oteřené ventilace v otopném období

Vložil Vlasta (bez ověření), 23. Listopad 2011 - 12:19 ::

Bydlíme ve specifickém domě jednak stavebně a jednak složením bydlících. Cća před pětí lety jsme se z SBD stali SVJ. Koncem 90-tých let jsme, ještě pod vedením SBD, v našem domě nechali nemalým nákladem zaregulovat otopnou soustavu a na radiátory namontovali měříče tepla. Protože v našem domě bydlí aktivní lidé spolu s neaktivními, docházelo ze strany důchodců k úzkostlivému šetření teplem. Začali topit jen v kuchyních a ve zbývajících částech bytu (jedná se ve všech případech o 3+1) radiátory nepouštěli. Zastavilo se i topení ve společných prostorách. Tato situace sebou ovšem přinesla (kromě úspory tepla důchodců) nepříjemný aspekt. Následkem podchlazených stěn se od spodních bytů domem začala šířit plíseň. Řešením tohoto problému bylo okamžité navrácení stavu v v domě, do stavu před montáži měřičů tepla. Většinovým podílem na SV jsme se rozhodli vrátit se ke starému způsobu účtování spotřeby tepla a to dle m2. Všichni opět začali topit a plíseň se samozřejmě vytratila. Ovšem nyní vystal problém další – v jednom bytě, jejichž vlastníci jsou často mimo, bývá pořád otevřená ventilace v kuchyni. Majitelka to zdůvoňuje hlavně, že musí větrat aby pes mohl dýchat. Ovšem větrá tak, že ventilace je otevřen pořád i době jejich nepřítomnosti a i když jsou např. 10 stupňové mrazy. Jak toto řešit? Vrátit se k měřičům tepla by zase znamenalo tvorbu plísní. A tak nevíme, co s tím.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 24. Listopad 2011 - 10:36

    „Zastavilo se i topení ve společných prostorách. “

    Tím jste porušili tepelnou stabilitu domu a vyřadili jste topný systém – tedy technické zařízení, s nímž byl dům zkolaudován jako bytový dům. Nebyly tedy dodrženy výpočtové teploty stanovené projektem.

    Kdokoliv měl možnost obrátit se ihned buď na stavební úřad, nebo na orgány hygienického dozoru. Bohužel k tomu zřejmě nedošlo. Své nerozumné konání jste nechali dojít tak daleko, že v domě se začaly šířit plísně.

    Řešením není zrušit indikátory topných nákladů, nýbrž vytápět společné místnosti a prostory na teploty dané projektem; u šetřílků je nutno uplatňovat „sankční“ ustanovení o minimální výši platby za službu vytápění. Viz vyhláška č. 372/2001 Sb.

    lake

    Vložil Anonymus (bez ověření), 24. Listopad 2011 - 8:48

    Plíšně nevznukají v chladnu samy od sebe, ale potřebují zejména vlhko. Poraďte se se odborníky jak váš dům vysušit (podseknout, podřez, drenáže,…) Pak by vám neměla vadit změna plateb. A jak řekl kolega, zkuste změnit poměr paušální a pohyblivé platby za teplo, aby lidé měli motivaci alespoň nějak byty vytopit. Jinak Lituji psa, který musí přežít v desetistupňových mrazech…

    Vložil pat (bez ověření), 23. Listopad 2011 - 17:32

    Vlasto, bydlení v svj vám evidentně nesvědčí. Změnte vlastnické bydlení.

    Vložil Jimi (bez ověření), 23. Listopad 2011 - 12:25

    já bych zavedl měřiče, ale zvolil bych jiný poměr pevné a pohyblivé složky (50:50 například). Pak se důchodkyním nevyplatí až natolik šetřit

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".