podílové spoluvlastnictví nebo osobní vlastnictví

Vložil Anonymous, 25. Září 2010 - 19:11 ::

Dobrý den, jsme spoluvlastníky podílu v bytovém domě. V domě je 5 bytů se 4 majiteli. Dva by chtěli převést byty do osobního vlastnictví. Dá se nějak stručně shrnout jaké jsou výhody a nevýhody spoluvlastnictví podílových jednotek a jaké jsou výhody a nevýhody bytu v osobním vlastnictví. Děkuji Monika

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anony (bez ověření), 25. Září 2010 - 20:11

    Především si ujasněte terminologii. Předpokládám, že dům má 5 bytů a 4 spoluvlastníky. Dva z nich chtějí v domě vymezit bytové jednotky a tyto převést do vlastnictví původních spoluvlastníků domu (event. některé prodat). Pokud mají dohromady většinový podíl, tak to jistě mohou prosadit. Největší problém vidím v tom, jak se podělí o 5 bytů, event. finančně vyrovnají. Pokud tento problém vyřeší, nic nestojí v cestě.

    Největší výhodu vlastnictví bytových jednotek vidím v tom, že vlastníci mohou převádět BJ bez souhlasu ostatních vlastníků BJ, kteří nemají předkupní právo.

    Vložil Lodrin (bez ověření), 26. Září 2010 - 9:22

    „Největší výhodu vlastnictví bytových jednotek vidím v tom, že vlastníci mohou převádět BJ bez souhlasu ostatních vlastníků BJ, kteří nemají předkupní právo.“

    Největší nevýhodu vlastnictví bytových jednotek vidím v tom, že vlastníci mohou převádět BJ bez souhlasu ostatních vlastníků BJ, kteří nemají předkupní právo.

    Lodrin

    Vložil Pavel, 26. Září 2010 - 16:00

    Pane Lodrin,

    předpokládám, že za větu

    „Největší nevýhodu vlastnictví bytových jednotek vidím v tom, že vlastníci mohou převádět BJ bez souhlasu ostatních vlastníků BJ, kteří nemají předkupní právo.“

    schytáte kritiku. :-))

    Já s Vaším názorem souhlasím.

    Podle dostupných informací třeba v Americe kondominia fungují tak, že o novém sousedovi rozhodují současní sousedé. Bydlení je specifická záležitost a osobně bych si přál rozhodovat o tom, kdo bude naším sousedem.

    Zcela volný převod jednotek vyhovuje hlavně obchodníkům s nemovitostmi. Pro lidi, kteří chtějí pouze bydlet to za výhodu nepovažuji.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Anony (bez ověření), 26. Září 2010 - 23:16

    Vy byste si přál rozhodovat o nových sousedech. Ale jak to chcete prakticky provádět? Budete hlasovat, že nechcete v domě cikány, černochy, muslimy, asiaty? To by asi Kocáb neskousl. Nebo byste vyžadoval výpis z TR? Nebo jak?

    Vyslovenou spodinu přirozeně odfiltruje vysoká kupní cena bytu. U těch, kteří na byt mají, je požadavek schválení dosavadními vlastníky pouhou utopií.

    Až budete byt sám prodávat, tak budete rád, že nemusíte s každým zájemcem obíhat sousedy. Co kdyby vám neschválili zájemce, který nabízí nejvíce?

    Souhlas bych ale viděl užitečny spíše v případě nájemců.

    Vložil Jana1, 27. Září 2010 - 3:45

    Ani v pripade najemcu to nevidim mozne. A navic, ta filtrace dobrych a nedobrych sousedu probiha trzne. Kdyz je pekny dum, SVJ se stara, do FO plati vsichni slusny peniz, tak koupi zase ten bohatsi, nebot v takovem dome jsou byty drazzi. A skutecnost, ze bohatsi byva lepsi, existuje. Jana1

    Vložil Pavel, 27. Září 2010 - 0:17

    Uvedl jsem svůj názor. V cizině to tak zkrátka funguje.

    V ČR stále panuje fascinace „soukromým“ vlastnictví. Je to pochopitelné, 40 let tu „soukromé“ vlastnictví nebylo. V zahraničí jsou dál. Tam kladou větší důraz na to, kdo žije v sousedství, než na částečné omezení smluvní volnosti vyplývající ze „soukromého“ vlastnictví.

    Vy byste si přál rozhodovat o nájemnících ostatních vlastníků? Ale jak to chcete prakticky provádět? Budete hlasovat, že nechcete v domě cikány, černochy, muslimy, asiaty? To by asi Kocáb neskousl. Nebo byste vyžadoval výpis z TR? Nebo jak? Až budete byt sám pronajímat, tak budete rád, že nemusíte s každým nájemcem obíhat sousedy. Co kdyby vám neschválili nájemce, který nabízí nejvíce? :-))

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Anony (bez ověření), 27. Září 2010 - 1:07

    Původně jsem chtěl ještě dodat, že i v případě nájemců je to holá utopie. Sněmovna se tím nikdy zabývat nebude.

    SVJ je jistě v mnoha směrech problematické, ale to je každé spoluvlastnictví. Vlastnictví ideálních polovin, čtvrtin, apod. také není ideální (ač se tomu tak říká).

    Monice jsme asi moc neporadili.

    Vložil Monika H. (bez ověření), 25. Září 2010 - 21:10

    Děkuji za odpověď. Znamená to, že při valstnictví bytových jednotek mohou vlastníci i jednodušeji své byty pronajímat, bez souhlasů ostatních?

    Vložil G.X, 26. Září 2010 - 11:50

    ANO, vlastník suverénně rozhoduje o tom, zda svou jednotku pronajme, prodá, či třeba dá do zástavy.

    G.X.

    Vložil mluva (bez ověření), 3. Říjen 2010 - 19:04

    Kéž by to byla pravda. V případě úvěru na zateplení (se kterým nesouhlasím) se bude ručit bytovými jednotkami bez ohledu na ty, kteří s úvěrem nesouhlasí. To jenom proto, že zákon o BJ preferuje kolektivní rozhodování. Jako za totality.

    Vložil svj560prachatice, 25. Září 2010 - 21:05

    dobře si ve smlouvě o vypořádání podílů uvedte čí co je, doporučuji vyřešit i okna aby pak někdo neměnil společná okna na své náklady.....zde již řešeno mnohokrát

    Vložil Anonymous, 26. Září 2010 - 10:19

    Pokud má patřičné souhlasy, může vlastník měnit společná okna.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".