Oznámení výměny vodoměru - náležitosti

Vložil Pavel Patera (bez ověření), 8. Září 2016 - 7:23 ::

Dobrý den, měl bych dotaz na náležitosti oznámení výměny vodoměrů v bytovych domech (SVJ). Konkrétně mi jde o následující situaci – 7.9 jsem našel na vchodových dveřích panelového domu informaci, že 12.9 mezi 8:00 až 8:45 proběhne výměna bytových vodoměrů. Na papíru bylo podepsán výbor, správce a firma která výmenu provede – nevím tedy kdo jej tam umístil. Neznám také presné datum (v pondělí a uterý jsem byl mimo domov), 4.9 v poledne tam však ještě pznámení vyvěšeno nebylo. Jakožto vlastník jednotky mám povinost byt pro výměnu zpřístupnit, v takto krátkém čase však nedokáži zajistit přítomnost někoho v bytě – jsem v práci a tak rychle si dovolenou nedokáži zařídit a blízké osoby jsou na tom stejně. Prosím o radu jak postupovat, domnívám se že tímto došlo k porušení zákoné lhůty na oznámení a i způsob oznámení není z hlediska prokazatelnosti ideální.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Janaa (bez ověření), 8. Září 2016 - 18:36

    Pane Patero a zkoušel jste se obrátit na firmu, která bude provádět výměnu bytových vodoměrů jestli nejde domluvit náhrádní termín :-)

    Vložil VN (bez ověření), 8. Září 2016 - 11:04

    že v oznámení uvedu kontakt na montážní firmu s poznámkou , že pokud dotyčnému termín výměny nevyhovuje , ať se s nimi spojí přímo a dohodnou se spolu… Jinak samozřejmě se očekává , že vlastník/nájemce nebude tohoto zneužívat a udělá vše proto , aby byt byl zpřístupněn. Takže v první řadě se pokusí domluvit s někým se sousedů, případně s nějakým rodinným příslušníkem , který má zrovna čas apod. Apropo , když má někdo dovolenou , také má obvykle s někým domluveno, že mu do bytu chodí zalévat květiny , případně vybírat poštovní schránku.

    Vložil anon (bez ověření), 8. Září 2016 - 9:40

    U nás takové věci oznamujeme vlastníkům v dostatečném předstihu, alespoň týden dopředu, raději s ještě větší rezervou, aby si vše mohli zařídit. Oznámení dostane každý vlastník buď mailem nebo do schránky a ještě to visí na nástěnce. Nemáme k tomu ve stanovách ani jinde žádné pokyny,žádnou lhůtu, tento postup mi připadá zcela normální. Nikdo přece nesedí doma a nečeká, kdy si kdo vzpomene vstupovat do jeho bytu teď hned. Váš výbor je méně schopný než by bylo zdrávo. Takto se to normálně nedělá, i když k tomu nemáte žádné „vyhlášky“.

    Vložil anon (bez ověření), 8. Září 2016 - 9:44

    Ještě pak máme náhradní termín a to už skutečně ví každý,koho se to týká dostatečně dlouho dopředu, např. i 14 dnů předem.

    Vložil Anonymo (bez ověření), 8. Září 2016 - 8:17

    … „domnívám se že tímto došlo k porušení zákoné lhůty na oznámení a i způsob oznámení není z hlediska prokazatelnosti ideální.“
    Ok, ano, vadí vám to, ale o jaké zákonné lhůtě píšete? Je v OZ, ve vašich stanovách (což zde nikdo nemůže vědět, co jste si odhlasovali)? Pak vyčiňte výboru. Domnívat se je k ničemu. Pátrejte po té lhůtě.
    Že je tam podepsán kdekdo je alibismus výboru. Ale aspoň víte, která firma to provede (a byla vybrána?) A čí jsou vodoměry, společné, či vlastníka, platba?
    Obávám se, že žádná lhůta ohledně lhůty oznámení výměny vodoměrů o které píšete není, že je to záležitostí SVJ. Mělo by to být včas, popř. analogicky jiná oznámení. Šest dní není málo. Nástěnka je běžné oznamovací místo, nebo máte ve stanovách něco jiného?

    Vložil martassek (bez ověření), 26. Září 2017 - 8:21

    Omyl, šest dní je velice málo. Obvykle je to minimálně 14 dní předem ;) Právě kvůli dovoleným, které jsou delší než těch šest dní. A jinak osobně bych nedal žádnému svému sousedovi klíče od bytu!!! V dnešní době je to větší hazard, než si hrát s vysokým napětím.

    Vložil Pavel Patera (bez ověření), 8. Září 2016 - 11:22

    Dobrý den, vyměna fakturačních vodoměrů v vodovodním řádu se řídí zák. 274/2001Sb. konkrétně par 16 odstavec 3 kde je stanovena lhúta minimálně 15 dní předem. Nevím však zda je zákon aplikovatelný i na podružné měřiče – nejsem právník a proto se zde ptám…

    Vložil Anonymo (bez ověření), 8. Září 2016 - 11:52

    No to by mohla být ta analogie, ale to je pro dodavatele vody domu. Vodovodní přípojka dodavatele někde končí, určitě ne v bytě.

    Vložil martassek (bez ověření), 26. Září 2017 - 8:18

    Dodavatel končí u spotřebitele. Takže mohou nastat dvě varianty. Tou první je, že dodavatel končí na patě domu, odkud vodu dodává do jednotlivých bytů jiný dodavatel (v tomto případě nějaká samospráva). Tato varianta je ovšem nepravděpodobná. Anebo dodavatel nekončí na patě domu, ale přímo v jednotlivých bytech. Ostatně i stoupací vedení až po jednotlivé fakturační vodoměry jsou součástí vodovodní soustavy dodavatele. A propóo, vodoměry v jednotlivých bytech bezpochyby jsou fakturační, protože na základě nich je účtována cena za odběr vody. A tudíž lze zákon lehce aplikovat.

    Vložil páčko (bez ověření), 8. Září 2016 - 8:13

    U nás využíváme nějakýho důvěryhodnýho souseda, kterej je doma furt nebo kvůli vlastní výměně a do bytů s montérama zajde. Plejtvat dovolenou na vodoměry by mě ani nenapadlo…

    Vložil Taisa, 9. Září 2016 - 12:39
    • to jsem celá já! obvykle mám klíče od 3–4 bytů a při revizi plynu a komínů to samé :)

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".