Přepočet dílů na 1 GJ

Vložil Anonymous, 1. Květen 2009 - 13:11 ::

Dobrý den, pročítala jsem předchozí diskuzi, ale nenašla jsem odpověď na svou otázku. Věřím, že společnost, která nám dělá rozúčtování nákladů na teplo, to počítá správně, ale není mi jasné, jak můžu dopředu alespoň přiměřeně odhadovat svou spotřebu v Kč, když nejsem schopná určit kolik dílů na topení je 1 GJ.

Příklad: 2006 byla cena 560 Kč/GJ, letos jsem předpokládala 600 Kč/GJ (také se tak pohybuje). Loni jsme měli spotřebu 4000 dílů a platili jsme cca 9400 Kč (tedy 16,8 GJ), letos jsme šetřili a tak byla spotřeba 1500 dílů (myslela jsem tedy 6,3 GJ násobím 600 Kč, tedy cena bude 3780 a ejhle ona je 10000Kč (tj. 16,6 GJ). Z toho vyplývá, že jednou je 1 GJ = 238 dílům a podruhé jen 90 dílům.

O co mi jde? Jak můžu dopředu zjistit, kolik budu platit za teplo, abych si dobře nastavila zálohy? Podle mě to snad ani nejde.

Dškuji za případné vysvětlení. Dvořáková

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Dvořáková (bez ověření), 20. Květen 2009 - 17:13

    Dobrý den, jen bych vám chtěla sdělit, že mé tzv. „šťourání“ přineslo výsledek a to takový, že konečný náklad na teplo v Kč poklesl z půvdních víc jak 400 tis. Kč na necelých 250 tis. Kč za celý dům. Na jeden byt to je asi 4000 Kč. Včem byl háček? Firma, která provádí rozúčtování nám chtěla napočítat do GJ na teplo i GJ za teplou vodu a ty pak ještě jednou zvlášť rozpočítat za teplou vodu. Výsledná cena pak byla o 40% vyšší!

    Jen chci povzbudit další tzv. šťouraly" ať se nebojí a šťourají dál.

    Dvořáková

    Vložil Anonymou (bez ověření), 20. Květen 2009 - 20:13

    Co to píšete za nesmysly? Rozúčtování z principu vždy jen ROZDĚLÍ celkovou sumu nákladů za teplo. Komu by podle vás připadlo těch ušetřených 150 tisíc? Komu by se zaplatily jako navíc? Rozúčtování se přeci dělá až POTOM co jsou všechny faktury za teplo zaplacené. NELZE zaplatit nic navíc v sumě!

    P.L.

    Vložil Dvořáková (bez ověření), 2. Červenec 2009 - 20:22

    Milý pane plete si s prominutím pojem a průjem. Nejde o ušetřených 150 tisíc Kč, ale o 150 tisíc Kč zaplacených navíc v rámci „nedoplatků“. V domě je jeden měřák na GJ jak na teplo tak na teplo pro TUV. To se má dle vyhl. rozdělit na 40% na TUV a 60% na teplo. Pouze 60% se pak má dále rozúčtovávat na základní a spotřební složku za teplo. Ovšem u nás nám „zapomněli“ rozdělení udělat a tudíž chtěli naúčtovat 100% GJ na teplo a pak znovu 40% z těchto 100% na TUV. Vám se ještě nikdy nestalo, že se na pokladně sekli a omylem vám něco naúčtovali 2×? … Dvořáková

    Vložil Fanda, 2. Květen 2009 - 18:30

    Vážená paní. Ve svém dotazu jste si sama odpověděla. Cenu kterou platíte každý rok si navyšte o inflaci, kterou vám fakturuje dodavatel tepla. A určitě se trefíte do ceny, kterou zaplatíte příští rok.

    S pozdravem Fanda

    Vložil Dvořáková (bez ověření), 4. Květen 2009 - 19:16

    Vážený pane, kdybyste si přečetl mé příspěvky, tak byste věděl, že to tak dělám. Právě, protože výsledná cena je ale zcela jinde, tak zjišťuji, jak je to možné. Dvořáková

    Vložil Dvořáková (bez ověření), 2. Květen 2009 - 12:55

    Děkuji za odpovědi, i když co jste psali je mi jasné. Teplárenská napíše kolik GJ se spotřebovalo, jaká je cena Kč/GJ (to jsem schopná odhadnout dopředu) a pak se zpětně rozpočítává podle dílů na topení. Ale přepočet dílů na GJ mi jasný není. Když to vezmu za celý dům, tak jeden rok byl přepočtený náměr za celý dům 113.000 dílů = 608 GJ a po zateplení 56000 dílů = 676 GJ. To mi nejde do hlavy. Mimo to jsme také rodina s dítětem a patříme k těm s vyšší spotřebou než je průměrná. Tak mě napadá, že budu chodit každý měsíc odečítat stav na měřáku na teplo a podle toho, jakou máme obvykle % spotřebu si budu moc spočítat, kolik jsme za měsíc protopili a pak se nebudu na konci diviat. Zkusím to a uvidím :-) Dvořáková

    Vložil G.X2 (bez ověření), 2. Květen 2009 - 18:42

    Pouštíte se do výpočtů, které nejsou přesně možné.

