Přeplatky a neplatiči
Ráda bych se zeptala, zda mohu po výboru SVJ vymáhat úroky z prodlení, pokud oddaluje vracení přeplatků z vyúčtování loňského roku. V jednom z vláken jsem se zde dočetla, že ano, ale jak je to v případě, že výbor toto odmítá uznat se zdůvodněním, že v SVJ je mnoho neplatičů a pokud by výbor přeplatky vyplatil tak, jak ukládá zákon, nezbylo by na účtu nic. Problém s neplatiči ale trvá minimálně 2 roky, výbor zatím vymáhal neúspěšně (jen dlužníkům zaslal upomínku) a první žaloby podal až letos na jaře. Mám v této situaci právo žádat úrok z prodlení, nebo ne? Vím, že úrok z prodlení, který započtu proti příští platbě, půjde k tíži SVJ, a tedy všech ostatních vlastníků včetně mě. To ale nechci, neboť se domnívám, že výbor měl pohledávky za dlužníky vymáhat hned, nikoli až s ročním (nebo i delším) odstupem. Mám proto zato, že za špatnou finanční situaci SVJ je zodpovědný především výbor. A zamyšlení na závěr: v době, kdy existovala pouze stavební bytová družstva (SBD), snad takové problémy s neplatiči nebyly. Rozhodně ne tak velké, aby se kvůli nim nemohly včas vracet přeplatky. Děkuji za případné reakce. Holíková
Paní Holíková,
úroky z prodlení pochopitelně vymáhat můžete a zdůvodnění, že by SVJ na účtu nemělo na tom nic nemění. Můžete přeplatky odečíst i od nejbližší platby. Na druhé straně zvažte, co to způsobí, když tak budou postupovat i všichni ostatní. Zřejmě je třeba postupovat jinak. Svolat shromáždění, chtít od výboru podrobný rozbor situace. Případně výbor odvolat, zvolit schopnější a snažit se situaci radikálně řešit. Pokud stávající výbor pobírá nějaké odměny, měli byste odhlasovat jejich zrušení, neboť oni jsou nejspíš největšími viníky této situace. Pokud trvá situace více než dva roky, je vina i na všech vlastnících, že na situaci neupozornili dříve a neusilovali o její řešení.
Jirka
Děkuji za reakci. Ono je to trochu složitější. Vlastníky bytových jednotek v našem domě jsou i cizinci a realitní kanceláře. Právě tyto dvě skupiny patří k těm, co nechodí na shromáždění, a proto se nám stalo, že od prvního (ustavujícího) shromáždění, které bylo v roce 2008, už žádné další shromáždění nebylo usnášeníschopné. Ani loni, ani letos a vzhledem k tomu, jaká je situace, nelze s žádným zlepšením počítat ani do budoucna. Jedna věc mě ale zaráží: chápu, že když někdo neplatí zálohy, zvyšuje se celkový objem pohledávek, které má naše SVJ za těmito problémovými vlastníky. Na druhou stranu ale přece ti, co platí, mají v rozpisu položku dlouhodobá rezerva (chcete-li po staru fond oprav), kde by se měly akumulovat peníze (za předpokladu, že jde o nový dům, kde se zatím neprováděly žádné velké investice a nejsou v plánu ani na nejbližší roky). Tedy jak je možné, že SVJ nemá peníze na včasné vrácení přeplatků, to je mi skutečně záhadou. Existuje možnost, jak bych já jako vlastník mohla detailně prozkoumat finanční toky? Pokud si nechám předložit bankovní výpisy a člena výboru, který má tyto záležitosti na starosti, požádám o komentář k jednotlivým položkám, je vůbec v mých silách zjistit, zda peníze neodtékají někam jinam? Děkuji za další případné reakce.
Poslední komentáře