odměny v reformním roce
Dobrý den ! Sleduji tuto rubriku ale v současnosti – leden 2008 – se přes množství názorů člověk, který se přímo daňovým a finančním právem nezabývá, špatně orientuje. I když je tento dotaz určen paní Naděždě Klainové, můžete pomoci s odpovědí i Vy, kteří jste na tom stejně a máte již jasno. Náš výbor SVJ vykonává zároveň správu domu. Externí správce tedy není. Výše odměny je usnesením shromáždění pro všechny tři členy výboru odsouhlasena. Výbor na svém jednání jednomyslně odsouhlasil pro dělení této částky klíč. Celkem jde o dělení cca 6000,–Kč v měsíci. Tento rok ovšem budou náklady nutně zvýšeny odvodem pro účely zdrav. pojištění ze společného účtu poplatníků, ze kterého bude odměna čerpána. A dále bude situace komplikována povinnostmi plátců daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků ( vůči finančnímu úřadu a zdravotní pojišťovně ). Aby se společný účet dále nezatěžoval a nezvyšovala náročnost zpracování i zodpovědnost za včasně uhrazené odvody z vyplacených odměn, lze tomu podle mého názoru předejít dvěma způsoby:
- každý člen výboru bude dále tuto činnost provádět na svůj ŽL, čímž se bude o vše starat ke své tíži sám ?
- členové výboru budou mít podepsánu Dohodu o provedení práce (
150hod/rok) a příjmutá odměna za vykázané hodiny tak bude zdaněna
společenstvím srážkovou 15% daní.
Ale teď to hlavní, pokud je tento názor správný :
k bodu 1.
Není protismyslné, že člen statutárního orgánu vykonávající svoji činnost ze zákona, jí bude vykonávat na ŽL ? Jak jinak v tomto případě zabránit tomu, aby se ve SVJ celostátní reformní změny nedotkly těch, kterým členové výboru provádějí zároveň správu domu ( tj. odebírání dalších peněz z účtu na zdravotní pojištění členů výboru – statutárních orgánů )?
k bodu 2. Členové výboru mají povinnost stvrzovat právní věci dvojicí podpisů. Protože jsou v tomto případě členové tři, budou si muset navzájem podepisovat Dohodu o provedení práce. Není to poněkud zvláštní řešení ?
Pokud můj názor správný není, prosím upřesněte ! Váše
konstruktivní upřesnění bude prospěšné pro všechny výbory
společenství, které si provádí správu domu sami!
Předem děkuji
Václav Vitvar
Pane Vitvare,
nevím, proč jste dotaz směroval na mne. Jsem účetní poradkyní, ne daňovou. K odměnám členů statutárních orgánů se vyjadřuji proto, protože jde o problematiku, která má jasnou právní úpravu. Kdo se opravdu chce poučit, má k dispozici zákon o DP. Zde si navíc může přečíst desítky zcela jasných odpovědí. Chápu Vaši snahu ušetřit SVJ peníze, ale Vy chápejte, že odpovídat pořád dokola na stejné dotazy je už opravdu únavné.
Pokud se rozhodnete vynaložit i Vy trochu svého času, pochopíte. Zadejte si vpravo nahoře „Odměny“, vytiskněte si všechny diskuse a čtěte a čtěte. Budete překvapen, kolikrát si přečtete, že se na výkon funkce žádná dohoda nevystavuje, že použití konečné daně je v rozporu se zákonem atd. Pokud nevěříte mým odpovědím, hledejte v odpovědích odborníka na daně pana Pavla. N. Klainová
Návrh ZoVB:
§ 49 Stanovy společenství mohou určit, že členem výboru, jeho předsedou nebo místopředsedou, nebo pověřeným vlastníkem může být zvolena jiná osoba než je člen společenství; v takovém případě se pro pověřeného vlastníka použije označení „jednatel“.
Z důvodové zprávy: Jde o zcela nové ustanovení, které má umožnit, aby na základě výslovného ustanovení stanov mohla být členem výboru (i jeho předsedou či místopředsedou) nebo pověřeným vlastníkem jiná osoba než je člen společenství. Reaguje se tak na časté požadavky v praxi, aby bylo možné svěřit vedení běžných záležitostí společenství osobě s potřebnými manažerskými či obdobnými schopnostmi, pokud se takové osoby nevyskytují jako členové ve společenství. Funkce by byla v tomto případě vykonávána na základě smlouvy o výkonu funkce sjednané mezi společenstvím a touto osobou, přičemž by ve smlouvě byla vymezena také odpovědnost za porušení povinností při výkonu funkce.
N. Klainová
Poslední komentáře