oprava vyúčtování

Vložil Irena Kullová (bez ověření), 8. Prosinec 2021 - 18:46 ::

Jeden z vlastníků v SVJ provedl před 12 lety přístavbu ke své bytové jednotce. Zjistili jsme, že do dnešního nebyla změna nahlášena na katastrální úřad a nedošlo ke změně podílů. Poplatky za služby a příspěvek do fondu oprav platil ve výši svého podílu. Pokud by změnu nahlásil včas, platil by tyto částky po dobu 12 let cca o 40% vyšší a ostatní vlastníci by platili méně. Můžeme po opravě Prohlášení vlastníka a provedených změnách v katastru, požadovat nějakou náhradu? Zatím mám rozporuplné informace

  • změna stavby

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Justitianus, 8. Prosinec 2021 - 20:07
  • Paní Ireno, napsala jste: „Jeden z vlastníků v SVJ provedl před 12 lety přístavbu ke své bytové jednotce.“

Píšete o „přístavbě“. Podle stavebního zákona platí, že přístavbou se stavba půdorysně rozšiřuje. Nedovedu si představit že někdo potají a skrytě rozšířil půdorys bytového domu navenek, nebo zabral společný prostor unitř domu – s podlahovou plochou o velikosti 40% plochy jednotky!

Vaše tvrzení je jen stěží uvěřitelné. Prosím popište okolnosti. Jak je možné, že nikdo z vlastníků jednotek si takové podstatné změny stavby nevšiml po celých 12 let?

Pak Vám k tomu napíšu víc.

Předběžně to vypadá, že do dnešního dne nedošlo ani ke změně podlahové plochy jednotky, ani ke změně spoluvlastnických podílů. V domě trval pokojný stav po celých 12 let. Nikdo ze spoluvlastníků si nestěžoval, nikdo se ničeho nedomáhal. Nikdo nepožadoval zpřístupnit neoprávněně zabraný prostor. Nikdo nevyzval stavebníka k odstranění „černé“ stavby a uvedení do původního stavu.

Není mi zatím zřejmé za co chcete požadovat „náhradu“.

Justitianus

Vložil Irena Kullová (bez ověření), 9. Prosinec 2021 - 10:03

Nevyjádřila jsem se dost přesně. Soused, který bydlí v posledním patře přistavěl nad svým bytem ještě jedno patro (rozsah cca 100 m2). Souhlas s touto nástavbou jsme většinově udělili na schůzi SVJ, ale za celých 12 let jsme se nikdo nezabývali tím, že je třeba udělat další kroky k legalizaci stavu po kolaudaci a že je potřebná naše součinnosti. Ani majitel bytu neinicioval provedení změny v Prohlášení vlastníka. Až nyní jsme zjistili, že veškeré poplatky za služby platí ve výši původního rozměru bytu a začali jsme se tím zabývat. Protože se jedná o předsedu SVJ, neupozornil na tento stav ani statutární zástupce SVJ ani jsme tuto informaci nedostali od správce nemovitosti. Nyní zjišťuji, jestli svým nekonáním způsobil ostatním vlastníkům škodu, protože poplatky za služby účtované dle podílů platil v rozsahu podílu, který měl před kolaudací stavby. A jestli by se mělo vyúčtování za služby u všech vlastníků přepočítat za období 3 let a následně finančně vypořádat přeplatky/nedo­platky. Děkuji za vaši odpověď

Vložil Justitianus, 9. Prosinec 2021 - 23:10

Paní Ludmilo, děkuji za další důležité podrobnosti. Můžete zcela ignorovat co zde napsala „Předsedkyně SVJ (bez ověření)“. Nemá to žádnou spojitost s Vaším dotazem.


Takže k Vaší situaci: Nejde tedy o přístavbu, ale o nástavbu. Z hlediska stavebního zákona i z hlediska vlastnických vztahů je to ovšem totéž.

Gratuluji Vám! Váš majetek se zvýšil! Stala jste se totiž spoluvlastnicí nástavby, a nestálo Vás to ani korunu. Jakmile bude zkolaudována nová jednotka a zapsána do katastru, mohou ji spolulvastníci začít pronajímat. Příjem z pronájmu si budete dělit podle spolulvlastnických podílů.

Podle Vašeho líčení nebyla sjednána smlouva o výstabě. Stavebník tedy vystavěl nástavbu jako společnou část domu. Mohl samozřejmě po dokončení požadovat po ostatních spoluvlastnících uhradit jejich podíly na nákladech výstaby, ale neučinil to. Tedy veškeré jeho finanční nároky mohou být promlčeny! Nikdo ze spoluvlastníků mu nemusí nic hradit za to, že zlepšil dům a vybudoval vám všem krásnou nástavbu s plochou 100 m2.

Zbývá už jen kolaudace, změna prohlášení a zápis nové společné jednotky do katastru. (Nenapsala jste ovšem tu podrobnost jak je vyřešen přímý přístup do nové jednotky ze společné chodby či ze schodiště.)

Justitianus

Vložil Předsedkyně SVJ (bez ověření), 9. Prosinec 2021 - 10:22

Paní Kullová,

jak může SVJ vymáhat škodu po svém předsedovi zde ještě nikdo nenapsal. To je totiž přesně Váš případ a zdaleka nejste sama. Zákon na tuto situaci nepamatuje, resp. předpokládá, že předseda dodržuje zákon, neboť v takovýchto záležitostech je povinno konat právě SVJ zastoupené předsedou.

Pokud by se jednalo o podílové vlastnictví domu (bez SVJ), je situace jasná a řešitelná. To ale není Váš případ.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".