Rekonstrukce bytového jádra x nový stavební zákon x souhlas Výboru SVJ

Vložil Eva Rouhaniová, 18. Duben 2007 - 10:26 ::

Máte prosím někdo zkušenost s tím jak máme/můžeme jako Výbor SVJ postupovat podle nového stavebního zákona, když majitelé chtějí rekonstruovat bytové jádro? Podle starého zákona bylo potřeba stavební povolení, pro které jsme jako Výbor dávali s rekonstrukcí souhlas, a stavebnímu úřadu se ke kolaudaci dokládala revizní zpráva elektrických rozvodů. Když někdo v bytě prováděl stavební práce bez souhlasu Výboru tak jsme na něho měli „páku“. Po přečtení nového zákona nám přijde, že když vlastník nemusí stavební úpravy ohlásit na stavební úřad (např. původní umakartové stěny nahradí sádrokartonovými beze změny v půdorysu) tak nepotřebuje ani souhlas ostatních majitelů (Výboru SVJ). Zatím po majitelích požadujeme vždy projektovou dokumentaci od autorizovaného projektanta (aby doložili, že stávající stav bude zachován a ohlášení tedy není nutné) a po dokončení prací revizi elektro. Nechceme majitele zbytečně zatěžovat, ale současně chceme minimalizovat riziko pro dům i pro Výbor (dochází k zásahům do ventilace, telefonu, v domě jsou staré hliníkové rozvody a několik zásuvek už vyhořelo). Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Honyzis, 30. Duben 2013 - 8:55

    Dobrý den, rekonstruovali jsme letos (2013) a stacilo svolení svj. S revizemi, posudkem statika i dalšími administraticními vecmi pomohla realizacní firma:

    Rekonstrukce bytového jádra Pardubice

    Vložil lake, 30. Duben 2013 - 9:32

    Honyzis napsal: „rekonstruovali jsme letos (2013) a stacilo svolení svj“

    To je ovšemže naprostý nesmysl. SVJ není vlastníkem budovy a nemá zákonné oprávnění strkat nos do rozhodování o cizím majetku. SVJ je oprávněno pouze zajišťovat správu, opravy a provoz domu. Je to sluha, který nemá právo rozhodovat o rekonstrukci cizího majetku namísto vlastníka.

    • Jestliže rekonstrukce byla stavbou a týkala se pouze jednotky, rozhodl o ní sám stavebník, neboť je jediným vlastníkem stavby.
    • Jestliže se při rekonstrukci zashovalo do společných částí domu, právo založené smlouvou provést stavbu udělil stavebníkovi vlastník stavby, to jest vlastník budovy, to jest všichni vlastníci jednotek.

    Je všeobecně známo, že MMR i jednotlivé stavební úřady v tom mají neustále nejasno a považují SVJ nesmyslně za vlastníka domu, asi jako kdyby šlo o družstvo.

    lake

    Vložil Fanda, 17. Červen 2007 - 8:48

    Vzhledem k tomu, že dochází k zásahu do společných prostor domu a zařízení ve vlastnictví všech /domovní telefony/, statické zatížení podlaží – změnou vyzdění jádra/ je potřeba postupovat stejně jako dříve. VBJ by měl doložit všechny potřebné podklady dokládající, že nedojde k ohrožení a poškození majetku ostatních vlastníků /vodou, plynem, elektřino,statickým zásahem/. V případě, že to odmítá, požádejte stavební úřad o místní šetření. Stavební úřad může v jeho rámci nařídit VBJ splnit povinnosti v rámci ohlášení či stavebního povolení. Neuspějete li tam, musíte se obrátit na soud.

    P.S. Předem se pokuste dohodnout na schromáždění vlastníků /VBJ/. S pozdravem Fanda

    Vložil Anonymous, 16. Červen 2007 - 23:38

    No myslím, že tuto páku nemáte. Za stavbu a odpovídající revize odpovídá vlastník bytu.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".