Odmítnutí zpřístupnění zvukového záznamu ze shromáždění
Dobrý den, naše SV pravidelně pořizuje zvukový záznam ze shromáždění. Požádal jsem nyní výbor o zpřístupnění záznamu shromáždění z června 2014, neboť si nejsem jist správností zápisu. Ten však vydání odmítá. Záznam je pořizován na náklady SV, tedy i moje. Jak byste dále postupovali? Má výbor vůbec nějakou legislativní oporu záznam nevydat? Moje podezření na nesprávnost zápisu může být jen dojem, nicméně reakce výboru mi přijde zbytečná a jen to vyvolává zbytečné pochybnosti.
Děkuji za odpovědi.
Pane „neznámý“, neexistuje celostátně platný právní předpis, který by ukládal SVJ, aby Vám vydalo nějaký zvukový záznam. Záznam byl pořizován na shromáždění nejspíše pro vnitřní potřebu zapisovatele. Nejde ani o dokument, ani o doklad či smlouvu SVJ.
Pokud se domníváte, že je nutné slyšet onen dříve pořízený záznam, dosáhnete toho jedině tak, že podáte žalobu. Soudu navrhnete jako důkaz tento zvukový záznam. SVJ bude povinno jej soudu vydat (samozřejmě za předpokladu, že Vámi tvrzený záznam existuje).
Důležité je, že zápis ze shromáždění je zpravidla soukromou listinou. Důkazní břemeno ohledně průběhu shromáždění a obsahu přijatých usnesení tedy nese ten, kdo se na tuto listinu odvolává – a to je SVJ, právnická osoba. Jestliže soudně zpochybníte správnost zápisu v zákonné lhůtě, bude SVJ povinno tvrdit a prokazovat opak.
lake
A existuje celostátně platný předpis, že by si mne někdo bez mého souhlasu mohl na shromáždění natáčet?
Pane svjvmt,
ptáte se úplně špatně. Obracíte právo vzhůru nohama. Každý může
činit co je mu libo, například natáčet si zvuky na schůzi shromáždění,
pokud to nezakazuje zákon.
Takže jste to Vy, kdo by musel označit právní předpis, který by mi zakazoval pořizovat zvukový záznam z průběhu shromáždění SVJ. A protože takový právní předpis označit neumíte, mohu si na shromáždění pořizovat záznam jak uznám za vhodné a kdy uznám za vhodné.
Kdybyste na schůzi zpíval nebo tančil, mohl byste mi zakázat pořizovat záznam tohoto uměleckého výkonu. Ale tuším, že na shromáždění vašeho SVJ nic z toho neděláte, ba ani při té příležitosti nehrajete na housle či na trubku.
lake
„…jste to Vy, kdo by musel označit právní předpis, který by mi zakazoval pořizovat …“
- umíme označit právní předpis: je jím zák. 101/2000 který vymezuje oprávněné zpracování
- v §5/2 pak nevidím žádnou vyjímku pro nahrávání „zvuků“ na Shromáždění než svých osobních (např. zvuků produkovaných žaludkem nahrávajícího).
- pokud ale produktem vytěžitelným z nahrávky má být zápis se Shromáždění, (který se někteří spoluvlastníci snaží „stvrdit“ podpisem viz.: http://www.portalsvj.cz/…stniku-sv248#…), pak jde nepochybně o zpracování osobních údajů třetích osob bez jejich prokazatelného souhlasu.
„…mohu si na shromáždění pořizovat záznam jak uznám za vhodné a kdy uznám za vhodné…“
- to jistě můžete, ale použit nahrávku k důkazu čehokoli použít nemůžete. Prostě i když ji máte, můžete se s ní kochat jen ve své hlavě nebo si ji pouštět namísto .MP3-trojek
„…naše SV pravidelně pořizuje zvukový záznam ze shromáždění…“
- je třeba se podívat do stanov SVJ. Jistě tam bude oprávnění ke kopírování podkladů vytvářených samotnou činností SVJ. A to veškerých. Pokud bylo projednávány závažné skutečnosti, bude třeba zpochybnit zápis u soudu. I pokud nebyl vydán ve lhůtě pro uplatnění námitek.
Neználek'
Pane Neználku,
už dne 25.5.2012 jsem napsal v jiné diskusi jak obdobnou věc posoudil
Nejvyšší soud v rozsudku 30 Cdo 64/2004 ze dne 11.05.2005: http://www.portalsvj.cz/…omazdeni-svj#….
Vy jste se oné diskuse též zúčastnil, takže jste to odůvodnění
Nejvyššího soudu jistě četl.
Nejvyšší soud dovodil, že jednání společníků mezi sebou o společné věci není projevem osobní povahy. Proto je v souladu s právem pořizovat zvukový záznam z takového jednání, a to i skrytě (bez vědomí nahrávané osoby). Nejedná se totiž o projevy osobní povahy.
Nejvyšší soud z toho důvodu připustil, aby taková nahrávka
posloužila jako důkaz v soudním sporu.
----------------------------------------------------------------
Není tedy přiléhavé, pokud se snažíte argumentovat zákonem č. 101/2000. Ten totiž výslovně stanoví, že je určen „… k naplnění práva každého na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromí“ (viz § 1 zákona).
Jenomže zde se bavíme o shromáždění za přítomnosti desítek osob. Už když vstupujete do místnosti s pozvánkou na shromáždění v ruce, víte velmi dobře, že nepůjde o žádnou soukromou párty či o soukromou návštěvu v bytě Vašeho souseda. Půjde o zákonem předepsané shromáždění právnické osoby. Víte, že se zde bude jednat pouze o společných věcech mezi společníky a spoluvlastníky domu, kteří jsou také členy právnické osoby. A víte předem, že průběh shromáždění bude zaznamenáván. Při tom je bezvýznamné, zda se tak bude dít zápisem o průběhu jednání na papír, nebo zvukově, nebo pomocí videa.
Jen blb by přišel na shromáždění s tím, že nesmí být zachyceno v zápisu že hlasoval a jak hlasoval. Může si dokonce vymyslet, že prezenční listina nesmí zachycovat skutečnost, zda byl či nebyl na shromáždění přítomen: ochrana soukromí podle zákona č. 101/2000 Sb.! Pokud by měl někdo takovéto nesmyslné požadavky, bude považován za potížistu či rovnou za idiota.
Závěr:
Účast na schůzi shromáždění právnické osoby není projevem osobní
povahy. Proto se nepoužije zákon č. 101/2000 Sb.. Nejde o zásah do
soukromí, jestliže si kterýkoliv z vlastníků jednotek zaznamenává pro
svou potřebu průběh shromáždění právnické osoby.
lake
Co říct…z vlastní zkušenosti vím, že když výbor SVJ nechce, neukáže, nepředloží vůbec nic.U nás se protelefonuje ročně 25–30tis. a nikoho nezajímá kam a za co…Zeptá-li se jedinec dostane se mu odpovědi, že to vše bylo kolem domu který je komplet opravený a momentálně se nic kolem neřeší…Boj s větrnými mlýny.
Poslední komentáře