Plynová kotelna
Jsme SVJ : Bytový dům o dvou podlaží ,8 byt. jednotek cihlový dům ,
v každém bytě jsou komíny ,
v současné době jsme napojení na CZT a uvažujeme o odpojení a zřízení
vlastní plynové kotelny .
Mám dotaz co by bylo výhodnější z hlediska investic a úspor na
vytápění a ohřev TUV.
- Bytová kotelna
- V každém bytě mít svůj vlastní plyn. kotel pro vytápění a ohřev
Předem děkuji za odpověď L. Macák
zřídit si v každém bytě samostatný kotel a plyn měřit podružným měřením. Smlouvu na odběr pak zřídit jménem Společenství na jedno odběrné místo (jeden obchodní plynoměr). Tak dosáhnete nejlepší ceny za dodávku plynu a nebudete mít problém s rozúčtováním dodávky do b.j. Nesmíte mít ovšem notorické dlužníky. Nejlepším řešení je pořídit dva centrální kondenzační kotle (stavebně oddělené tak aby se nejednalo o kotelnu tedy pod 50 kW) i zásobník na TUV a každý byt vybavit na vstupu ( a teplotní čidlo na výstupu)měřičem dodaného tepla (finančně náročnější, ale přesné). TUV pak lze doplnit i o solární ohřev. Vše záleží na finančních a stavebních možnostech a domluvě s vlastníky. Řešení s kotelnou a poměrovými měřiči na radiátorech je nevýhodné. Smlouvu s CTZ nevypovídat!!! Jen máte 0 odběr. Domovní instalace nepodléhá stavebnímu řízení pokud je dům plynofikován alespoň sporáky. Je třeba počítat s tím, že úřady budou CTZ bránit a proto na není třeba na sebe zbytečně upozorňovat. Napřed si zjistíte podmínky v plynárně a nastudujete stavební zákon a pak teprve konejte.
To si musíte spočítat a rozhodnout sami. Jen podotýkám, že pro ty, co bydlí v přízemních nebo krajových a tedy více ochlazovaných bytech, bude z hlediska přerozdělování nákladů na vytápění výhodnější domovní kotelna a obráceně.
Každá varianta má své + a –. S výsledným řešením musí souhlasit všichni a toto rozhodování nezávisí jen na investicích a provozních nákladech.
Poslední komentáře