Počet fakturačních vodoměrů

Vložil Vodomilka (bez ověření), 9. Duben 2011 - 15:50 ::

Ptala jsem vodárenských podniků ve dvou městech, kolik fakturačních vodoměrů jsou ochotni osadit v jednom domě. Odpovědi byly tyto:

(1) V jednom č.p. osadíme pouze jeden fakturační vodoměr. Toto omezení neplyne z žádného zákona, ale současně nemáme ze zákona povinnost osadit v domě více vodoměrů, takže více vodoměrů nezřídíme, i kdybyste měli v domě provozovny služeb, výrobní dílny, byty, ateliery, garáže (vše současně), leda že byste si pro dům nechali přidělit více č.p. Důvodem je to, že čím více vodoměrů, tím více práce pro nás.

(2) Není problém osadit v domě více fakturačních vodoměrů, každému uživateli jeden.

Pokud by tu šla udělat anketa, pak bych doporučovala tuto otázku: Kolik vodoměrů je ochoten osadit ve Vašem domě vodárenský podnik? (1) pouze jeden, (2) každému uživateli vlastní vodoměr.

Vodomilka

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil r51 (bez ověření), 26. Srpen 2013 - 19:30

    Zdravím,

    řešíme situaci, jejímž jádrem je existence více fakturačních vodoměrů. V bytovém domě s jediným č. p. existují dva fakturační vodoměry a jsou sjednány dvě smlouvy (každý spoluvlastník má svoji smlouvu). Spoluvlastníci jsou dva, nemáme SVJ. Vodohospodářská společnost podala u obou smluv výpověď kvůli tomu, že současný stav není "dle jejich názoru" v souladu s platnou legislativou (zákon o VaK, blíže ale již nespecifikováno).

    Naše situace:

    Vodovodní řád
    |
    +---------------+---(vodoměr)---
    | |
    | +---(vodoměr)---

    Zákon o VaK, § 3 Přípojky:

    (1) Vodovodní přípojka je samostatnou stavbou tvořenou úsekem potrubí
    od odbočení z vodovodního řadu k vodoměru, a není-li vodoměr, pak k
    vnitřnímu uzávěru připojeného pozemku nebo stavby. Odbočení s uzávěrem
    je součástí vodovodu. Vodovodní přípojka není vodním dílem.

    Co představuje zmiňovaná situace?
    1/ Dvě vodovodní přípojky
    2/ Jednu vodovodní přípojku se dvěma vodoměry

    V prvním případě zákon nezakazuje mít dvě přípojky, v druhé případě zákon neomezuje počet fakturačních vodoměrů.

    Stanovisko vodohospodářské společnosti pouze je, že nelze mít dva fakturační vodoměry v objektu s jediným č. p. Zajímavé ale je, že jiné společnosti (např. Veolia) tento stav vyjímečně povoluje i u nově realizovaných přípojek, z čehož lze usuzovat, že tento stav patrně platné legislativě neodporuje.

    Požadavek na změnu současného stavu dle mého tedy spíše plyne z rozhodnutí vodohospodářské společnosti, než z požadavků platné legislativy.

    Setkali jste se někdo s těmito problémy? Asi není reálná šance pro zachování stávající situace, že?

    Předem díky za případné reakce.

    Vložil rivr, 17. Duben 2011 - 4:22
    cit.(Vodomilka): „…kolik fakturačních vodoměrů jsou ochotni osadit v jednom domě…“
    cit.(§2/5 v zák.274/2001):
    Odběratelem je vlastník pozemku nebo stavby připojené na vodovod nebo kanalizaci, není-li dále stanoveno jinak;
    • u budov v majetku České republiky je odběratelem organizační složka státu, které přísluší hospodaření s touto budovou podle zvláštního zákona;
    • 4) u budov, u nichž spoluvlastník budovy je vlastníkem bytu nebo nebytového prostoru jako prostorově vymezené části budovy a zároveň podílovým spoluvlastníkem společných částí budovy,
    • 5) je odběratelem společenství vlastníků
    záleží tedy na tom zda se jedná o SVJ nebo ne. V SVJ to možné není.
    rivr
    Vložil Matějka Jaroslav, 16. Duben 2011 - 10:49

    Vážení,

    voda je „potravina“.

    V souladu se zákonem dodavatel vody ručí za nezávadnost vody.

