Regulace otopné vody, provoz kotelny svépomocí pro laiky

Vložil tusalaj, 8. Březen 2010 - 13:33 ::

Dobrý den,

už několik dní se prodírám internetem a sbírám informace ohledně vytápění a jeho regulace.

Máme v domě (18 jednotek) novou plynovou (doplněno) kotelnu se 2 kotly do 50 kw, kotelníka nemáme, obsluhujeme kotle sami.

Podle mého názoru se topí příliš ve dne i v noci, teplota otopné vody je ve dne v noci velmi vysoká. Výkon kotle – teplota otopné vody se automaticky reguluje pomocí venkovního čidla (ekvitermní křivka), jiná čidla nikde nejsou.

Mé silně laické dotazy:

1. (Opraveno a doplněno 8. 3. 18:20) Příklad: Pokud by všichni vypnuli radiátory, teplota otopné vody (v potrubí) je stále řízena podle venkovní teploty a ekvitermí křivky, nezávisle na nastavení regulace na radiátorech, kotel tedy stále běží i když by vlastně nemusel? Je nějaké řešení, že by se v tomto případě kotel úplně vypnul, nebo je to běžná praxe, že kotel vždy jeden na nějaký výkon, aby byl připraven na zapnutí či zvýšení teploty regulátorem radiátoru?

2. Je společentví vlastníků povinné se řídit vyhláškou 194/2007 Sb. ohledně zahájení otopného období, přerušení vytápění pokud teplota ve dvou dnech vystoupí nad +13 st. C…, dodržování maximální teploty v bytech atd.

3. Je někde zákonem řešena maximální teplota otopné vody, tedy povinnost regulovat její teplotu na nějaké výši nebo se společenství může dohodnout např. že teplota otopné vody bude stále 80 C (a tak kotel bude tuto teplotu stále udržovat a bude stále v pohotovosti) a kdo chce vypne si topení a tím si sníží teplotu v bytě, kdo chce topení si zapne.

Jak to praktikujete vy?

Myslím, že by bylo dobré vypracovat pro obsluhu kotelny nějaká pravidla (kdy zapne kotel, jak naměří průměrnou teplotu nad 13 C …a podle toho třeba kotel vypne apod.) nemáte někdo nějaký vzor k zaslání?

Uvítám vaše praktické zkušenosti a postupy, rád bych je pak shrnul do nějakého výsledného tvaru a uveřejnil zde pro ostatní.

Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 8. Březen 2010 - 17:39

    Pane tusalaj,
    pro vyregulování kotlů a nastavení otopné křivky oslovte odborníka s dobrými referencemi. Nic jiného Vám nemohu poradit. Kutilství v této oblasti nelze podporovat. Ale s regulací si pospěšte, už je skoro po topném období.

    K dalším Vašim dotazům:
    1. Regulace podle ekvitermní křivky NENÍ udržování stejné teploty vody. Oslovte odborníka.

    2. Pokud jste vlastníkem a provozovatelem kotelny, pak ano. Viz např. Povinnost vytápět .

    3. Co popisujete je nesmyslný způsob provozování kotelny. Regulace může být pomocí teploty topného media a/nebo pomocí výkonu čerpadla. Záleží na tom, zda máte čerpadlo s elektronickou regulací otáček. Oslovte odborníka.

    lake

    Vložil tusalaj, 8. Březen 2010 - 18:33

    Děkuji pane Lake

    K bodu 1. ano napsal jsem to špatně, teplota vody se zvyšuje nebo snižuje podle venkovní teploty v závislosti na nastavení ekv. křivky. Odborník nám sice křivku nastavil, ale pouze odhadem a podle mě špatně – teplota vody je zbyteně velká.

    K bodu 2)

    Takže se např. na noc musí podle vyhlášky nastavit noční útlum, tedy že kotel topí méně a kotlem je dodávána teplota tak aby byty mohly být vytopeny na 18 C. Nebo shromáždění může rozhodnout, že žádný útlum nebude a kotel pojede neustále naplný výkon ?

    k bodu 3) nejde mi ani tak o nesmyslnost ale spíš o to, jestli když je nastavena např. ekvitermní křivka špatně – příliš vysoká teplota vody nebo někteří vlastníci např. budou chtít topit víc a tím budou chít větší teplotu vody, jestli jim v tom jde nějak zákonně zábránit.

