Prasečí právo a SČMBD
Psal jsem zde nedávno o tom, jak novináři vymýšlejí a opisují nepravdy v souvislosti s § 1186 NOZ: Prasečí právo a Rudé Právo. Bohužel stejná bájivá lhavost postihuje i právníky v organizacích, které by měly zaměstnávat právníky-profesionály.
Ukázka protiprávních nesmyslů je na webu jedné z největších českých realitních kanceláří: http://www.remax-czech.cz/…ku-jednotek/. Tyto nepravdy tedy celostátně vtloukají do hlav svých zákazníků. Anonymní autor zřejmě zapomněl, že automatický přechod dluhů na nabyvatele nemovité věci nastane pouze u dluhů jištěných zapsaným zástavním právem (§ 1888 odst. 2 NOZ). Své odlišné tvrzení se ani nepokusil nějak odůvodnit, takže to ani nestojí za nějaký zběžný právní rozbor.
Svaz českých a moravských bytových družstev (SČMBD) sdružuje také SVJ a vydal pro ně vzorové stanovy podle NOZ. Nahlédl jsem do dokumentu o názvu „KOMENTÁŘ ke vzoru stanov společenství vlastníků (jednotky v domě vymezené podle NOZ)“, který SČMBD šíří mezi svými členy. Dokument byl dne 01.09.2014 přístupný online na http://www.sbdpelhrimov.cz/…download/147. Je zřejmé, že choroba zvaná prasečí právo se šíří jako červenka a postihla bohužel i právníky SČMBD. Cituji z dokumentu vybrané části a uvádím své komentáře.
- Právníci SČMBD tvrdí: „Je zmíněna povinnost SVJ vyhotovit členu společenství potvrzení o tom, jaké dluhy související se správou domu a pozemku přejdou na nabyvatele jednotky (půjde o dluhy, u nichž již nastala splatnost).“
Nepravda. Právníci SČMBD se samozřejmě mýlí: u dluhu zákon nerozlišuje, zda splatnost již nastala, či zda jde o dluh existující, ale dosud nesplatný.
- Právníci SČMBD tvrdí: „Povinnost předložit takové potvrzení při převodu jednotky nabyvateli má vlastník na základě § 1186 odst. 2 NOZ. V souladu s důvodovou zprávou k tomuto ustanovení NOZ máme za to, že vystavení tohoto potvrzení není podmínkou pro přechod závazků spojených s jednotkou, tj. že závazky spojené s jednotkou přejdou na nabyvatele v každém případě.“
Nepravda. Právníci SČMBD se samozřejmě mýlí: závazky spojené s jednotkou sice přecházejí na nabyvatele, ale dluhy převodce takovými závazky nejsou. Na nabyvatele přejdou v souladu s NOZ pouze ty dluhy, které jsou jištěny zapsaným zástavním právem; z ostaních dluhů převodce pak pouze ty, které si oba smluvně dojednali. K tomu viz § 1767 a 1888 odst. 2 NOZ. Všechny ostatní dluhy převodce (pokud existují) jsou obligační povahy a vážou se stále k osobě dlužníka, nikoliv k jeho majetku.
- Právníci SČMBD tvrdí: „Závazky přechází na nabyvatele věci ze zákona (§ 1107 NOZ, cit.: „Kdo nabude vlastnické právo, přejímá také závady váznoucí na věci, které jsou zapsány ve veřejném seznamu; jiné závady přejímá, měl-li a mohl-li je z okolností zjistit nebo bylo-li to ujednáno, anebo stanoví-li tak zákon.“). Jsme přesvědčeni, že dluhy související se správou domu a pozemku jsou dluhy spojené s jednotkou, které si nabyvatel měl a mohl zjistit (měl si od převodce vyžádat potvrzení SVJ).“
Nepravda. Právníci SČMBD sice citovali ze zákona správně, ale ve druhé větě se mýlí: Závada váznoucí na věci je samozřejmě něco jiného než dluh. Vztah dlužníka a věřitele totiž náleží mezi obligační práva, nikoliv mezi věcná práva. Právníci SČMBD si tedy školácky pletou závadu váznoucí na věci podle § 1170 NOZ – např. ručitelský závazek za dluhy společenství, nebo zapsané zástavní právo na jednotce – s dluhem zajištěným tímto zástavním právem. Dluh a zajištění tohoto dluhu jsou dvě různé věci. Že to nikdy nebylo, není a nebude totéž – to je zřejmé jak z právních předpisů, z výkladové literatury i z konstantní judikatury, tak i přímo ze znění § 1888 odst. 2 NOZ a z důvodové zprávy k NOZ.
lake
Právníci SČMBD moc dobře vědí co dělají. Šířit tyto nepravdy jim náramně vyhovuje, protože původní družstva jako spráci pomocí těchto nepravd, které vydal SČMBD jako návod, jako vzor, ovládají vlastníky a dělají si s vlastníky co si zamanou. A ještě mají drzost tvrdit jim, že to vyplývá z NOZ.
Poslední komentáře