Prasklý odpad - kdo má zaplatit opravu?
Dobrý den, prosím poraďte. Bydlíme v paneláku, praskl nám odpad, kape to do šachty. Před čtyřmi roky jsme si tady dělali novou koupelnu a napojovali jsme se na ty původní trubky co tam byly. Prasklá ale není ta naše trubka, ale ta původní, která tady byla ještě než jsme se sem nastěhovali. Začalo se tedy řešit jestli si to musíme opravit na vlastní náklady, nebo jestli se oprava zaplatí z fondu oprav. Dnes tady byl správce a oznámil nám, že si to musíme zaplatit sami, protože jsme se v tom naposledy vrtali my a prasklo to jak jsme se napojovali. Přitom to bylo už před čtyřmi lety a celou dobu to bylo v pohodě, je možné aby to po tak dlouhé době od prováděné rekonstrukce prasklo naší vinou? Žádný odborník to neviděl a ani sám správce neviděl přesně to místo kde to prasklo, a přesto rozhodli takto. Máme právo se nějak bránit? Fond oprav si poctivě platíme. Děkuji, Nejedlá
Protože z Vašeho příspěvku není zcela jasné, jestli je porucha na společném, tedy stoupacím potrubí kanalizace, nebo na původním potrubí Vašeho bytového rozvodu, který jste opravou bytu neměnili (když jste se napojovali na původní trubky), s oslovením hygieny a Sú bych počkal, než budete mít jistotu, čí část potrubí je vadná. U nás to funguje tak, že pokud je závada na společné části kanalizace (za tu považujeme pouze svislé stoupací potrubí a ležaté rozvody v suterénu a ostatních společných prostorách) automaticky bez zjišťování zavinění opravujeme poruchy na náklady SVJ a pak se popř. může řešit, jestli nejde o závažnou příčinnu (obvykle se zjistí ihned při opravě). Pokud je porucha kdekoli mezi stoupačkou kanalizace a vašim umyvadlem, vanou, dřezem, pračkou jsou vlastníci povini bezodkladu svou závadu odstranit, jinak se vystavují riziku poškození majetku svých sousedů. Tolik z mých zkušeností, přeju hodně zdaru a napište jak to dopadlo.
Pokud je závada na společné části odpadního potrubí, opravu provede samozřejmě SVJ a uhradí ze záloh na správu domu. Tvrzení že jste způsobili závadu vy při napojování by musel správce prokázat. Vzhledem k tomu, že po čtyři roky se žádná závada neprojevila, je jasné, že to neprokáže.
Doporučuji: zajděte za předsedou SVJ, oznamte že mu dáváte ještě týden času a pak se obrátíte na hygienickou stanici a Stavební úřad. Pokud SVJ nezareaguje, oznamte písemně Stavebnímu úřadu hygienickou závadu budovy – únik splaškových vod. Požádejte, aby uložili vlastníkovi stavby urychleně konat a závadu odstranit. Zůstanou-li vlastníci domu nečinní, přikročí Stavební úřad k ukládání pokut vlastníkům jednotek (i opakovaně). Se správcem se nebavte. Odpovědnost za stav nemovitosti leží pouze na vlastníkovi domu.
lake
„Se správcem se nebavte. Odpovědnost za stav nemovitosti leží pouze na vlastníkovi domu.“
V jiném příspěvku píšete, že správce může (místo vlastníka) podávat trestní oznámení a řešit hluk v domě.
Shora citovaná věta znamená, že správce nemůže (místo vlastníka) řešit stav společné části domu.
BytZ přitom říká, že správce řeší (místo vlastníka) pouze věci spojené se správou domu.
Jak to k sobě pasuje?
Co všechno řeší správce místo vlastníka?
Poslední komentáře