Ohlášení výpadku proudu

Vložil František (bez ověření), 15. Březen 2013 - 9:44 ::

Dobry den

bydlim v budove kde existuje SVJ a dnes bez ohlaseni vypnuli elektrinu zrovna kdyz jsem pracoval. Chci se zeptat zda zodpovedna osoba ktera je ve vedeni SVJ musi ohlasit tuto skutecnost ze dojde k preruseni elektricke energie z duvodu vymeny jistice a pripadne podle jake vyhlasky tomu tak je ?

ďekuji za reakce a odpovedi

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil svjvmt, 15. Březen 2013 - 13:04

    Obávám se, že neuspějete. Jde o poruchu, výpadky, které jsou přece neplánované. Plánovanou odstávku by měli oznámit, třeba místním rozhlasem. Ovšem nepíšete kdo to vypnul zda dodavatel, nebo kdo vám co vypne v baráku… Když by se vám podařilo vyhodit hlavní jistič, což nepředpokládám, tak to oznamujete? Jdu a nahodím. Podívejte se na Energetický zákon.

    Vložil lake, 15. Březen 2013 - 14:52

    Pane svjvmt, čtěte co bylo napsáno. Tazatel jasně napsal „kdo to vypnul“: uvedl, že šlo o výměnu jističe. Ten nikdy není ve vlastnictví dodavatele. Takže dodavatel s tím nemá nic společného, ani nešlo o žádnou poruchu.

    Nejde vůbec o vztah podle Energetického zákona, jak mylně tvrdíte, nýbrž o možnou náhradu škody podle Občanského zákoníku.

    lake

    Vložil lake, 15. Březen 2013 - 11:35

    Občanský zákoník §415:
    Každý je povinen počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, na majetku, na přírodě a životním prostředí.

    Občanský zákoník §420 (2):
    Škoda je způsobena právnickou osobou anebo fyzickou osobou, když byla způsobena při jejich činnosti těmi, které k této činnosti použili. Tyto osoby samy za škodu takto způsobenou podle tohoto zákona neodpovídají; jejich odpovědnost podle pracovněprávních předpisů není tím dotčena.

    Takže pokud Vám vznikla škoda v souvislosti s vypnutím jističe kýmsi v domě, (např. bábovka se v troubě nedopekla a těsto "spadlo"), můžete požadovat náhradu škody. Pokud ten, kdo vypnul proud, jednal z vlastního popudu, vymáhejte na něm. Pokud šlo o činnost nařízenou či objednanou výborem, vymáhejte na SVJ - právnické osobě.

    Na dodavateli nemůžete při výpadku napájení vymáhat nic. Obecně nemáte jako odběratel el. energie právo na nepřerušené napájení elektrickou energií. Dodavatel Vám ani nic takového neslíbil. Pročtěte si smlouvu, kterou jste uzavřel o dodávce elektřiny. Vsadím se, že v ní najdete výslovné ustanovení o tom, že dodávka může být kdykoliv přerušena bez předchozího upozornění.

    lake

    Vložil František L (bez ověření), 18. Březen 2013 - 12:26

    Dekuji za odpovedi, jde mi o to hlavne abych mel moznost priste vice argumentovat a neodchazet nastvany od spravce s odpovedi ze je to muj problem.

    Protoze elektrikar rikal ze vedeli ze prijdou a navic jim to ohlasili 5 minut pred tim nez zacli neco delat ze to vypnou.

    Vložil salvador, 15. Březen 2013 - 16:18

    O bezproudí z různých příčin pojednává zák.458/2000 Sb. §25 a dále vyhláška 540/2005 Sb. kde jsou i sankce za nesplnění podmínek dodávky. Tolik k doplnění informací k poslednímu odstavci vašeho příspěvku pane Lake.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".