Právo na regulaci teplot v bytě pomocí termostatických ventilů
V bytech (bytový dům, plynová kotelna, ekvitermní regulace) máme na radiátorech termostatické ventily. Přes celý můj byt horem dolem vedou rozvodné trubky topení o celkové délce asi 30 m a průměru 6 cm (bývalý samotížný rozvod, dnes již čerpadlem), v ostatních bytech je délka tohoto velkoprůměrového vedení o poznání menší (max 10m, spíše méně). Přes celou zimu mohu mít vypnuté topení, přesto je teplota v bytě na hodnotách 24 – 26 C (v noci 22 C )= vytápím trubkami. Termostatické ventily jsou k ničemu a teplotu nemohu snížit – pouze neustálým větráním. Zkoušel jsem částečnou izolaci potrubí Mirelonem (tloušťka 10 mm), ale situace se zlepšila jen asi o 1 C. Teplota potrubí je cca od 33 – 38 C (měřeno amatérsky přiložení teploměru na potrubí)
Dům je kompletně zateplen a po zateplení se udělala jediná změna v regulaci a způsobu vytápění a to, že se vypnul jeden ze dvou kotlů.
- Zajímá mě, zda se mohu na společenství vlastníků domáhat provedení takových opatření, abych mohl teplotu v bytě regulovat termoventily. V prohlášení vlastníka máme uvedeno, že stoupačky rozvodů tepla jsou společnou částí budovy (předpokládám doufám správně, že stoupačkou je i vodorovné potrubí, které rozvádí teplo do sousedních bytů) a vnitřní rozvody tepla jsou součástí bytu. O radiátorech a termoventilech žádná zmínka. Tedy, zda je společenství povinné zajistit např. výměnu potrubí či jeho kvalitní izolaci apod. Pokoušel jsem se dosáhnout toho, aby se změnilo nastavení kotle a voda v potrubí byla méně horká (dle mého je silně přetápěno), ale to bylo zásadně odmítnuto.
- Mám jako uživatel bytu právo podle nějakého zákona regulovat teplotu v bytě pomocí termoventilů?
- V odst(6) vyhlášky se píše:
„V průběhu otopného období jsou byty v době od 6.00 do 22.00 hod. a ostatní prostory v době jejich provozu vytápěny tak, aby dosažené průměrné teploty vnitřního vzduchu zajišťovaly výpočtové teploty vnitřního vzduchu stanovené projektem budovy“. Vedení společenství tvrdí, že pokud mám např. v koupelně teplotu 24 C, tak je podle vyhlášky vše v pořádku a že není vůbec důležité, že si teplotu nemohu nijak snížit. Je to pravda?
Děkuji.
Dobrý večer, Váš pokus s mirelonem 10mm je nedostatečný. Lépe izoluje větší tl.izolace, ale vhodnější je minerální vata a alu páska(povrch. Mirelon je levnější.
Pokud se jedná o byt – asi bych ponechal mirelon, teplota potrubí není tak velká (vata je "špinavá, práší), každopádně bych doplnil mirelon o Alu pásku (lepící Alu pásky, folie apod.)
Uvažoval bych také o zadělání potrubí SDk konstrukcí – tam by jste mohly použít i vatu, plus alu folie.
Vhodné by byl zevnitř zateplený SDK obal s možností revozních otvorů – nebo v případě potřeby na přitopení. Izolace by nemusela být na potrubí, ale na sdk opláštění zevnitř.
Tloušťku izolace a vhodnost Vám spočítají topenáři – kolik je třeba Mirelonu , případně jiné izolace.
Zdravím D.Slav.
Nejste povinen strpět přetápění místností nad hodnotu danou projektem a příslušnou vyhláškou (194/2007 Sb.). Tato teplota je ovšem pro jednotlivé místnosti odlišná.
Jednoduché řešení: nechte změřit teploty prokazatelně, požádejte o odstranění závady, poskytněte přiměřenou lhůtu, při nesplnění proveďte izolační zásah vlastním nákladem a požádejte SVJ o úhradu účelně vynaložených částek.
Nicméně pokud Mirelon 10mm na trubkách teplotu nesnížil, pak jde spíše o teplo prostupující do místností stěnami, stropem a podlahou.
lake
Poslední komentáře