plné moci a pravidla pro uznání jejich platnosti
Na Shromáždění jsme před rokem odhlasovali, že budou platit plné moci za nepřítomné vlastníky poskytnuté pouze k datu konání shromáždění a pro záležitosti spojené s touto konkrétní schůzí. Pro nové shromáždění bude muset být nová plná moc s aktuálním datem. Důvodem byl fakt, že jeden člověk získal od starých lidí plné moci před řadou let a používal je bez jejich vědomí kdykoliv se mu to hodilo,např. na shromáždění vlastníků, kde se rozhodovalo o podstatných záležitostech týkajících se našeho domu.S podporou těchto starých a neomezeně datovaných plných mocí se stal jeden člověk předsedou SV.(Nyní vlastní třetinu z celkového podílu jednotek, v domě sám nebydlí,své byty pronajímá sociálně slabým občanům)
Před týdnem na Shromáždění měl tento člověk, nynější předseda, opět plné moci datované např. od roku 2005 na dobu neomezenou a pro zastupování v záležitostech týkajích se našeho společenství vlastníků. Nikoliv podle pravidla schváleného před rokem. Členka kontrolní komise vznesla námitku, ale předseda řekl, že ho schválená pravidla nezajímají, že podle zákona je plná moc s datem řadu let nazpátek platná. Tyto plné moci započítal do hlasování a na shromáždění přehlasoval přítomné vlastníky naprosto ve všem. Včetně toho, že zrušil kontrolní komisi. Ptám se, je pravdou,že nemusí respektovat pravidlo o používání plných mocí schválených vlastníky? Máme možnost hlasování anulovat ?
- cit.„…Máme možnost hlasování anulovat ?…“
- při příštím hlasování ho můžete zrušit…
…jakmile obejdete Vlastníky (staré lidi), kteří podepsali uvedené plné moci a jakmile Vám tito Vlastníci podepíší odvolání plných mocí již vydaných v minulosti Vašemu předsedovi nebo Vám podepíší nové plné moci s nynějším datem.
- při příštím hlasování ho můžete zrušit…
lolek
Co jste si odhlasovali je absolutně neplatné. Ve věci plných mocí se řiďte Občanským zákoníkem (§ 31 a následující) a nevymýšlejte vlastní „pravidla“. Ta nejsou ničím jiným než zbytečnou buzerací vlastníků jednotek.
Ten, komu byla udělena plná moc, ji samozřejmě používá s vědomím zmocnitele. Plnou moc přece nelze udělit nevědomky. Zmocnitel může udělenou plnou moc kdykoliv odvolat. Pokud ji neodvolal, je plná moc platná a nikdo nemá právo ji omezovat podle toho kdy a komu byla plná moc udělena. Způsob prokazování plné moci mohou určit stanovy.
Překročil-li předseda své oprávnění vyplývající z plné moci, je zmocnitel vázán jen pokud toto překročení schválil. Svůj nesouhlas by zmocnitel musel oznámit bez zbytečného odkladu po tom, co se o průběhu shromáždění dozvěděl (§ 33 ObčZ).
O návrhu „zrušit kontrolní komisi“ mohlo být platně hlasováno pouze v případě, že tento bod byl uveden v pozvánce na shromáždění. Jde nejspíše o zásah do stanov SVJ (pokud je v nich KK uvedena jako orgán SVJ). Změna stanov vyžaduje tři čtvrtiny přítomných hlasů (§ 11 odst. 4 ZoVB).
lake
(pokud je v nich KK uvedena jako povinný orgán SVJ) – což není ani ve Vzorových (v takovém případě je taky více než užitečné blíže ujasnit alespoň čl. VI odst. 11, jinak nastanou zbytečné problémy s jeho implementací, pokud např. výbor je zvolen, ale povinná KK ne).
Zrušení existující KK jen kvůli nějakému chybnému závěru nebo názoru je ale nicméně hloupé a nezodpovědné.
To, že je každopádně nutné to udělat platným hlasováním jako usnesení je bez debaty. Vzhledem k tomu, že zákon to nijak neřeší, je možné pro manipulaci s KK např. kvórum ve stanovách zvýšit dle libosti.
Poslední komentáře