle toho co paní ik zaslechla kdysi v Černých ovcích – to nevypadá na spolehlivý zdroj informací.
Ovšem ke stavebním úpravám bytu nejspíše nebude zapotřebí ani stavební povolení, dokonce ani ohlášení. To platí pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled stavby ani způsob užívání stavby, nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí a jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost stavby a nejde o stavební úpravy stavby, která je kulturní památkou. Viz § 103 stavebního zákona.
Je tedy zbytečné, aby paní „ik (bez ověření)“ posílala tazatelku na stavební úřad. Řekli by jí tam přesně toto.
Změna vytápění v jedné místnosti určitě nepotřebuje žádný souhlas stavebního úřadu, ani ohlášení. Jde pouze o úpravu vedení technických sítí uvnitř budovy. Zasahuje se ovšem do společného topného systému a dojde ke změně koeficientů a hodnot pro rozúčtování nákladů na vytápění, takže vlastníci jednotek by to měli předem schválit. Postačí nadpoloviční většina, pokud v prohlášení nebo ve stanovách není uvedeno něco jiného.
Justitianus
Opět teoretik Justitianus. V našem domě jsme měli obě varianty – stavební řízení i ohlášení. Takže jak to probíhá je mi známo. Jestli můžu doporučit, zajděte si na stavební úřad se poradit.
Paní „ik (bez ověření)“, ono je úplně jedno co jste měli ve vašem domě. Stejně tak je úplně jedno co jste kdysi slyšela v Černých ovcích.
Není nutný souhlas všech. V tom se mýlíte. Přiznejte si to.
- Podle ustanovení § 110 zákona č. 183/2006 Sb., stavební zákon, platí, že k žádosti o stavební povolení stavebník připojí souhlas k provedení stavebního záměru podle § 184a.
- Podle § 184a téhož zákona platí, že k žádosti o povolení změny dokončené stavby v bytovém spoluvlastnictví vlastník jednotky dokládá souhlas společenství vlastníků, nebo správce, pokud společenství vlastníků nevzniklo.
Z uvedeného plyne, že stavební zákon nevyžaduje souhlas všech vlastníků jednotek, jak jste zde nesprávně tvrdila. Stavební úřad požaduje pouze souhlas právnické osoby SVJ (a nezkoumá jak byl dosažen). Vaše „informace“ získané kdysi z pořadu „Černé ovce“ jsou bezcenné. Jen matete tazatelku Vašimi ničím nepodloženými fantaziemi.
Že víte jak probíhá stavební řízení – to Vám nikdo nebere. Ale v tomto případě Vám ušlo, že žádné stavební řízení ani ohlášení stavby nebude. Tazatelka tedy nebude stavebnímu úřadu dokládat vůbec nic. Nepotřebuje k úpravě své jednotky žádné souhlasy ostatních vlastníků jednotek. A o to tu jde. Je jasné, že tomu nerozumíte, jinak byste zde nepsala naprosté nesmysly.
Justitianus
Zdravím také místní blbečky-minusovače. Minusovat sice dovedete, ale žádný z vás není schopen napsat nic, co by vyvrátilo skutečnosti které jsem uvedl. Vsadím se, že jste si ani nepřečetli stavební zákon. A o judikauře nevíte také nic.
Poslední komentáře