Patní vodoměr vs. byt.vodoměry
Dobrý den, chtěla bych se zkušených poptat na radu. Letos jsme zjistili více jak 30% rozdíl mezi patním vodoměrem a vodoměry kontrolovanými výborem při odečtu. Budeme instalovat kontrolní vodoměr vedle patního, pak budeme kontrolovat bytové stoupačky. Měnili jsme vodoměry 2014 – odolnější proti magnetu,zaplombované.Patní vodoměr přezkoušen a byl bez závad. Máte tu někdo stejnou zkušenost a našli jste řešení? Děkuji, Sh.
Hezka diskuze…
ze 4 vodomeru poslanych do zkusebny mi 3 neprosli a to za obdobi 3 let … ve finále to nemelo moc velky vyznam, protože se nahradni spotřeba pocita dle predchazejiciho nereklamovaného obdobi ( dostanete par korun slevu coz treba při statisícových uctech muze delat i 20 – 30.000,– )
Udelal jsem nasledujici opatreni:
administrativni .. sjednoceni datumu odectu vodomeru, hlavního vodomeru s fakturaci vodaren
technicke .. spočítat chybovost pouzite merici metody ( každý kdo mel laborky tj gymnazista ci prumyslovak vi ci mel by vedet o cem pisu ) a pripadne provest opatreni k snizeni této chybovosti s ohledem na cenovou narocnost pripadnych uprav.
Zaver:
Chybovost mereni bytovych a fakturačního vodomeru okolo 2% je utopie s ohledem na prumery, průtoky a pouzite metrologicke tridy A,B,C. Chybovost 10 – 20 % se osobne domnivam je primerena s porovnanim cena pouzitych vodomeru a pripadnych stavebnich uprav, nad 20 % je třeba hledat vysvetleni ci reseni těchto rozdilu.
- kontrolní vodoměr vedle patního ( spravne za patnim ) jsou vyhozene peníze, pokud toto reseni není odsouhlasene vodárnami … mereni není možno pouzit ani pro reklamacni rizeni, radost bude mit pouze montazni firma a vy budete zbytecne nastvani.
- zkontrolujte, prepocitejte – pripadne zmente jednotlive dimenze vodomeru.
- pro pochopeni problematiky si prectete si technicke listy uvedenych vodomeru, uplne nejlepší je pak primo protokol ze zkusebny ( je tam vic technických parametru v zavislosti na provozni režimy vodomeru )
Delal jsem to s přestávkami skoro 3 roky, v zaveru mi klesla spotřeba na fakturačních vodomerech o 20 % a snizily se rozdily v mereni na primerenou uroven. Nepouzival jsem vůbec bezdratove bytove vodomery a ani nezpresnoval jejich metrologickou tridu.
Jenom jsem nedostal odpověď jak často se ma posilat vodomer do zkusebny s ohledem na vyse popsanou zkušenost.
Preji hodne stesti a sil..
PS …myslite v zaveru ze si toho někdo vsimnul ? rocni uspora nakladu mezi 35 – 50.000,– Kc.
Je docela obvyklé, že patní vodoměr v důsledku zanášení měří víc. Pokud došlo k nevysvětlitelnému nárůstu spotřeby, je namístě reklamovat a žádat ověření a výměnu. U nás ověření prokázalo chybu ve výši cca 35 tis. Kč. I kdyby, díky nevhodné metodice ověřování, nebyla chyba prokázána a ověření byste zaplatili, vyplatí se výměna vodoměru, neboť dostanete čerstvě ověřený a nezanesený vodoměr. Jirka
My máme rozdíl 2%. Namísto kontrolního vodoměru vám doporučuji dát si do pořádku rozovody a vše, co s tím souvisí.
a kolikrát jste loni vypouštěli stoupačky, kolik bylo v domě havárií ? rozdíl 10% je běžný, o 30% se tu běžně diskutuje, bytové vodoměry jsou poměrová měřidla, nikoliv fakturační :-(
Odpovězte si na následující otázky a určitě se doberete příčiny:
- odečítáte všechny vodoměry ve stejný den? ⇒ každý posun způsobuje odchylku
- viděli jste fyzicky všechny bytové vodoměry? ⇒ pokud ne, pak Vám mohli lidé nahlásit nepravdivé údaje a také mohli manipulovat s vodoměrem
- nemáte někde nekontrolovaný odběr vody ve společných prostorách? ⇒ např. pro údržbu zeleně, úklid…
- neuniká Vám někde ve sklepích voda z netěsností?