    Domovní rozvod = rozvod vody za patním fakturačním měřidlem není dodavatele vody.

    Za splnění technických a hygienických požadavků na domovní rozvod k „potravinářským“ účelům odpovídá vlastník domu = společenství.

    Je řada starších domů, které mají rozvody či přípojky za fakturačním vodoměrem ještě částečně z „olova“.

    Dodavatel, jako nevlastník domu, nemůže odpovídat za správnou funkci domovního rozvodu a nezná, kde všude v daném objektu jsou instalovány odběry (kohouty) pro umístění fakturačního měřidla. Z čeho by byly hrazeny ztráty na domovním rozvodu? Jakým způsobem by byla rozúčtovávána společná spotřeba = úklid?

    Instalace fakturačních vodoměrů pro jednotlivé byty dodavatelem teoreticky možná je, jedná se o smluvní vztah, musí být splněno ale výše uvedené, ale:

    • fakturační vodoměr musí být vždy ve vodorovné poloze,
    • fakturační vodoměr je dražší (vyšší třída přesnosti-měří minimální průtoky), neovlivnitelnost měření.

    Z toho vyplývá, že dodavatel vody si takové náklady promítá k ceně vody formou pevné částky včetně instalace, ověřování, provádění odečtů aj. Pro „malé“ spotřeby je výsledek takový, že konečný odběratel zaplatí za vodu více než při klasickém rozúčtovávání dle poměrových měřidel.

    Matějka

    Vložil Lumír (bez ověření), 9. Duben 2013 - 12:05

    „fakturační vodoměr musí být vždy ve vodorovné poloze“

    Není tomu tak.

    Vložil penik, 10. Duben 2011 - 6:40

    A proč více fakturačních vodoměrů na objekt? Jasně chápu, čeho chcete docílit, ale od toho jsou standardní měřiče a těch si za své můžete sadit kolik chcete (garáže, firma, …, …)

    Vložil Krupp, 10. Duben 2011 - 7:18

    Pan Vodomilka má pravdu. Kdyby byly vodárny ochotny měřit dodávku do jedntlivých bytů stejně, jako to provádějí dodavatelé plynu a elekřiny, odpadla by řada problémů. Jenom by se musel jinak technicky vyřešit a měřit odběr vody v domě (prádelny, kotelny, kohoutky ve sklepě, úklid a podobně). Ale teplou vodu vám stejně fakturačním vodoměrem nezměří nikdo.

    Jirka

    Vložil Vladislav( ano, to je moje registrované jméno) (bez ověření), 16. Duben 2011 - 20:12

    Jen doplněk ke komentáři pana Kruppa: v našem SVJ(bytový dům o 48 bytech) máme s vodárnou smlouvy dvě na odběr studené vody.Jedna smlouva se týká skutečné studené vody(odběr se měří vodoměrem vodárny)druhá smlouva a trubka se týká studené vody,která přes fakturační měřidlo vodárny jde na ohřev TUV do výměníku.Každé fakturační měřidlo je podkladem pro vystavení faktury vodárny.Na vysvětlenou dodávám,že do domu jde jedna trubka,která se v místnosti,kde jsou vodoměry vodárny,rozdělu – je na dvě trubky.

    Vložil penik, 16. Duben 2011 - 20:34

    Tady ně to docela zajímá. Jak přesně jsou umístěny vodoměry? buď jedna trubka, ta se rozvězví a na každé větvi je jeden vodoměr nebo na vstupní trubce vodoměr, za tímto vodoměrem rozdělení, kdy jednou větví jde studená doda do BJ a druhá větev na ohřev TV (a následně BJ).

    Nějak jsem to z vašeho popisu nepochopil.

    Vložil Otokar (bez ověření), 16. Duben 2011 - 20:16

    Prosím o upřesnění. Trubka se nejprve rozděluje a na každé z obou větví je osazen jeden vodoměr? Nebo je vodoměr na vstupu do domu, pak se trubka rozděluje a na jedné z větví je další vodoměr?

    Vložil Jaroslav Jaroslav (bez ověření), 13. Duben 2011 - 11:22

    a taky máte problém, že by jste Vaše vnitřní barákové rozvody museli prodat (předat) vodárnám, a oni by si za ně ručili a to se obávám je ten problém.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".