Pocet osob - vyhruzky Svj - nesmyslne pozadavky majitele
Dobry den. Bydlim jako najemnik v byte majitele a v dome SVJ. Na byt je prihlaseno trvale bydliste manzelky majitele. Mam s majitelem podepsanou smlouvu kde je uvedena 1 osoba uzivajici byt, ted me. Obcas me navstivi pritelkyne, nebo u me prespi. Navsteva tak 1 tydne, prespani 2 dny v mesici. Ve smlouve mam zakazano ptihlasit se k trvalemu bydlisti v byte. Podle spravce Svj je u me osoba videna pravidelne, tudiz se mnou zije a je u me nacerno neprihlasena. Podle tohoto spravce za me ostatni doplaci poplatky za neprihlasenou osobu, i kdyz v byte ziji prokazatelne sam. Svj majiteli vyhrozuje ze to bude nejak resit a po me chtel at se odhlasim z trvaleho bydlist, ktere mam u mamy a prihlasim si ho ke spravci bytovych jednotek (bytes) v mem bydlisti a nasledne se prihlasim jako 2 osoba k bytu. Jak lze resit?
Vážený Davide, na vašem místě bych se vůbec neznepokojoval, neboť
vaším protějškem k jakýmkoliv záležitostem týkajících se nájmu
jednotky v domě je ten, kdo vám jednotku v domě pronajal, což je vlastník
(spoluvlastníci) této jednotky. Jakékoli odkazování na údajné informace
o nějakých nehlášených osobách v této jednotce si musí řešit její
vlastník, po vás nemá žádný správce nárok cokoliv požadovat, protože
s ním nejste v žádném smluvním vztahu. Pokud se jedná o počet osob,
které jsou vlastníkem vykazovány za tuto bytovou jednotku pro účely služeb
poskytovaných s užíváním této jednotky v domě, pak je nutno vycházet
především z příslušného ustanovení zákona 67/2013 Sb. o službách,
který je vůči občanskému zákoníku právní normou speciální. Pakliže
kdokoliv něco tvrdí o tom jak dlouho a kolik osob se ve vámi užívané
jednotce zdržuje, pak taková tvrzení musí nejen prokázat, ale nesmí se
dopouštět pomluv a šíření dezinformací, neboť jak se zdá, ani
smluvnímu správci ani členům výboru SVJ není jasná definice, která
vymezuje jednak co se rozumí takovými osobami a po jak dlouhé době je
povinnost je hlásit.
Zdeněk II
Zákon o trvalém bydlišti – resp. zákon č. 133/2000 Sb. O evidenci obyvatel v paragrafu 10 říká, že k vyřízení trvalého bydliště potřebujete pouze podat žádost, předložit platný doklad totožnosti (konkrétně to musí být občanský průkaz) a nakonec musíte doložit jednu z těchto skutečností/dokumentů:
- doložit vlastnictví bytu nebo domu = to se týká bytů v osobním nebo družstevním vlastnictví, typicky je nutné doložit výpis z katastru nemovitostí nebo jiné obdobné dokumenty
- nebo doložit oprávněnost užívání bytu = u nájemního bydlení postačuje nájemní smlouva
- anebo předložit úředně ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu
Poslední bod se týká případů kdy je uzavřena podnájemní smlouva (tj. byt vám pronajímá někdo kdo ho má sám pronajatý. I zde to je trochu složitější, záleží i na tom jestli ten kdo dává do podnájmu byt nebo část bytu a nemá zde trvalé bydliště, potřebuje souhlas majitele, v opačném případě ho k uzavření podnájemní smlouvy nepotřebuje)
Pokud tedy máte uzavřenou nájemní smlouvu na byt, další souhlas od majitele bytu už nepotřebujete.
„Pakliže kdokoliv něco tvrdí o tom jak dlouho a kolik osob se ve vámi užívané jednotce zdržuje, pak taková tvrzení musí nejen prokázat“
Pakliže kdokoliv něco tvrdí o tom, jak dlouho a kolik osob se ve Vámi užívané jednotce zdržuje, pak se sledováním Vás a dalších osob dopouští neoprávněného zásahu do práv Vašich a dalších osob, jak jsem už níže napsala. Při soustavném vykonávání této činnosti a dosažení jisté intenzity najdete popis tohoto jednání i v tresním zákoníku.
„Ve smlouve mam zakazano ptihlasit se k trvalemu bydlisti v byte.“ Jedná se o protiprávní a tím neplatné a nevymahatelné ujednání bez právních důsledků.
„Podle spravce Svj je u me osoba videna pravidelne“ Sledování osob nespadá pod předmět činnosti správa domu, je tak protiprávní a můžete požadovat, aby tato činnost nebyla provozována.
Počet osob (nikoliv osobní údaje těchto osob) pro účely rozúčtování nahlašte podle své úvahy (třeba 1,2857), pokud tento způsob rozúčtovatel používá.
Podívejte se, co má SVJ ve Stanovách o návštěvách, tam možná bude doba, od kdy se doba počítá. Překročil jste ji? Pak ZoVB, OZ bytové spoluvlastnictví. Kdo to je správce SVJ, v jakém jste k němu vztahu, s ním máte smlouvu o nájmu bytu? Jak SVJ vyhrožuje? Zeptejte se toho SVJ: proč? Vy jednejte s vlastníkem bytu. V bytě můžete mít nahlášen trvalý pobyt. Co je po tom nějakému správci, SVJ, pokud nic neporušujete? Byt má vlastníka!
Poslední komentáře