Odměny výboru
Dobrý den. Může pověřený vlastník uzavřít sám DOPP(dohodu o provedení práce) nebo to musí mít schválené od vlastníků? Jedná se mi o toto. V našem SVJ nikdo nechce pracovat ve výboru. Navrhují, abych byla pověřený vlastník za adekvátní odměnu. Jenže od roku 2009 se bude z odměn statutárů platit jak zdravotní tak i sociální. Tak jsem se myslela, jestli bych nemohla uzavřít DOPP s manželem (jako pov.vlastník), že bude dělat údržbu domu(kterou dělá stejně) s tím, že moji odměnu rozpůlím a dám ji napsat na něj. On by měl srážkovou daň do 5000 a nějaká kačka by se aspoň zachránila.Někteří vlastníci mi říkali, že to je moje věc, co si udělám s odměnou,jestli si ji vezmu celou nebo si jako z odměny zaplatím údržbu, ale mě to tak jednoznačné nepřipadá. Díky. Alena
Bohužel, odvádět soc. a zdr. pojištění je jen další tah vlády, jak navýšit svůj rozpočet a obrat lidi i o to málo, co jsou mnohde někdy doslova těžce vybojované odměny za činnost, která ani zdaleka nepokrývá čas a náklady s touto funkcí spojenou a navíc k tomu ještě další papírování nehledě na to, že pokud pracujete, váš účetní kterého máte pokud pracujete, už však nemá povinnost vám tyto dodatečné příjmy započítávat a zabývat se jimi, což může mnohým zkomplikovat daň. přiznání, protože si budou nejspíš muset sehnat někoho za úplatu, kdo by ho udělal. Jedna rada však přesto existuje a prozatím nevím o žádném protiprávním jednání. Pokud se mýlím, prosím opravte mě a podložte příslušnými zákony. Je to volba jak nesepisovat tuto dohodu a přesto k určité částce i bez zdaňování přijít. Členové SVJ na schůzi odhlasují, že každý člen výboru bude platit do fondu oprav nižší částku za m2 obytné plochy (která se rovná ± odměna za rok za výkon funkce a rozpočítat na měsíce), než ostatní členové SVJ. Fyzicky peníze neuvidíte, nicméně přesto částku kterou ušetříte, na svém rozpočtu určitě poznáte a nemůže být toto bráno jako zdroj příjmu, protože příjem jako takový je nulový a navíc z něj nebudete muset odvádět už ani DAŇ. :) Podmínkou je však toto schválení na schůzi SVJ. V konečném důsledku si tak alespoň u SVJ vláda nasr.la do vlastní kasy.
Máte možnost volby: postupovat podle zákona nebo zákon porušit. Tím neobhajuji „rozumnost“ toho zákona, jen upozorňuji na jeho platné znění.
Popsaná situace přesně odpovídá § 2/7 zákona o správě daní a poplatků, podle kterého se bere v úvahu vždy skutečný obsah právního úkonu (vyplatit odměnu) pokud je zastřený stavem formálně právním (nižší příspěvky zrovna u členů výboru) a liší se od něho. A §2/7 ZSDP je ze strany FÚ hojně využívaný.
Pomíjím možnost trestního stíhání podle § 148 TrZ. Byla by tam vyšší sazba, protože tento čin hodláte spáchat nejméně se dvěma osobami.
Osobně by mi ještě víc vadilo, projednávat protiprávní jednání veřejně na shromáždění a pak po členech SVJ chtít, aby dodržovali předpisy, třeba aby platili včas.
Ale jak správně píšete, máte možnost volby. :-))
Hezký den!
Pavel
To je tak pěkně popsané, až zamlžené.
Pokud chcete část své odměny manželovi, v tom není problém, to je záležitost vaší domácnosti. Ale tak to nemyslíte, že.
Uzavřít DPP mezi manžely možné není.
Zbývá tedy DPP mezi SVJ a vaším manželem, to je situace stejná jako s kýmkoliv jiným. Nespojoval bych to ale s vaší osobní odměnou, zaměstnávat a vyplácet ho bude SVJ.
Zdanění (zdravotní a sociální daní) odměny se legálním způsobem nelze vyhnout.
Poslední komentáře