Právo užívání pozemku
Dobrý den,
potřeboval bych radu ohledně práva užívání pozemku náležícího ke stavbě, kterou vlastníme tři vlastníci v podílovém spoluvlastnictví (nejsme SVJ).
Pozemek, na kterém budova stojí a okolní zahrádka patří z 24,2% mně a z 75,8% obci (zbývající dva majitelé bytů si své podíly od obce neodkoupili). Zajímá mě, jaká jsou práva těchto dvou spoluvlastníků budovy k pozemku, který jim de facto nenáleží. Mohou jej užívat? V jakém rozsahu? Problém je v tom, že jeden spoluvlastník budovy si přes můj odpor ukládá na tento pozemek zásoby dřeva na zimu a tím omezuje moje práva jeho užívání. Odstranění dřeva odmítá. Je nějaká možnost jak se bránit?
Děkuji za rady.
Nejde v žádném případě o „pozemek náležící ke stavbě“. Stavba je nemovitost a má své vlastníky, pozemek je jiná nemovitost a má své vlastníky. O užívání pozemku rozhodují mezi sebou spoluvlastníci většinou, počítanou podle podílů.
Nenapsal jste to hlavní: zda město jako většinový vlastník souhlasí či nesouhlasí s ukládáním dřeva na pozemku. Váš názor menšinového vlastníka má pouze váhu 24,2%.
lake
Děkuji za odpověď. Město nebylo o ukládání dřeva požádáno, takže nemohlo ani souhlasit. Nicméně, zajímaly by mě obecně práva související s pozemkem, která náleží vlastníkovi bytu, jež není zároveň vlastníkem tohoto pozemku. Můžete mě prosím odkázat na nějaký zákon, popř. dokument, ve kterém by měly být tyto práva vymezeny? Děkuji.
Je bezvýznamné, že město nedalo souhlas. Postačuje stav, kdy jste Vy a
město strpěli skládání dřeva na vašem pozemku. Pokud tato situace trvá
alespoň 6 týdnů, vznikl tím pokojný stav. Vlastník dřeva se může
domáhat ochrany pokojného stavu a obec je povinna mu tuto ochranu poskytnout
vůči každému, kdo by chtěl pokojný stav narušovat.
-----------------------------------------------------------------------------------
Ohledně práv k pozemku: Pokud stále popisujete tutéž situaci jako v úvodním příspěvku, pak ovšem neexistuje žádný „vlastník bytu“. Jste všichni podílovými spoluvlastníky budovy, stojící na pozemku jiného vlastníka.
Vlastník budovy na cizím pozemku nemá žádná automatická práva k cizímu pozemku. Měl by si takové právo upravit smluvně – buď odkoupením celého pozemku, nebo vydělením parcely pod budovou a odkoupením této parcely, nebo uzavřením nájemní smlouvy s vlastníkem pozemku, nebo jinou smlouvou zakládající užívací právo k pozemku pod budovou.
Samotný přístup k budově na cizím pozemku je také právem, a to si lze zajistit pomocí věcného břemene. Právo cesty se zřídí na základě smlouvy, nebo rozhodnutím soudu, nebo vznikne vydržením.
lake
Dobry den. Mam dotaz. Mame pred barakem zahradku, vzdycky myslela, ze to soukroma, ona oplocena, a patri sousedu. Dneska zjistila, ze na kadastru nemvitosto ne napsana na nem zadna zahradka, ona je vseh -SVJ. Co mam delat, kdy na pozadavku zrusit plot, a uvolnit zahradku pro vsech odmita, a oststnim to nevadi,oni provedli shuze, kde dali tu zahradku jemu v pronajem, a ja s tim nesouhlasna, protoze mam dite mali, a taky by chtela uzivat. Na shuze bylo 69,77 % hlasu. V prohlaseni vlastniku napsano ze zahradka patri vsem souhlasno spoluvlasnickeho podilu, a ja mama v dome najvetsi. Jak to tak muze byt, ze by dali v pronajm sousedu bez moho souhlasu, a co mam delat? Dekuji.
Poslední komentáře