- je odchylka stejná jako vloni? ⇒ nečekaný růst znamená většinou chybu vodoměrů nebo podvodné jednání někoho v domě. Nemáte např. pronajímané nebytové prostory?
- nemá někdo z lidí nečekaně malou spotřebu?
a teď pátrejte…
Já nechápu proč se vůbec tento pseudoproblém řeší. Je přeci samozřejmostí, že SVJ hradí spotřebu vodárnám podle jejich (tedy tzv.patního) vodoměru. A uhrazená částka se mezi bytové jednotky rozpočítává v poměru náměrů jejich bytových vodoměrů. U nich vůbec nejde o to kolik naměří litrů. ale jde o naměřené tzv.dílky, které určují poměr k celkové faktuře.
1.ano 2.ano 3.neprokazan 4.neni zadna stopa 5. zvysuje se o 20% 6.ne vsechny byty maji ± stejne vysledky jako loni
Pokud by vas jeste nevo napadlo budu rada.Nam uz zbyva jenom vymenit asi ty vodomery za nejnovejsi…
Diky Sh.
do domu zemí? Pak by mohl být nekontrolovaný únik zde. Dá se ověřit pouze tlakovou zkouškou tohoto úseku.
To jsem neměl na mysli. Jde o to, jestli náměry v bytech jsou ±stejné jako loni? V součtu i jednotlivě? Pokud ano, tak jediná hodnota, která se změnila, je náměr na patním vodoměru. Je to tato situace? Pokud ano, tak změna musela nastat na patním vodoměru, případně na trase mezi patním vodoměrem a bytovými vodoměry.
Pokud je snížený tlak vody v důsledku ucpaných trubek, bytové vodoměry přestanou měřit přesně, a tím může vznikat i ten citovaný rozdíl.
Vodoměry mají toleranci, bytový odkapání nebere (tak projdou litry denně), patní s vyšší přesností ano. Ale můžete nechat otestovat, za úplatu, dejte do bytů přesnější.
„vodoměry 2014 – odolnější proti magnetu, zaplombované. Patní vodoměr přezkoušen a byl bez závad“
Přidávám svůj názor. Pokud jsou bytové vodoměry mokroběžné, měly by být údajně neovlivnitelné. Potom už byste se musely ptát dodavatele podružných vodoměrů, zda jejich vodoměry počítají O.K. Mohou blbnout, stejně jako fakturační, který jste nechali přezkoušet a platili jste za přezkoušení.
Na téma součet podružných je zde hodně vláken. Například:
http://www.portalsvj.cz/…ska-vodomeru
Zkouška vodoměru
http://www.portalsvj.cz/…odber-vody-0
černý odběr vody
http://www.portalsvj.cz/…-s-vodarnami
Zkušenosti s vodárnami
http://www.portalsvj.cz/…studene-vody
reklamace vyučtování studené vody
http://www.portalsvj.cz/…enych-hodnot
Odečet naměřených hodnot
http://www.portalsvj.cz/…d-vyuctovani
vodovod vyúčtování
Dám vám něco do placu. Vy jste měli jak uvádíte, rozdíl 30%. U nás to byl rozdíl předloni 42% !!!Lidem se uhradila z FO polovina nákladů, protože výbor byl hodný strýček. Provedla se následná výměna všech byt.vodoměrů (BV) jak na TV tak na SV!!Patní vodoměr byl rovněž vodákama vyměněn. (typ Flodys-Francie). Co je zde podstatný!!! BV jsou TLAKOVÉ,KDEŽTO PATNÍ JE OBJEMOVÝ… A zde je ten kámen úrazu!!!! Je pravda, že rok 2016 byl rozdílový na 18-ti%. Tyto rozdíly si již vlastnici musí uhradit sami!!! Když půjdete za vodákama, sdělí vám každý, že je to o tomto problému. Navíc je tu další fakt, že BV by měly být ve vodorovné poloze, což se těžko provede v panelových stoupačkách, protože i tato pozice je daleko pro měření významná !!! A vo tom ten problém je!!!Nic víc v tom nehledejte a věřte mi…
Vážení, k mému příspěvku není třeba plusů či mínusů!!! Tady jsem dal do placu skutečnost, která se dá zcela evidentně ověřit!! Takže tu spíše dávám zásadní informaci k záležitosti dotazu na rozdílové náměry!!!! Tak nevím, co je tu k nepochopení, aby se zde mínusoval můj příspěvek?! Nechápu…
Vcelku nejste daleko od pravdy ..jen je to trosku jednodušeji receno
vodoměry se podle přesnosti měření dělí do tříd A, B, C – nejméně přesné A, nejpřesnější C.
