Přepis bytu
Dobrý večer, od letošního ledna jsme společenství bytových jednotek.Byty jsme si koupili do osobního vlastnictví „od města“.Jedna nájemnice by chtěla byt nechat přepsat na dceru.Je to již dost stará dáma, a tak jsem jí slíbila,že jí jako člen výboru zjistím,co je pro to nutné udělat.A tak se tedy ptám: jaké kroky jsou k tomuto nutné a kolik takovýto přepis stojí.Je možné toto provést již tak brzy po koupi bytu?Děkuji za reakce.Radka
Toť otázka, jestli je to možné, záleží na tom, jestli to městu stále splácíte, v tom případě tam asi budete mít zástavní právo a to by s tím převodem město muselo souhlasit.
Pokud je byt splacený, tak v tomto případě asi sepsat mezi matkou a dcerou darovací smlouvu a podat na katastrální úřad. Něco bude stát sepsání smlouvy (pokud si ji nesepíší sami), ověření podpisů a pak kolek na katastr 500,–Kč, od daně darovací bude tento převod osvobozen, takže pokud vím, nebude nutné podávat ani daňové přiznání.
Vážený pane Honzo, byt lze přepsat (darovací, kupní smlouva) i se zástavním právem pro město. Městu je to jedno, neboť zástava a povinnost z ní vyplývající (v tomto případ splácení půjčky) přechází na každého dalšího kupujícího nebo obdarovaného. Tedy paní přepíše byt na dceru nebo vnučku a ta bude plynule pokračovat ve splácení. Tina
Vážený pane HonzoT, daňové přiznání podat musíte VŽDY, ale uplatníte osvobození od úhrady daně dle příslušného ustanovení daňového zákona a výsledná daň je O,–Kč. V případě, že daňové přiznání nepodáte – byť v nulové výši, může být po vás správcem daně ve správním řízení požadováno dost peněz.
Matějka
Vážený pane Matějko, podle zákona 357/1992 Sb., § 21 odst. 5 se daňové přiznání NEPODÁVÁ v celé řadě případů: při osvobození podle § 19 odst. 1 až 4 a 6, podle § 20 odst. 1 a podle § 20 odst. 14.
Na výše probíraný případ se vztahuje osvobození podle § 19 odst. 3, tj. v uvedeném případě se daňové přiznání nepodává.
Hezký den! PavelSVJ@centrum.cz
Poslední komentáře