Oprávnění provozovat domovní kotelnu

Vložil AsiTak, 21. Květen 2015 - 14:31 ::

V předpisu 366/2013 Sb. je uvedeno:
§ 10
(1) Pro účely správy domu a pozemku je osoba odpovědná za správu domu a pozemku oprávněna sjednávat smlouvy týkající se zejména
…. 

  1. zajištění provozu vybraných technických zařízení spojených s užíváním společných částí domu a s užíváním jednotek, ke kterým nemá osoba odpovědná za správu domu a pozemku oprávnění je provozovat, jako jsou domovní kotelny, výměníkové (předávací) stanice, dieselagregáty a podobná vyhrazená technická zařízení 

Jedná se mi o domovní kotelnu III kategorie s celkovým jmenovitým výkonem 360 kW a výbor SVJ nedisponuje žádným oprávněním provozu, a proto se ptám:
Může shromáždění zakázat (musí shromáždění schválit) výboru takovou smlouvu uzavřít s nějakým provozovatelem?
Jakým dokumentem by měl provozovatel prokázat požadované oprávnění?
Znamená to přenos odpovědnosti za provoz na smluvního provozovatele? 

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 24. Květen 2015 - 14:50

    Provozování zdroje tepla nad stanovený výkon je koncesovaná živnost. Takže zájemce o provozování kotelny vám předloží svůj živnostenský list s udělenou koncesí na tento předmět činnosti.

    Zákonnou odpovědnost za škodu způsobenou provozem zařízení nese vlastník zařízení, případně provozovatel. Nový provozovatel kotelny by měl sjednat smlouvu přímo s vlastníkem zařízení. Nemůže ji sjednat se SVJ, které není ani vlastníkem kotelny, ani není provozovatelem kotelny.

    SVJ je povinno vyžádat si od vlastníka kotelny souhlas s ustavením n8hradníka, který bude zařízení provozovat namísto SVJ. Viz § 2434 NOZ: http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89…

    lake

    Vložil Vlastník jednotky (bez ověření), 24. Květen 2015 - 15:02

    Lake: „… provozovatel kotelny by měl sjednat smlouvu přímo s vlastníkem zařízení. Nemůže ji sjednat se SVJ, které není ani vlastníkem kotelny, ani není provozovatelem kotelny.“

    Bytový zákon (zrušený, § 9a písm. a): „Společenství je oprávněno … uzavírat smlouvy … k zajištění dodávky služeb spojených s užíváním jednotek“

    Vložil lake, 24. Květen 2015 - 16:04

    Nu, a comá být? O smlouvách podle § 9a ZoVB se zde přece vůbec nebavíme.

    Je samozřejmé, že SVJ je oprávněno uzavřít smlouvu o dodávce vody s dodavatelem vody, že je oprávněno uzavřít smlouvu o dodávce elektřiny s dodavatelem elektřiny, že je oprávněno uzavřít smlouvu o dodávce tepla s dodavatelem te­pla.

    Ale aby mohlo SVJ uzavřít smlouvu s dodavatelem tepla z domovní kotelny, musí napřed ten dodavatel tepla existovat. Musí být oprávněn provozovat domovní kotelnu, aby z ní nějaké teplo lezlo ven. Obsahem smlouvy o provozování domovní kotelny bude ujednání s držitelem koncese, že bude provozovat domovní kotelnu svým jménem, na svůj náklad a na svou odpovědnost.

    Pak teprve SVJ s tímto dodavatelem tepla sjedná smlouvu o dodávce tepla pro dům.

    lake

    Vložil Vlastník jednotky (bez ověření), 24. Květen 2015 - 16:35

    Pane Lake,

    bytový zákon (zrušený) nepíše o smlouvách o dodávce služeb, ale o výslovně píše o smlouvách k zajištění dodávky služeb, což by mohl být okruh smluv odlišný (a značně širší).

    Vložil lake, 24. Květen 2015 - 17:44

    Mohu Vám jen zopakovat, co už jsem napsal pro případ, že smlouvu o provozování kotelny bude sjednávat namísto vlastníka kotelny SVJ:
    SVJ je povinno vyžádat si od vlastníka kotelny souhlas s ustavením náhradníka, který bude zařízení provozovat namísto SVJ. Viz § 2434 NOZ.

    Vložil Vlastník jednotky (bez ověření), 24. Květen 2015 - 18:16

    Dotaz nesměřoval k § 2434 NOZ, děkuji za zopakování, ale k tomu, zda společenství vlastníků může uzavřít smlouvu k zajištění dodávky služby (napsal jste výše, že nikoliv, bez jakéhokoliv odůvodnění, když BytZ říká něco jiného).

    Vložil PavelII (bez ověření), 24. Květen 2015 - 13:00

    Zda o smlouvách rozhoduje shromáždění zjistíte ve svých stanovách. Pokud tam není žádná podmínka svěřili jste tuto pravomoc výboru bez omezení. Provozovatel má předmět činosti zapsán v živnostenském oprávnění nebo v obchodním rejstříku a je držitelem platného oprávnění. Přenos odpovědnosti za případné škody by měl být předmětem smlouvy mezi objednatelem a dodavatelem služby.

    Vložil slavekr, 22. Květen 2015 - 6:03

    Vyhledejte si na internetu následující dokument: „Společné stanovisko Energetického regulačního úřadu a Státní energetické inspekce k ustanovení zákona č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů, pro hodnocení vydávání licencí“ (byl svého času dostupný např. na stránkách ERÚ v části Teplo). Možná tam najdete odpověď na svoji otázku.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".