Parkoviště reserve
Kdo odpovídá za úrazy zejména v zimnín období na rezervovaném parkovišti,majitel pozemku a nebo pronajímatel?
Úklid na místních komunikacích (chodníky, parkoviště, ap.) řeší
vyhlášky měst do jejichž působnosti komunikace spadají. Za komunikaci
přilehlou k domu vlastníka (např. chodník) je odpovědný tento
vlastník – s tím je pak i spojena odpovědnost za úrazy v zimním
období.
(Ve smyslu ustanovení § 27 odst.4 zákona č.13/1997 Sb., o pozemních
komunikacích, vlastník nemovitosti, která v zastavěném území města
hraničí s místní komunikací, odpovídá za škody, jejichž příčinou
byla závada ve schůdnosti na přilehlém chodníku, která vznikla
znečištěním, náledím nebo sněhem, pokud neprokáže, že nebylo
v mezích jeho možností tuto závadu odstranit, nebo u závady způsobené
povětrnostními vlivy takovou závadu zmírnit.)
Za soukromé komunikace jsou odpovědni jejich vlastníci.Tedy jsou odpovědni za úrazy (většinou však mají ceduli se zákazem vstupu nebo na vlastní nebezpečí). Pokud je komunikace pronajata, lze předpokládat, že v nájemní smlouvě je i ustanovení o úklidu této komunikace (tedy o právech a povinnostech nájemce). Pokud to v nájemní smlouvě o pronájmu, ve vašem případě parkoviště, není a nemáte to s pronajímatelem (vlastníkem) ošetřeno, pak je odpovědný za úrazy, a to chybou v nájemní smlouvě, bohužel on. Ale záleží na znění uzavřené smlouvy a případně potom i na dobrém právníkovi … :)) T.
Když jste dostal od majitele souhlas se zvláštním užíváním komunikace, bylo v něm uvedeno, že jste odpověděn za jeho schůdnost? Pokud ne, a my to tam nemáme, stále si za jeho čtistotu odpovídá majitel. Ovšem dál zase pozor, přilehlou komunikaci ke stavbě obstarává vlastník. A tím může být Vaše SVJ či družstvo…
Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY
Druhá informace není tak docela přesná. Zákon zná případ, kdy odpovědnost za úklid má někdo jiný než vlastník, ale týká se to jen úklidu chodníku (tedy nikoliv parkoviště). A povinnost přenáší na vlastníka jiné nemovitosti (tedy nikoliv jen stavby, ale klidně i pozemku).
Náš právní řád ku podivu připouští, že vlastník domu, pozemku, na němž dům stojí, a pozemku okolo domu nemusí být týž, může se jednat až o tři různé vlastníky. Kdo má potom odpovědnost za chodník?
Kromě toho, jak už tady zaznělo, k chodníku přiléhá typicky další pozemek z opačné strany, a ten může mít (a typicky má) zase jiného vlastníka.
Pepa z Depa
Situace je mnohem komplikovanější a jednoznačně by mohl odpovědět jen soud, až bude řešit případ náhrady škody. Když si přečtete tu definici, tak je tam uvedeno, že nemovitost, jejíž vlastník odpovídá, musí sousedit s místní komunikací. Ne každá ulička je ovšem místní komunikace, některé jsou jen účelové komunikace a na ty se zákon nevztahuje. V druhém kroku je nutné se podívat na katastrální mapu a podívat se, kde a jak spolu pozemky sousedí.
Nejjednodušší je asi stará městská zástavba. Tam je typické, že je dům, hned chodník, silnice, druhý chodník, protější dům. Chodník a silnice spolu tvoří jednu místní komunikaci. Nemovitosti sousedící s místní komunikací jsou dva domy + pozemky pod nimi a každý z nich uklízí přilehlý chodník. Pokud je dům a pozemek ve vlastnictví různých osob, pak by asi odpovídali společně a nerozdílně. Pokud je ale mezi domem a chodníkem pás trávy, který vlastní někdo jiný, tak sousední nemovitostí je už jen ten zatravněný pozemek. Ovšem hlavně u nové výstavby může katastrální mapa vypadat všelijak, projektují se různé pásy zeleně kdekoliv, samostatné chodníky mimo silnice, parcely jsou rozkouskované, míchá se vlastnictví různých osob a subjektů… tady žádná obecně platná rada neexistuje a nezbude než všechno zkoumat individuálně.
Kde přesně je ustanovení o chodníku? Zatím to znám jenom z druhé ruky (nicméně i tak je jasné, že společenství není vlastníkem přilehlé nemovitosti a že úklid cizího chodníku nespadá pod správu domu, kterou by společenství muselo zajišťovat). Děkuji.
Vlastníkem sousední nemovitosti, pokud je to dům, jsou všichni členové SVJ. Podle mého názoru přesně toto je záležitost, která s provozem a správou domu souvisí a společenství by ji mělo zajišťovat.
13/1997 Sb., § 26, odst. 4: „Vlastník nemovitosti, která v zastavěném území obce hraničí se silnicí nebo s místní komunikací, odpovídá za škody, jejichž příčinou byla závada ve schůdnosti na přilehlém chodníku, která vznikla znečištěním, náledím nebo sněhem, pokud neprokáže, že nebylo v mezích jeho možností tuto závadu odstranit; u závady způsobené povětrnostními situacemi a jejich důsledky takovou závadu zmírnit.“
Pepa z Depa
Poslední komentáře