příjmy z pronájmu

Vložil Emanuela, 3. Listopad 2010 - 13:09 ::

Dobrý den, naše SVJ obdrží příjem z pronájmu, členové se dohodli, že nechají sumu na běžné opravy v domě, tudíž je to závazek SVJ ke svým členům, jak budou členové tento příjem zdaňovat, prosila bych nastínit jaké jsou možnosti, děkuji moc Emanuela

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel, 4. Listopad 2010 - 1:18

    Paní Emanuelo,

    na srozumitelně položenou otázku se odpovídá lépe. :-))

    Předpokládám, že členové SVJ vlastní např. fasádu, střechu případně nějaký společný prostor, který pronajímá v jejich zastoupení SVJ.

    Potom zdaňují členové SVJ na základě dokladu, kde jim SVJ vyčíslí, kolik byl za daný rok výnos a náklad z pronájmu, který na ně připadá. Členové postupují podle § 38g zákona o daních z příjmů. Částku za pronájem si mohou nechat vyplatit nebo ji mohou ponechat např. jako dlouhodobou zálohu na opravy.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Tomas_kilo (bez ověření), 21. Leden 2013 - 18:10

    Dobry den, omlouvam se, v pripade, ze prispivam na spatne misto. Ale chtel bych se zeptat, zda pro zdaneni vynosu z pronajmu spolecnych prostor SVJ plati informace uvedene zde: http://www.danarionline.cz/…ku-jednotek/

    dekuji Tomas

    Vložil lake, 21. Leden 2013 - 22:31

    Pane Tomas_kilo,

    Tvrzení jakéhosi pana Blatného na serveru danarionline.cz je nepravdivé. Tento pán napsal: „Skutečně se jedná o zdanitelný příjem jednotlivých členů společenství, který neovlivní základ daně z příjmů tohoto společenství ani nemůže být součástí jeho jmění.“

    Pan Blatný nevzal vůbec do úvahy co mu popsala tazatelka: pronajímatelem a tedy i příjemcem nájemného je SVJ – právnická osoba.

    Přitom právě takovýto postup je možno doporučit: příjem SVJ bude osvobozen od daně (při splnění zákonné podmínky), a společenství nemusí „papírovat“ a vytvářet desítky potvrzení, ani nemusí nic rozúčtovávat a vyplácet. Stejnou radu zde dal už v roce 2010 pan Petr: http://www.portalsvj.cz/…y-z-pronajmu#….

    lake

    Vložil Vosobně, 18. Únor 2011 - 6:35

    Zajímalo by mně, zda jsou povinni k registraci u FÚ podle odst.3 §125 zák.280/2009-daňový řád členové SVJ s příjmem z pronájmu, např. i ti, kterým nevznikne povinnost podat daňové přiznání a zdanit pronájem podle §38g ZDP (např. zaměstnanci s příjmem s pronájmu do 6000 Kč nebo bezpříjmoví s příjmem do 15000 Kč?

    Vložil Pavel, 18. Únor 2011 - 14:49

    Pane Vosobně,

    s ohledem na § 125/3 a § 126/a DŘ se domnívám, že registrační povinnost nevzniká.

    Většina příjmů z pronájmu společných částí domu je tak malých, že navíc žádná daňová povinnost nevznikne.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Anonymoooo (bez ověření), 4. Listopad 2010 - 15:28

    Přesně tak jsem to pochopil. SVJ jako správce pronajímá společné části domu, příjem z pronájmu je příjmem členů SVJ (tj. spoluvlastníků společných částí domu). Co se týče zdanění, členové postupují podle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů.

    Ale nepochybnou skutečností je, že zejména ti, kteří daňové přiznání nepodávají (jako např. zaměstnanci a důchodci bez dalších zdanitelných příjmů), zákon o dani z příjmů nestudují, doklad o příjmu z pronájmu nám zahazují a dál se tímto problémem nezabývají. A nezabývají se jím proto, protože se jím zabývat nechtějí.

    A svět se točí dál......