    1. indikátory neměří skutečné teplo (GJ, KWh), nýbrž jen orientační „míru vytápění radiátorem“. V otopné soustavě jsou ztráty, které nejsou měřené nijak.
    2. část CELKOVÝCH nákladů – např 50% (základní složka) se nehradí dle „dílků“, ale dle započitatelné plochy.
    3. Za třetí spotřební složka je sice dle dílků, avšak ne přímou úměrou.
    4. Za čtvrté, vyhláška pro vyúčtování obsahuje max. hodnoty odchylky u spotřebitelene ± 40% od průměrných nákladů na m2. To nemůže te při výpočtu předvídat.

    Pokud vás to neodradilo, přesto můžete provést orientační výpočet dle údajů z vyúčtování. Vyjádřete si své náklady v Kč v závislosti na počtu dílků a zderivujte podle počtu dílků. Dosaďte svojí spotřebu a dostanete touženou hodnotu v Kč/dílek ; výsledek bude platit jen ve velmi malém okolí této spotřeby. Krásný úkol ze středoškolské matematiky. :)

    Vložil Anonymousew (bez ověření), 2. Květen 2009 - 19:22

    G.X. – správně jsi to napsal… paní by musela ještě znát spotřebu domu v GJ, plochu, plochu svého bytu a taky dílky ( náměr) ostatních poměrových indikátorů v domě . Pak by s tím šlo něco dělat. Bez toho si může jenom laicky a od oka „určit“ zda protopila více nebo míň podle svých staých záznamů ale je to jenom orientační.JarekSVJ

    Vložil G.X2 (bez ověření), 2. Květen 2009 - 18:45

    opravuji: výpočtem zjistíte O KOLIK ze výší platba při přírůstku jednoho dílku.

    Vložil Anonymousas (bez ověření), 1. Květen 2009 - 14:21

    Paní Dvořáková , jak napsal Tomáš , tak to nemůžete posuzovat.Cenu tepla za 1GJ určuje váš dodavatel tepla a ta se během roku alespoň u nás mění , např. 2008 leden 499 – a konec roku 612.
    Je potřeba si i uvědomit tohle což určitě znáte: Náklady na tepelnou energii na vytápění v zúčtovací jednotce za zúčtovací období rozdělí vlastník na složku základní a spotřební. Základní složka činí 40 % až 50 % a zbytek nákladů tvoří spotřební složku. U nás máme variantu 50% na 50% což lidově řečeno znamená, že 50% nákladů na telo jde podle metrů a 50% podle poměrových indikátorů. Navíc indikátory ve všech bytech neměří stejně např. je rozdíl přízemní byt a byt druhé patro uprostřed atd.. Dám Vám radu: oslovte váš výbor s dotazem na společnost co vám provádí rozúčtování podle poměrových indikátorů a určitě vám zodpoví přesně to co vás zajímá ohledně poměrových indikátorů…JarekSVJ

    Vložil Tomáš Dimmer (bez ověření), 1. Květen 2009 - 14:01

    Paní Dvořáková, ale takhle to opravdu nemůžete počítat. Minimálně ze dvou důvodů:

    1. Indikátory jsou poměrová měřidla a slouží pouze pro spravedlivější rozúčtování nákladů na vytápění mezi byty. Jeden dílek znamená pouze to, že vy za něj budete platit jednu n-tinu z toho, kolik tepla spotřebuje celý dům.
    2. Náklady na teplo mají být dle vyhlášky rozúčtovány tak, aby nedocházelo k odchylce o více než 40% od průměrné spotřeby v domě – což je taky spravedlivé. Pokud jste tedy šetřila a protopila jste méně než 60% průměru v domě, byly Vám připočítány jednotky tak, abyste byla na oněch 60%. Protože jste zbytek tepla přijala od sousedních bytů, které nešetřily. My jsme mladí s malýma dětma a v domě jsme tím „menšinoví“ – drtivá většina jsou lidé v důchodovém věku, kteří skoro netopí, takže se pravidelně rok co rok dostáváme nad 140% průměru a nám zase jednotky odčítají. Což je taky spravedlivé, neboť teplo předáváme skrze zdi a stropy sousedům, kteří topí na minimum.

    Takže asi tak. Snad jsem to vysvětlil dobře. Tomáš (SVJ U Váhy, Kostelec nad Orlicí).

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".