Půdní prostor
Dobrý den, bydlíme v bytovém domě, kde nad vrchními byty je půdní prostor, který je přístupný ze společné části domu (chodby) vyklápěcím schodištěm. V půdním prostoru uprostřed je pouze servisní lávka, jinak tam není ani podlaha, jen izolace a sádrokartonové desky tvořící strop vrchních bytů. V prohlášení vlastníka není tento prostor nijak definován, ani v textové, ani v grafické části. Rád bych se zeptal zda se jedná o společný prostor dle 366/2013 Sb. kde je uvedeno, že půda je společným prostorem, i když u nás vlastně není definován a používán?
Děkuji
DFanerte,
předně 366/2013 definuje společné části domu, nikoliv společný prostor, jak Vás již upozornili JaVa, Jan 77 a franos. Z toho vyplynula ta nedorozumění některých přispěvatelů. Franos navíc upřesnil, že se nemůže jednat o místnost, protože tam minimálně není podlaha. Dále Vám už poradil franos.
Dobrý den, ještě jednou a pomalu: Dutina, o které se bavíme, není a nemůže být součástí „společných prostor domu“ (jako jsou chodby, schodiště, sklepy, kolárny… nebo půda, ale tu vy v domě nemáte), protože to není místnost!!! Je to dutina uvnitř konstrukce střechy – a střecha je celá společnou částí domu!!! Od sádrokartonového podhledu dole, přes parozábranu, nosnou konstrukci podhledu, tepelnou izolaci, provětrávanou vzduchovou mezeru, nosné prvky krovu, pojistnou hydroizolaci a střešní krytinu. Z hlediska funkce je jedno, jestli ta dutina (mezi podhledem a krovem) má několik centimetrů nebo několik metrů. Není to součást bytů v nejvyšším podlaží. Vaši poslední úvahu, že „když ten prostor vlastně neexistuje, tak si ho můžu zabrat“, už raději nebudu komentovat…
V první větě uvádíte, že nejde o součást společných prostor domu a v poslední větě uvádíte, že nejde o součást bytů.
Tomu nerozumím, buď musí již o společnou část domu, nebo o součást bytového nebo nebytového prostoru. Vy vylučujeto obojí, to ovšem není možné.
Petře souhlasím s vámi. „franos“ nemá pravdu, když uvádí, že uvedený půdní prostor není součástí společných prostor. Uvedený půdní prostor samozřejmě společnou částí domu je. A je to proto, protože tento půdní prostor není podle tazatele vymezen v prohlášení jako jednotka (tj. byt nebo nebytový prostor).
Franos ve svém příspěvku hovoří o nutnosti „místnosti“. V případě jednotky muselo jít o místnost, podle ZOVB, to už dnes neplatí. Podle NOZ definice pojmu byt (a též nebytový prostor) je stanovena v § 1159 obč. zák., a to tak, že bytem je jakákoli prostorově oddělená část domu. Za společné části občanský zákoník stanoví v § 1160 ty části nemovité věci, které podle své povahy mají sloužit vlastníkům jednotek společně, přičemž společnými jsou vždy pozemek, na němž byl dům zřízen, stavební části podstatné pro zachování domu včetně jeho hlavních konstrukcí, a jeho tvaru i vzhledu, jakož i pro zachování bytu jiného vlastníka jednotky, a zařízení sloužící i jinému vlastníku jednotky k užívání bytu. Půdní prostor je bezesporu prostorově oddělená část domu, která nemusí sloužit všem ani se bez dalšího nejedná o stavební část podstatnou pro zachování domu včetně jeho hlavních konstrukcí, a jeho tvaru i vzhledu, jakož i pro zachování bytu jiného vlastníka jednotky. Existence samostatného bytu a nebytového prostoru není podmíněna dokonce ani svým původním stavebním určením (stavebním povolením, kolaudačním rozhodnutím či kolaudačním souhlasem), tedy půdní prostor by bylo možné prohlášením dle § 1166 obč. zák. vymezit dokonce i jako byt (což však nelze z jiných důvodů doporučit).
Ještě doplním, že pokud by se ten prostor měl nějak využívat (udělat tam podlahu a mít z toho něco jako komoru), tak z pohledu veřejnoprávního by to vyžadovalo: projektovou dokumentaci včetně statiky a požárně bezpečnostního řešení, dořešit akustiku vloženého stropu, zateplení krovu a větrání prostoru, stanovisko přinejmenším hasičů, souhlas SVJ a nakonec stavební povolení. Tím by se z dutiny mohla stavebně konečně stát místnost. Pokud by se stala součástí společných prostor domu tak přinejmenším dodatek prohlášení vlastníka a nájemní smlouvu s uživatelem. Pokud by měla být součástí (nebo příslušenstvím) bytu, tak smlouvu o výstavbě podepsanou všemi a vloženou do katastru.
Dobrý den, tohle není půda (půdní prostor), protože to prostě není místnost. Proto se o tom nic nepíše v prohlášení vlastníka. Tohle je jen dutina uvnitř skladby střechy.
Děkuji za rychlou odpověď, mám tedy další související otázku. Je tedy vlastník jednotky povinnen podniknout nějaké kroky (smlouva o výstavbě), když by si prostor nad podlahovou plochou svého bytu chtěl upravit např. k užívání nebo čistě jen pro zabezpečení své jednotky, tak když nebude zasahováno do společných částí domu (krov, střecha)? Dle mého názoru nedojde ke změně podílu na společných částech, tím pádem nejspíš nepotřebuje ani souhlas společenství? Ještě jednou děkuji
potřebuje souhlas vlastníků a to všech. Je třeba uzavřít smlouvu o výstavbě a tuto předložit SÚ, protože stavba podléhá minimálně ohlášení.
Myslíte, že bude potřebovat ohlásit stavbu? Osobně si myslím, že nedojde ke změně užívání prostoru, protože prostor vlastně neexistuje.
Děkuji
Pokud to není „půda“ ,tak je to prostor ,kde je umístěna nosná část střechy.V podstatě je to ovšem úplně jedno,protože se vždy jedná o společnou část domu a jakýkoliv neoprávněný zásah do společných částí,mimo případ havárie apod., je v rozporu se zákonem.
Hezký zbytek večera.JaVa
Původní dotaz směřoval právě k této problematice. Jedná se tedy o společný prostor? Nejsou tam spoluvlastnické podíly. Půdní prostor není v prohlášení uveden ve společných prostorách, ani vyhotoven v grafické podobě. Dle mého názoru jde o to, jak lze vlastně definovat půdní prostor.
Každopádně díky za názor
Poslední komentáře