    Vložil lake, 3. Listopad 2010 - 21:49

    Emanuelo,
    pokud se chcete něco dozvědět, musíte napřed položit srozumitelný dotaz.
    Píšete, že SVJ něco vlastní a má příjem z pronájmu té věci. Pak zase píšete, že nějakou sumu dostanou vlastníci jednotek. Nevíme od koho a za co.
    Takže kdo vlastně má ten příjem?

    lake

    Vložil Petr87 (bez ověření), 3. Listopad 2010 - 20:22

    Dobrý den, paní Emanuelo, doporučuji zdaňovat dle § 20 zákona o daních z příjmů:

    odst. 7: Poplatníci vymezení v § 18 odst. 3, kteří nejsou založeni nebo zřízeni za účelem podnikání, mohou základ daně zjištěný podle odstavce 1 snížený podle § 34 dále snížit až o 30 %, maximálně však o 1 000 000 Kč, … a u společenství vlastníků jednotek pouze tehdy, použijí-li takto získané prostředky v následujícím zdaňovacím období ke krytí nákladů (výdajů) spojených se správou domu, … V případě, že 30% snížení činí méně než 300 000 Kč, lze odečíst částku ve výši 300 000 Kč, maximálně však do výše základu daně.

    Z výše uvedeného vyplývá, že z příjmů do 300.000 Kč neplatíte daň. Musíte však v následujícím období peníze investovat do správy domu. To by ve Vašem případě neměl být problém vzhledem k Vaší dohodě, kterou zmiňujete.

    Vložil Pavel, 4. Listopad 2010 - 1:12

    Pane Petr87,

    to co uvádíte by platilo, pokud by ve vlastnictví SVJ (nikoliv jeho členů) bylo něco k pronájmu.

    Pro případ, že „něco k pronájmu“ je ve vlastnictví členů SVJ, což je v drtivé většině případů, tak Vámi uvedený návod nelze použít. Potom členové SVJ postupují podle § 38g zákona o daních z příjmů.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Anonymoooo (bez ověření), 3. Listopad 2010 - 14:42

    Členové SVJ tento příjem uvedou ve svém daňovém přiznání.

    Jedna z alternativních možností, vhodná zejména pro zaměstnance (ti totiž daňové přiznaní nevyplňují) je hodit oznámení SVJ o výši příjmu do koše a na celou věc okamžitě zapomenout.

    Vložil Jana.Mayrichova (bez ověření), 17. Únor 2011 - 11:52

    Jde o částku 1.622,– Kč – podává se daňové přiznání? Jsem zaměstnanec. Děkuji

    Vložil Urbji (bez ověření), 17. Únor 2011 - 14:43

    Jedná se o příjem podle § 9 zákona o dani z příjmů. Povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob se řídí § 38g tohoto zákona: § 38g, odst. (2):Daňové přiznání není povinen podat poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky podle § 6 pouze od jednoho a nebo postupně od více plátců daně včetně doplatků mezd od těchto plátců (§ 38ch odst. 4). Podmínkou je, že poplatník podepsal u všech těchto plátců daně na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k, a vyjma příjmů od daně osvobozených a příjmů, z nichž je vybírána daň srážkou sazbou daně podle § 36, nemá jiné příjmy podle § 7 až 10 vyšší než 6 000 Kč. Srozumitelněji: Jste zaměstnanec, nemáte jiné příjmy (z podnikání, pronájmu, ze zahraničí atd), jejichž součet by byl vyšší než 6.000,– Kč, daňové přiznání kvůli částce 1.622,– Kč tudíž nemusíte podávat.

    Vložil null (bez ověření), 1. Březen 2011 - 13:58

    Prosím také o radu, budu danit příjem z pronájmu, který na mě jako na vlastníka připadá (450 Kč) jsem OSVČ. Vztahuje se na OSVČ také nějaký limit jako na zam-ce?

    Vložil Pavel, 1. Březen 2011 - 14:56

    Null,

    předpokládám, že jako OSVČ budete podávat daňové přiznání z podnikání. Příjem (potvrzení od SVJ by mělo obsahovat jak příjem z pronájmu tak výdaje s příjmem související) uvedete jako příjem z § 9 a můžete uplatnit paušální výdaje ve výši 30%.

    Zákon nezná u OSVČ žádnou toleranci „nezdanění příjmů“ jako u zaměstnanců.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil stan (bez ověření), 1. Březen 2011 - 14:47

    Ano, musíte si vyzvednout formulář a vyplnit daňové přiznání, kam přiložíte doklad – potvrzení o uvedeném příjmu. Rozdíl v dani bude minimální, ale přiznání udělat musíte. Pronajímání čehokoliv v SVJ je z uvedených důvodů v podstatě kontraproduktiví, protože náklady na vydávání potrvzení, práce s vyplňováním daňového přiznání, běhání na daňový úřad a hlavně čas, který tomu všemu musíte věnovat, to vše těm 450ti korunám přijmu podle mého názoru není adekvátní.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".