Problém - vyklizení půdy která je společným prostorem
Zdravím všechny, v našem domě se při založení SVJ rozhodlo že půda bude společným prostorem, pouze jeden člen – důchodce, sběratel všechno možného i nemožného nás požádal aby si mohl nechat jednu kóji na půdě pod zámkem, bylo mu to zdarma umožněno. V současné době nastala však situace kdy bylo zjištěno že půdou zatéká a není vidět kde a kudy díky obecnému bordelu po celé půdě :( a tak při schůzi SVJ se rozhodlo nadpoloviční většinou, že se nechá půda najatou firmou vyklidit do určitého data s tím, že kdo tam má něco co si chce schovat ať si to odnese. Samozřejmě že onen sběratel harampádí odmítá a vyhrožuje poškozením cizí věci když mu urazíme zámek věci vyhodíme a odmítá tu půdní kóji vyklidit. Dát to k soudu je na dlouhé lokty a oprava střechy nesnese dlouhého odkladu. Máte někdo tip nebo zkušenost jak to řešit co nejdřív.
Děkuji za odpovědi
Fiebinger napsal: v našem domě se při založení SVJ rozhodlo že půda bude společným prostorem
O tom, co jsou společné části domu, rozhodl vlastník budovy ještě před vznikem SVJ. Citujte prosím, co o podkrovním prostoru praví vaše prohlášení vlastníka budovy. Pak se můžeme bavit dál.
lake
Dobry den,
- prohlaseni vlastnika budovy najdu na katastru k nahlednuti nebo kde ?
- Abych to uvedl na pravou miru, kdyz mesto v ramci privatizace prodavalo nas dum tak byla moznost aby si kazdy koupil svuj dil pudniho prostoru odpovidajici jeho podilu bytove jednotky za odpovidajici cenu, nikdo to nechtel jen ten pan „sberatel“ mel zajem ale v momente kdy mu vycislili cenu za pudu tj. cca 30.000,–Kc protoze ma onen „sberatel“ jeden z nejvetsich bytu v dome tak COUVL s tim ze se dohodl s ostatnimi ze tam bude mit z lati postavenou ohradku do 2 metru o plose cca 15m ctverecnich kde bude skladovat sve „bezcenne“ veci. Tudiz se osobne domnivam ze ten pudni prostor byl je a zustal spolecnym prostorem, tak pak kde onen „sberatel“ ma oporu v zakone ze mu to nemuzeme vystehovat kdyz ho regulerne prehlasujeme.
EDIT: AHA takze prohlaseni vlastnika budovy je totez jako dohoda spoluvlastniku budovy … prave jsem to zjistil na katastru
Pane Fiebingere,
Podle toho, co popisujete, je půda společnou částí domu a podíly na ní nebyly odkoupeny novými vlastníky. Vaše situace je tedy jednoduchá, společné části mají být přístupné (podle vaší dohody) buď všem, nebo nikomu. Nikdo z vlastníků nemá právo bránit ostatním v přístupu ke společným částem, a už vůbec ne, jedná-li se o zjištění závady nebo opravu střechy.
Navrhněte panu sběrateli, že jeho sbírku mu pomůžete přenést do bytu nebo do některé společné místnosti ve sklepě domu. Za užívání sklepa mu zároveň stanovte nájem za výlučné užívání společných částí domu (částku volte rozumně, avšak tak, aby měl motivaci svou sbírku zlikvidovat nebo přestěhovat do svého bytu).
Pokud nebude s vaším řešením souhlasit, odstěhujte prostě jeho sbírku NA JEHO NÁKLADY někam, kde nebude překážet při opravě. Dbejte na to, abyste jeho poklad umístili pokud možno do uzamčené místnosti, aby pan sběratel neměl šanci obrátit se na policii s tím, že jste mu z jeho cenností něco odcizili. Klíč od místnosti mu vydávat nemusíte - až si bude chtít své věci odnést, požádá a odemknete mu.
