Problém se stavebním bytovým družstvem
Jde o třívchodový dům ve správě SBD o 72 bytech, z nichž 70% je v osobním vlastnictví a 30% ve vlastnictví družstva. Družstvo profinancovalo část nákladů na zateplení formou půjčky, která je splácena z fondu oprav. Nyní odmítá převádět další byty do osobního vlastnictví s oddůvodněním, že po dobu splácení půjčky nelze byty do OV převádět a brání tak vzniku SVJ. Prosím o radu, zda tento postoj je oprávněný a pokud ne, jak se mu účinně bránit. Děkuji.
Kromě toho co uvedl lake, by problém mohl být i v tom, že převody bytů mohly být dosud prováděny v důsledku už splacených půjček na výstavbu domu za minimální cenu. V důsledku zateplení mohlo dojít k navýšení hodnoty nemovistosti, kterou je třeba znovu odepisovat a splácet půjčku.
Při převodu by zájemci o převod museli jednorázově vyrovnat podíl nákladů na zateplení připadající na jejich byt.
Tomu se dalo předejít tím, že zájemci o převody si měli vyřídit převody ještě před zateplením.
Nejasný dotaz.
Družstvo je vlastníkem nepřevedených jednotek v domě. Obecně neexistuje
povinnost vlastníka (družstva) prodávat či jinak převádět svůj majetek
na jiné osoby.
Měl byste tedy upřesnit z čeho tento Váš údajný nárok
odvozujete a zda vůbec Vám takový nárok vznikl. Pokud Váš právní nárok
existuje, napište podrobně jakým způsobem a kdy jste jej vůči družstvu
uplatnil.
Teprve pak lze diskutovat o podmínkách převodu bytu.
lake
P.S. Dávejte příspěvkům přiléhavé názvy.
Děkuji. Nejedná se o můj osobní problém. Jde o to, že vlastníci bytů si přejí vznik SVJ, ale daný postup SBD tomu brání. Nicméně si myslím, že vaše odpovědi mi problém osvětlili: Zateplení je technické zhodnocení budovy zvyšující její cenu a zvyšující také částku, kterou je třeba při převodu jednorázově uhradit. Mají-li družstevníci o převod řádně požádáno v zákonném termínu (do roku 1995), tak nic jiného převodu nebrání až do konce roku 2020. P.S. Za název se omlouvám, ale nic lepšího mě nenapadlo.
Poslední komentáře