Dále je v technických listech popsana metrologicka trida s ohledem na provedeni montaze ( svisle ci vodorovne ), jsou i vodomery které umoznuji metrologickou tridu B při svisle montazi.
Nejpresnejsi mereni s minimálními chybami by bylo pouziti vodomeru vcetne fakturačního tj v metrologicke tride C.
Třída přesnosti podle EEC 75/33 je pouze orientační údaj. Rozhodující jsou konkrétní hodnoty, uvedené v typovém listu schváleného typu vodoměru. Rozlišuje se přesnost v horizontální poloze (H) a ve vertikální poloze (V). Obecně platí, že univerzální vodoměry, schválené pro použití v obou polohách, mají ve vertikální poloze horší metrologické vlastnosti. Důvodem je zvýšené tření v uložení lopatkového kola.
Například minimální průtok pro 1/2“ provedení běžného vodoměru třídy B bývá kolem 30 litrů za hodinu. Vodoměr ve třídě A (nejběžnější bytové vodoměry) může mít Qmin kolem 60 litrů za hodinu.
https://cs.wikipedia.org/…Vodom%C4%9Br
Nezapomente hlidat vlastní ekonomiku ( naklady ) mereni v pomeru cena vykon a zkuste si odpovědět který vodomer opravdu setri naklady.
Se vším co jste doplnil, souhlasím! Vše o tom vím rovněž!Napsal jsem pouze záležitost v obecné rovině! enom v jedné věci vám budu odporovat.Výrobce uvádí, že při třídě C,je ve vertikále se připouští ztráta ve výši 0,4–0,6 … Jinak co vím, tak vodaři mají udělaný kšeft s firmou z Prahy,snad v Košířích, která jim dodává měřáky Flodys, výr.Francie. A že jsem u nich našel chybu,kdy za určitou dobu „naskakovaly“ čísla navíc,ne tedy v pořadí odběru, tak jsem byl za lháře! Přesto jej vodaři za velké hlasité kritiky vyměnili!Sztejně jsem nakonec došel k zásadní pravdě,na kterou jsem byl upozorněn jedním vodařským borcem, že ať dělám co chci, vždy musím dojít k rozdílům vůči BV, právě z důvodu jiné charakteristiky měření,než ke kterému dochází u BV, které jsou průtokové!!! Ze existují suchoběžné či mokroběžné není na měření podstatné!!!Z pohledu skutečnosti, že nejsou žádné závady na BV, případně provádění různých švindlů, jsou výsledky vždy rozdílové. Otázkou je skutečnost, kolik se odebírá vody.Když je větší odběr, jsou rozdíly samozřejmě větší. A kdo tomu nechce rozumět, je to jeho problém. nemá význam zde někoho přesvědčovat. Byla zde žádost o radu, tak jsem dal do placu naše zkušenosti.Nic víc, nic míň…
Na druhou stranu, hlavní vodoměr v bytovém domě má také nějakou třídu přesnosti. Sice tu nejvyšší, ale protože je dimenzován na řádově větší průtok, tak to s tím minimálním a rozběhovým průtokem také není moc slavné. Nějaké pouštění vody čůrkem zaznamená spíš ten bytový vodoměr, než ten hlavní.
Nevím, zda jsou vodoměry tlakové a objemové. Já znám vodoměry suchoběžné a mokroběžné. Nejodbornější web, kde můžete vyhledáváním hledat odborné články, je www.tzb-info.cz
Poslední komentáře