Pokud si věci nevyzvedne v nějaké přiměřené lhůtě, vyzvěte ho (ústně se svědky, pak i písemně s doručenkou do vlastních rukou), aby své poklady odstranil ze společných prostor - stanovte do kdy se tak má stát s tím, že pak bude vše vyklizeno do kontejneru.
lake
já bych zkusila vystrnadit sběratele pomocí hasičů. Na půdě nesmí být z bezpečnostních důvodů – protipožární opatření – žádné skladiště. Preventivní požární kontrola, která se musí dělat každý rok, určitě skladiště na půdě označí jako vážnou závadu a na SVJ je, aby zajistilo nápravu…
U nás půdu nemáme, ale při těch ročních hasičských prověrkách si tam „objednávám“ zapsání výhrady k předmětům umístěným na chodbách a ve sklepě. Výbor to dá do zápisu. Pak domovník připevní na dotyčné předměty výzvu k odstranění a pak to jde do kontejneru, který přistavuje město. Zatím nás nikdo nežaloval.
Nevýhodou je, že si lidi zvykli dávat věci do chodeb u sklepů, protože ví, jak bude výbor postupovat a že tím sami nemusí řešit nerudovskou otázku „Kam s ním?“.
Hezký den!
Pavel
Společenství může prohlášení vlastníka později změnit, a to i opakovaně. Takže tvrzení tazatele, že společenství rozhodlo o věci, která je řešena prohlášením vlastníka, je patrně v pořádku, ač z gramatického výkladu by plynulo, že o obsahu prohlášení vlastníka rozhoduje vlastník (= členové společenství), nikoliv společenství.
Pan . napsal: tvrzení tazatele, že společenství rozhodlo o věci, která je řešena prohlášením vlastníka, je patrně v pořádku
Právě že to není v pořádku. Shromáždění se nemůže prostě usnést, že ode dneška je půda společným prostorem. Při vzniku SVJ existovalo již v katastru vložené Prohlášení vlastníka budovy, které tuto věc řešilo: zřejmě byly půdní kóje příslušenstvím bytů, nikoliv společnými částmi domu. Kdyby totiž byly podle Prohlášení společné, pak by SVJ nemuselo při založení k tomu přijímat žádné usnesení, že?
Takže tu je případ, kdy změna Prohlášení vlastníka vyžaduje písemný souhlas všech vlastníků se zmenšením plochy a zároveň souhlas všech se změnou spoluvlastnických podílů (všechny podpisy ověřeny), zanést na katastrální úřad.
Z původního příspěvku neplyne nepochybně, že změna prohlášení vlastníka byla skutečně podepsána všemi a vložena do katastru. Spíše se jeví, že si pouze něco odhlasovali na prvním shromáždění, což ovšem nemá právní účinky.
Je velký rozdíl mezi vyklizením harampádí ze společných prostor a svévolným vniknutím do půdní kóje, která je uzamčena a je příslušenstvím konkrétního bytu. Proto čekám, že to pan Fiebinger ještě upřesní.
lake
Děkuji panu lakovi za upřesnění procedurálních otázek, jakým způsobem vlastníci mohou změnit prohlášení vlastníka v části vymezující společné části domu.
Nevyjádřil jsem se zcela přesně, současný zákon skutečně rozlišuje rozhodování vlastníka domu a rozhodování společenství, nedokázal jsem v ZoVB najít, kdo mění prohlášení (zda vlastník domu nebo společenství).
Pokud správně čtu ZoVB, tak v daném případě nerozhoduje společenství, ale vlastník domu. Kolika procenty jsem v ZoVB nenašel. Změna podílů nemusí nastat, takže v ZoVB je předepsáno procento jenom pro speciální případ, kdy současně nastane změna podílů na společných částech domu.
Pro pana .:
Společenství většinou nic v domě nevlastní a pro katastrální úřad tedy není partnerem. Zkuste zajít na katastr se zápisem o hlasování ze shromáždění SVJ, uvidíte co Vám řeknou. Změnu prohlášení vlastníka provádí vlastník, v tomto případě všichni vlastníci vyjádří písemně svůj souhlas se změnou a teprve takovým podáním se katastrální úřad bude zabývat.
Pokud si uvědomíte, že katastrální úřad se při své činnosti (naštěstí) vůbec neřídí zákonem o vlastnictví bytů, pak věc pochopíte snadněji.
Můžete též nahlédnout do zákona č. 344/1992 Sb. o katastru nemovitostí České republiky.
lake
Změnu prohlášení vlastníka provádí vlastník.
Jenom není jasné, jakým procentem. Pro Váš názor, že je třeba 100 %, nenalézám zákonnou oporu.
