plomby na vodoměrech
Dobrý den,
nikde nemohu najít, zda bytové vodoměry používané k rozúčtování, musí být zaplombovány. Všude je jen, že musí být namontovány firmou s registrací u ČMI. Řešíme totiž, že sice máme vodoměry, s původním ověřením (prvním), ale nejsou zaplombované.
Jsou to podružná měřidla, ale instalatéra jste mohli požádat, ať plombu při výměně dá. U nás ano. Učinili jste tak?
Jestliže hodláte používat jakákoli měřidla k obchodním vztahům, což u vodoměrů je vždy o nákladech a potažmo rozúčtováním těchto celkových nákladů za měřenou službu v rámci zúčtovací jednotky, pak je logické, že taková měřidla musí být zajištěna proti nežádoucí manipulaci. Nejsou-li v současné době tato měřidla zaplombována nebo jiným spolehlivým a nezpochybnitelným způsobem zajištěna proti případné manipulaci s nimi, pak není možno je použít k účelu, ke kterému jsou určena. Máte je zatím tzv. na okrasu.
Zdeněk II
- Zdeněk II napsal: „… je logické, že taková měřidla musí být zajištěna proti nežádoucí manipulaci. (…) Nejsou-li … měřidla zaplombována nebo jiným spolehlivým a nezpochybnitelným způsobem zajištěna proti případné manipulaci s nimi, pak není možno je použít k účelu, ke kterému jsou určena. “.
Zdeněk II se mýlí.
Skutečnost je jiná: Žádný celostátně platný právní předpis nestanoví obecně, že by všechna měřidla používaná v obchodním styku musela být zaplombována nebo zajištěna proti případné neoprávněné manipulaci.
Podle nařízení vlády č. č. 464/2005 Sb. (http://www.tzb-info.cz/…y-na-meridla ) platí, že výrobci (či distributorovi) měřicého zařízení se vydává certifikát ES o přezkoušení typu. Certifikát a jeho přílohy musí obsahovat všechny informace potřebné pro posouzení shody a kontrolu za provozu. Tento certifikát obsahuje povinně „opatření nezbytná pro zajištění integrity měřidel (například plombování)“.
Případná povinnost plombovat vodoměr tedy neplyne všeobecně z žádného zákona! Může však být obsažena v certifikátu ES o přezkoušení typu měřidla. Je tedy třeba se vždy seznámit s certifikátem pro daný konkrétní typ. Certifikát může obsahovat plombování jako nezbytné opatření.
Při tom je nutno rozlišovat plombování v metrologické zkušebně (úřední značka stvrzující ověření metrologických vlastností měřidla) od plombování oprávněnou osobou po instalaci měřidla. Podrobnosti o povinném zajištění měřidla hledejte pouze v certifikátu ES o přezkoušení typu.
lake
děkuji za odpověď, certifikát bohužel nemáme a na internetu firmy, která je vyrábí, nic takového najít nemohu (jen prohlášení o shodě a instalační návod, který je takový všeobecný pro všechny vodoměry). mohu se pana lake zeptat, jestli vodoměr musí být namontovaný certifikovanou firmou (aby se mohl použít k rozúčtování, jak je psáno v paragrafu 19 metorologického zákona) nebo je to taky součástí toho certifikátu?
Prohlášení o shodě pouze říká, že dodaný výrobek odpovídá tomu výrobku, který byl certifikován.
Ohledně montáže: Některá měřidla (např. právě vodoměry) musí být instalovány v určité poloze a musí být splněna délka přímého úseku potrubí před vodoměrem (tzv. uklidňovací úsek). To byste měla najít opět jedině v certifikátu. Tyto požadavky musí být při montáži dodrženy. Proto zákon o metrologii v § 19 stanovuje, že výrobci, opravci a subjekty provádějící montáž (instalaci v místě používání) podléhají povinné registraci u ČMI. Kdo je registrován Vám sdělí ČMI.
lake
Myslíte, že je nějaká možnost od developera „vynutit“ namontování nových vodoměrů, nebo přemontování stávajících, aby splňovaly kritéria k rozpočítání spotřeby vody? jde mi o to, že máme nyní namontované vodoměry jen „na ozdobu“, tím, že je namontovala firma bez registrace.
Není plomba jako plomba, ale také existuje zubní plomba.
I silniční radary jsou plombované a více krát a dá to fušku zkontrolovat neporušenost plomb, certifikáty i zda byl použit dle návodu k obsluze a šílenství pak způsobí požadavek certifikátu ES o přezkoušení typu
Vodoměry:
- jedna plomba potvrzuje správnost měření údajů v době kontroly – metrologie
- druhá plomba potvrzuje, že s přístrojem nebylo manipulováno, např demontován
- případná třetí plomba pak potvrzuje, že z druhé strany nebyl proveden pokus o ovlivnění vodoměru
- občas se dává i zpětná klapka.
Pro odborníky
ČMI – opatření obecné povahy 0111-OOP-C035–14
3.8 Bezpečnost měřidla a ochrana proti podvodu 3.8.1 Mechanická ochranná zařízení
Pak je ještě rozdíl jestli se bavíme o vodoměru v obchodě v krabičce, pak platí předchozí článek, či namontovaný v bytě.
Poslední komentáře