Protékáni WC a bojleru přes strop .
Prosím o pomoc a radu,jsme SVJ .Vlastník půdního bytu nereaguje na stížnost,že jeho záchod a ventil od bojleru protéká přes strop k sousedům o patro níže.A nechce s tím nic dělat,protože jsme mu neprodali půdu.A vymlouvá se,že to teče za zdi společných vedení.Předseda mu nabídl,že to opraví a naučtuje se to při vyučtováni na jeho náklady.S potížistou nejde hnout a nereaguje,byt pronajímá. Poradte prosím jak postupovat.Díky za správný směr. S pozdravem Marek.M
Předmluva:
Pane Marku, ani jste mu nemohli prodat půdu. Půda (prostor pod střechou)
není věc nemovitá, není to jednotka. Nýbrž je to společná část domu.
Společnou část domu nelze prodat!
Jestliže některý byt v domě je poškozován, je v první řadě nutné to opravit. Teprve pak se může začít mudrovat o tom kdo to zaplatí.
Váš předseda se chová – s prominutím – jako idiot, když netuší zda závada je či není na společných částech, ale předem rozhlašuje, že vše naúčtuje vlastníkovi bytu. Kdyby byl váš předseda chytrý (což není), tvrdil by od počátku, že může jít o závadu na společných částech. To dává SVJ právo požadovat a vynutit si vstup do bytu. Viz § 1183 zákona č. 89/2012 Sb..
Teprve až se při opravě zjistí co a kde teče, přiřadíte tuto část podle Prohlášení vlastníka a tím teprve zjistíte kdo to všechno bude nakonec platit.
- Při závadě na společné části přístupné pouze z bytu je povinností vlastníka bytu umožnit přístup pro kontrolu, údržbu a opravu. Je povinen strpět provedení opravy, i kdyby při tom došlo k poškození jeho majetku. Povinností SVJ pak bude nahradit vlastníkovi škodu vzniklou prováděním opravy.
- Pokud se během prací zjistí, že závada byla pouze na majetku vlastníka jednotky, pak mu samozřejmě po opravě dáte účelně vynaložené náklady k úhradě. Žádnou škodu na jeho majetku mu v tomto případě SVJ nenahradí.
Justitianus
On tam byl předseda v tom bytě nakouknout,přes nájemníka.Kde zjistil,že to teče zezadu záchoda u gumové manžety.Záchod se zavěšeným splachovací skříni na zdi a bojler s přetlakového ventilu,kde není ani kybl nebo hadička do odpadu. Tudiž je jasný kde je chyba.Stropy jsou dřevěné.
Ale majitel bytu nic nedělá proto,aby to opravil s vlastní iniciativy a
povinnosti nezpůsobovat škodu druhým.Prostě nereaguje,neřeší neopravuje
havarii u něho v bytě.KAŠLE NA TO A UŽ NÁM PLESNIVÝ STROPY JAK MĚ TAK
SOUSEDĚ.
S pozdravem Marek.M
Správně, teoreticky a teď ještě poraďte, jak má takový vlastník bytu, pronajímající, tedy v bytě se nezdržující, zdokumentovat prakticky (krok za krokem), že to skutečně je na společném majetku, aby ho SVJ následně neodrbalo, nerozbilo mu stoupačku a pak tvrdilo, že je to “jeho” závada.
„S potížistou nejde hnout a nereaguje, byt pronajímá“
Na https://neviditelnypes.lidovky.cz/…politika_wag
29.2.2020 – PRAHA: Byty pro Airbnb
se píši m.j.
„Společenství vlastníků se může domáhat ochrany hmotných práv, neboť pod správu společných částí domu lze zahrnout vše, co bytovému domu slouží k uspokojení potřeb vlastníků bytů, včetně dostatečně kvalitních podmínek pro bydlení. Je proto možné dovodit aktivní legitimaci SVJ k podání žaloby ve správním soudnictví (§ 65 odst. 1 s. ř. s.), v níž se dovolává ochrany svých hmotných práv, byť by se tato hmotná práva dotýkala i právní sféry jednotlivých vlastníků bytových jednotek (zdroj: NSS ze dne 31. 3. 2014, čj. 4 As 149/2013–31). Jinými slovy pro laika: Odpovědnost za nájemníky nese vlastník a lze se vůči němu bránit žalobou“
Poslední komentáře