plynové potrubí
Dobrý den, nevíte prosím jaká je životnost plynového potrubí a jaká norma či předpis to stanoví. Děkuji
Nic není nesmrtelné. "Železné rozvody stoupaček jsem vyměnili po 30 letech, opravdu byly prorezlé a šli jsme do mědi. Myslím, že na dalších minimálně 30 let máme klid. Jinak revize plynu se musí dělat každé 3 roky – necháme projít úplně všechno – společné prostory i 88 bytů (úhrada revizí je hrazena z fondu oprav) a řídíme výsledky revize.
Dobrý večer. Dovolím si zde jednu poznámku k revizím plynu.Ano, revize vodorovných a svislých tras plynu je na dobu tří let. Jedná se prakticky o rozvod plynu v domě. Co se týká bytu s plynem, platí v zásadě prvotní revize. Po příp rekonstrukci bytu, vč.úprav na potrubí či výměně sporáku, měla by být opětovná nová revize!Jinak již platí nová norma užívání pancéřových hadic ke sporákům než tomu bylo dosud s pevným napojením. V případě provedení opětovné revize u všech bytů s fin.zabezpečením samotného SVJ považuji za pěkné gesto,i když je to v prvé řadě o zajištění bezpečnosti a klidného spaní a hlavně, je to o penězích.Ano,chápu to,protože v současné době je zde řada důchodců, sociálně slabých lidí a je to pěkné,když našinci se může takto byť dílčí fin.částkou pomoci v rámci poklidného a zabezpečenéhop bydlení pod jednou střechou.Schvaluji.Kováč
KOváči – co je to podle tebe finanční zabezpečení samotného SVJ? U nás taky jednou za 3 roky provádíme s revizí společných částí kde je rozvod plynu i rozvody plynu v bytech i se sporáky( plyn je hajzl…). A ve vyúčtování to zaplatí každý vlastník… Nebo ve vašem SVJ nejsou peníze SVJ peníze vlastníků??? Nejvíc mě sere, že naše SVJ ve své podstatě není odběratel plynu, u nás v domě je 24 soukromých odběratelů ( sporáky )a musíme dělat revize… Byla podobná praxe za Hitlera nebo Stalina????
Katko,
základní požadavky na provoz a údržbu plynovodů v budovách jsou stanoveny v ČSN EN 1775 (386441). Životnost potrubí ale zřejmě nikde zakotvena nebude, záleží právě na tom, jak se zařízení provozuje.
Jen můžu potvrdit názor Vítka, u nás jsme řešili stejný problém se stejnou příčinou. Únik byl v místě prostupu stoupačky mezi technickým podlažím a přízemním bytem. Jednalo se o havarijní únik, dodavatel plynu zavřel celou stoupačku. Vyjmutá trubka byla po obvodu opravdu samá dírka. Jen ještě dovětek: toto se přihodilo necelé dva měsíce po provedené provozní revizi plynu (bez závad). Bohužel, vždy se nelze spolehnout.
Také jsme vyměnili všechny stoupačky, prostupy jsou řešeny chráničkami. A samozřejmě, na další provozní revizi oslovíme jiného revizního technika.
Pavla
Plynové rozvody včetně potrubí podléhají povinné revizi. Odpověď dostanete od revizáka, normami se nemusíte zabývat, můžete se na revizáka spolehnout.
Dle dotazu usuzuji, že máte potrubí ocelové. Je pravda, co zde napsal již jeden,že Vám to řekne revizák. Jinak Vám dám jeden příklad od nás. Protože se poměrtně dost často stávalo, že praskla voda ve stoupačkách,tak než voda odtekla,voda zapracovala na trubkách plynu. A co se stalo? Že korozí se trubka v průchozu mezi byty tak zeslabila, že to bylo síto a plyn se díky luftu ve stoupačkách dostával ven na střechu. Snad co si pamatuji,se stalo ve dvou případech,že vnikal do kuchyně,kde se paní divila,že je cítit plyn i když sporák měla zavřený a nikde nic u sporáku nefoukalo ven. A ono ejhle,byla to děravá trubka ve stoupačce. Proto se udělala výměna trubek ve všech stoupačkách a je klid. A jak jsem následně zjistil u našeho správce,tak měl u sebe rovněž jeden děravý kousek odjinud a to na ukázku,co voda dokáže udělat s trubkou ve stoupačkách.Jen Vám mohu dodat,že revize rozvodu plynu v baráku jsou vždy na dobu tří let.V případě poruchy je možno konat okamžitě a nečekat.Toť vše, co bych Vám zde mohl napsat. Takže ať se daří. Vítek
Poslední komentáře