    Vložil lake, 8. Březen 2010 - 19:51

    K bodu 2): V prvním příspěvku jsem Vám k tomu dal odkaz.
    K bodu 3): Viz odpověď k bodu 2. Nepřekročitelné limity stanoví § 3 odst. 1 a 2 vyhlášky č. 194/2007 Sb.

    lake

    Vložil VN (bez ověření), 8. Březen 2010 - 15:47

    Z Vašeho dotazu není jasné jakou máte kotelnu – plynovou, na elektřinu? Jaké máte kotle? Kotelna by měla mít automatickou regulaci, která reguluje chod v závislosti na tom, jaká je venku teplota. Řídíci jednotka umožňuje nastavit parametry, které aktuálně potřebujeme – teplotu topné vody, teplotu teplé užitkové vody, zda chceme v noci útlum či nikoli, tedy to, co je vhodné pro naši potřebu. Po nastavení pak kotelna pracuje v automatickém režimu. Pokud je něco potřeba změnit, lze to přestavit.

    Kotelnu Vám někdo naprojektoval, postavil, kotle má na starosti konkrétní servisman, se kterým lze vše prokonzultovat. Vše má být také součástí dokumentace, v kotelně by měl být návod. O kotelnu se snad někdo stará a všemu rozumí – ten by Vám měl poradit. Podívejte se do provozního řádu, tam by měl být kontakt na všechny osoby, které by Vám měly být schopné poradit a pomoci Vám nastavit parametry které potřebujete. My máme novou kotelnu (plynovou) a nemáme žádný problém vše lze nastavit tak, jak potřebujeme. Myslím, že teplota otopné vody 80°C je příliš vysoká teplota.

    VN

    Vložil tusalaj, 8. Březen 2010 - 16:56

    Děkuji za odpověd, kotle jsou plynové..

    jde mi to, kdo rozhoduje jak bude kotel nastaven, zda jsou nějaké limity, kterými se musíme jako společensví řídit.

    Pokud se například teplomilní vlastníci rozhodnou, že chtějí v bytě 27 C, nastaví se kotel na vyšší výkon a já i když si teplotu snížím přivřením topení, stále budu doplácet na to, že kotel běží na výkon, který je potřeba k vytopení bytů na 27 C.

    Zjistil jsem zatím, že pro kotelnu s 2 kotly každým do výkonu 50 kwh je potřeba:

    - podle vyhl.č.21/1979 Sb § 5 Odborná způsobilost k obluze, pracovníci pověření obsluhou zařízení musí být seznámeni s předpisy pro obsluhu... atd. Zejména s návodem na provoz kotle.
    - Je-li kotel výkonově nižší než 50 kW nemusí mít přezkoušení znalostí od RT PZ.
    - Ke kotlům je přiveden domovní plynovod dle ČSN EN 1775 a TPG 704 01, musí být ustanovena osoba odpovědná za provoz plynovodu, ta odpovídá za provoz nejen plynovodu, ale i kotelny.

    Vložil VN (bez ověření), 8. Březen 2010 - 17:17

    Zjistil jste to správně. Platí pravidla pro revize plyn. zařízení, komín (skutečně legrační ale také k pláči je, že povinnost vymetat komín pro odvod spalin z plyn. kotelny je 4× za rok, revize elektřiny, kontrolovat a prohlížet kotle, zkrátka opakovaně kontrolovat již zkontrolované, potvrdit již jednou potvrzené, udělat kontrolu předchozí kontroly. Musí být stanovena osoba odpovědná za provoz plynovodu musí mít oprávnění (musí být proškolena), osoba odpovědná za provoz kotelny musí mít oprávnění (musí být proškolena). Tyto odpovědné osoby mají za povinnost kontrolovat zda jste nechali zkontrolovat vše co se kontrolovat má. Takový český kocourkov.

    Nejjednodušší je svěřit to revizním firmám. To ale stojí peníze. Poradit by měl taky správce. Sami ve společenství to asi nebudete schopni vyřešit vlastními silami. Jinak všechny ty požadavky které jste zjistil skutečně platí, lze najít na internetu, je tam k tomu i diskuse. Všichni ti revizáci jsou náramně důležití a pečlivě si plní své povinnosti.

    Jak řešit tento problém ve společenství je skutečně problém, protože společenství nemá samo sílu toto vyřešit. Musí tedy platit a v tom to je.

    Baterku a lopatu v kotelně máte? Měli by jste mít oboje. Takový je předpis pane. A co hasící přístroj? Štítek na protipožárních dveřích máte? Revizi tlakové nádoby také musíte mít. Jak to máte s platností tlakoměru? A co vodoměr TUV, ten máte platný? A co komín, máte revizi? Mám pokračovat? Hlavně se z toho nezbláznit.

    Jak kotle nastavit je věcí provozovatele, aby vám způsob topení vyhovoval

    VN

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".