Ústava vám postačí? Všeobecná deklarace lidských práv, čl. 17: „Každý má právo vlastnit majetek jak sám, tak spolu s jinými. Nikdo nesmí být svévolně svého majetku zbaven."
Řekněme, že vy si v SVJ odhlasujete, že ten nesnesitelný dědek z pátého patra má být zbaven bytu a vystěhován do sklepa. Nebo mu seberete jednu místnost a přičleníte ji k vedlejšímu bytu. Nebo mu alespoň vezmete sklepní kóji, beztoho tam má samé staré harampádí … Myslíte, že vám k tomu postačí souhlas všech vlastníků kromě něj ?
Opravdu se domníváte, že nepotřebujete mít ke změně spoluvlastnických podílů těch 100% podpisů?
Tip na zákon o katastru nemovitostí jsem uvedl výše. Vztah občanského zákoníku a ZoVB jako lex specialis je probírán např. zde: http://www.stavebni-forum.cz/…ych-prostor/
lake
Pane lake,
není podstatné, co si myslím já, ale co říká zákon:
ObčZ říká, že pro nakládání se společnou věcí je třeba souhlsu vlastníků s nadpolovičním podílem.
ZoVB zavádí nejméně pět různých potřebných podílů pro nakládání se společnou věcí.
Podle Vás se potřeba souhlasu vlastníků se 100% dá dovodit z Všeobecné deklarace lidských práv.
A teď si račte vybrat:
Všeobecná deklarace lidských práv by měla mít přednost před ZoVB jakožto předpis vyšší právní síly. (Háček je v tom, že na jiném místě se píše, že práva mohou být omezena zákonem. A to je právě tento případ. Takže je po problému.)
ZoVB jakožto speciální zákon by měl mít přednost před Všeobecnou deklarací lidských práv.
Bylo by vhodné uvést jasně , o jaké rozhodnutí o jaké věci se jedná. Vyčlenění příslušenství jednotky do spol. částí domu nebo jeho přičlenění k jednotce jiné není pouze nakládáním se společnou věcí, neboť příslušenství bytu není společnou věcí.
Uvedenou operaci ZoVB výslovně nepokrývá, vodítko zde lze najít pouze analogickým aplikováním v § 11 odst 4 + 5.
G.X.
Jenže § 11 odst 4 + 5 ZoVB zavádí hned tři kvora:
- 100 % všech,
- 75 % všech,
- 75 % přítomných (tedy od 37,5 % všech, podle toho, kdo přijde).
Usnesením shromáždění jsme změnili prohlášení vlastníka bez změny spoluvlastnických podílů a podali na KN se zápisem schůze, zápisem hlasování, presenční listinou. KN nám odmítl zapsat nové prohlášení. Ještě se pokusíme zažádat o založení listiny. Jinak je zatím pouze uloženo u předsedy výboru. Máte někdo s tímto zkušenost? Eva
Katastrální úřad bude vyžadovat prokazatelný písemný projev vůle všech vlastníků, že souhlasí s novým Prohlášením vlastníka budovy.
Nechte udělat tolik kopií Prohlášení, kolik je vlastníků; svažte každou tak, aby nebylo možné vyjímání či vkládání stránek (technický způsob vám snad poradí pracovník/pracovnice katastrálního úřadu).
Každý vlastník podepíše každou stránku své kopie + ověření oněch podpisů.
Pokud s tím nechcete na katastrální úřad dojít všichni najednou, pak každý vlastník ještě podepíše plnou moc pro jednu vámi vybranou osobu, která bude s KÚ jednat jménem všech vlastníků a podá návrh na zápis do katastru.
lake
Rozpracování návodu pana lake:
Pan lake doporučuje, aby každý z vlastníků zaslal katastrálnímu úřadu samostatně návrh na změnu prohlášení vlastníka. V takovém případě ovšem musí katastrálnímu úřadu předložit tolik kopií, kolik je účastníků řízení, plus dvě vyhotovení pro katastrální úřad.
Počítejme:
Dům má 100 vlastníků, prohlášení vlastníka má 10 stran. Každý vlastník zašle katastrálnímu úřadu 102 vyhotovení, každé o 10 stranách, tj. celkem 1 020 stran. Vlastníků je 100, tj. celkem bude katastrálnímu úřadu předloženo 102 000 stran.
Je to jenom dotažený názor, že ve věcech katastru nejedná společenství, ale vlastník domu.
Poslední komentáře