Odpojení od teplárny, když je jeden z vlastníků proti
Dobrý večer. Bydlíme ve staré vile, je nás 5 BJ a jsme napojeni na místní teplárnu. Výše plateb za teplo se nám zdá vysoká (BJ 40m2 18000,–Kč/rok, BJ 70m2 50000,–Kč/rok apod.). Soused se během loňského roku zdržoval jinde, přijel jen na pár víkendů a platil 20000,–Kč, z čehož 12000,– byla jen základní složka). Dále nám vadí, že v podzimních a jarních měsících často mrzneme, protože teplárna ještě/už netopí. Momentálně máme večer v bytě 15 stupňů. Rádi bychom si koupili každý svůj plynový kotel. Problém je v tom, že smlouvu s teplárnou máme samozřejmě za celý dům a jedna paní se změnou způsobu vytápění nesouhlasí. Nabízeli jsme jí, že si může rekonstrukci zaplatit z fondu společenství a splácet formou vyššího nájmu. Ani tak jsme ji nepřesvědčili. Máme v takové situaci nějaké možnosti, jak docílit vlastního vytápění? Moc děkuji za rady :-)
Uvádět kolik zaplatíte za topení je zavádějící a nic to nevypovídá o skutečných nákladech. Kolik platíte za 1Gj , to je zajímavé ? Máte vlastní výměník ? V případě, že se vám podaří se odpojit, a máte tam někoho kdo byt nepoužívá a nebude topit vůbec,tak se potom vy ostatní nedoplatíte. On nebude platit nic a sousedi se picnou. Takhle se spolupodílí alespoň nějak.
vlastní výměník máme ve sklepě, ale je na něj napojen i sousední dům, takže ten by prozatím zůstal, i kdybychom se odpojili. podlahy jsou studené, pochybuji, že bychom pocítili, jestli ten či onen topí či netopí. každopádně bych potřebovala poradit, zda můžeme vypovědět smlouvu teplárně i přesto, že je 1BJ proti. Pokud ano, jaké by pak měl ten vlastník možnosti… Zatím to vypadá, že se můžeme odpojit jednotlivě s tím, že budeme i nadále platit základní složku. Jiné řešení neznáme.
Řešení existuje. Společný plynový kotel (nebo více menších kotlů v kaskádě). Nedojde ke změně vytápění domu z centrálního na lokální (etážové). Změní se pouze zdroj tepla.
Nesouhlasícího vlastníka přemluvíte a nabídnete mu písemnou záruku, že za vytápění svého bytu nebude nikdy hradit více, než kolik by hradil při nákupu tepla od teplárny. Na váš případ se přesně hodí:
89/2012 Sb. § 1131 Rozhodne-li většina spoluvlastníků o opatření potřebném pro zachování nebo zlepšení společné věci a zaváže-li se vůči přehlasovanému spoluvlastníku, že po něm nebude požadovat, aby se na nákladech podílel, nebo že mu nahradí veškerou újmu způsobenou přijatým opatřením a poskytne dostatečnou jistotu, nemá přehlasovaný spoluvlastník právo [obrátit se na soud] podle § 1130. |
lake
Rada sice krásná, ale Teplárna se bude bránit zuby nehty, aby o Vás jako platícího zákazníka nepřišla. Několikrát se tu o tom psalo. I pan Lake se diskuze zúčastňoval.
Přeji pevné nervy a hodně zdaru, pokud se do takovéhoto řešení rozhodnete jít.
moc děkuji. informujeme se na ty menší kotle v kaskádě. nevěděl byste i to, jak by se potom rozúčtovávalo teplo? každý z těch kotlů by měl své měřidlo? a řešily by se pak i koeficienty bytů nebo jen „spotřeba plynu“ do každé BJ?
pokud přes několik menších kotlů jde teplo do domu „společně“, nevím, jestli by to naši situaci řešilo, ve smyslu, jestli bychom pak ušetřili… :-(
Poslední komentáře