Obývání nebytových prostor

Vložil Anonymous, 10. Červenec 2008 - 13:59 ::

Jsme SVJ. V domě máme bytové i nebytové (skladové prostory) jednotky. Majitel jedné nebytové jednotky má v těchto prostorách nájemníky, kteří tam bydlí již druhý měsíc(ozývá se dětský pláč v nočních hodinách). Výbor SVJ měl snahu jednat – výzva k předložení dokumentů o změně nebytových prostor v bytovou jednotku – s tímto majitelem osobně i písemně, ale majitel nebytových prostor je k nezastižení a poštu si nevyzvedává. Výbor SVJ v tomto týdnu odeslal na MěÚ podnět k zahájení řízení ve věci neoprávněného obývání nebytových prostor… Máte někdo zkušenost, zda je možné se jednoduše a účinně zbavit nechtěných nájemníků v nebytových prostorách? Děkuji za radu. Myška

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonym (bez ověření), 12. Červenec 2008 - 14:01

    Přebývání ani přespávání v nebytových prostorech není v rozporu s právními předpisy. Možná po upřesnění Vašeho příspěvku by se ukázalo, že chcete řešit něco jiného.

    Vložil anonym 2 (bez ověření), 23. Listopad 2017 - 8:14

    Podle § 178 stavebního zákona se fyzická osoba dopouští přestupku tím, že „užívá stavbu nebo její část v rozporu s kolaudačním rozhodnutím.” Stavební úřad za tento přestupek může udělit správní pokutu, a to i opakovaně.

    Vložil G.X, 12. Červenec 2008 - 17:30

    a co říkáte na § 126 (1) Stavebního zákona? G.X.

    Vložil Anonym (bez ověření), 13. Červenec 2008 - 16:09

    Přespávání v atelieru je v pořádku.

    § 126 odst. 1 StZ hovoří o účelu užívání stavby. Přenocováním v atelieru, advokátní kanceláři, krejčovské dílně a dalších nebytových prostorách jistě není účel užívání stavby dotčen.

    Developeři rádi nabízí ateliery, přitom je všem jasné, že budou využity k bydlení. Kdyby to bylo v rozporu se zákonem, jistě by tato praxe nebyla tolik rozšířena.

    § 126 odst. 1 stavebního zákona:

    „Stavbu lze užívat jen k účelu vymezenému zejména v kolaudačním rozhodnutí, v ohlášení stavby, ve veřejnoprávní smlouvě, v certifikátu autorizovaného inspektora, ve stavebním povolení, v oznámení o užívání stavby nebo v kolaudačním souhlasu.“

    Vložil anonym2 (bez ověření), 23. Listopad 2017 - 8:00

    Přespávání v nebytovém prostoru v pořádku není! "Stavbu lze užívat je k účelu vymezenému v kolaudačním řízení. Ovšem, nikdo nebude nikomu kontrolovat kolikrát v nebytu za měsíc pan majitel přespal. Problém je v tom, že nebyt jede v režimu kanceláře, aťasu, provozovny…, tj. za zcela jiné přípěvky do fondu oprav. Plus vlastní popelnicí na pronajatém místě. No, když tam bude občas přespávat majitel nebytu, tak to jistě vadit nikomu zas až tak nebude, ale když si do nebytu nastěhuje další osobu a dítě, tak je malér. SVJ a potažmo správce se dopouštějí podvodu, když vybírají FO + energie a vodné/stočné na víc než 1 osobu/majitele, který samozřejmě není ani být ze zákona nesmí v nebytu trvale hlášen.

    Vložil G.X, 13. Červenec 2008 - 16:38

    V dotazu se jasně píše BYDLENÍ, pojmy jako přenocování a přespáváni do diskuze zavedl někdo jiný.

    Ad developper: jeho jediným zájmem je prodat co nejdříve všechny jednotky a způsob jejich následného užití není jeho problém.

    G.X.

    Vložil Bořivojka42, 11. Červenec 2008 - 8:52

    Dobrý den,

    v našem domě rovněž v některých nebytových prostorách bydlí nájemníci majitelů, nebo přímo majitelé.

    Pokud nedělají nepořádek a jsou slušní, je nám to celkem jedno. Osobně mi je obývání nebytových prostor příjemnější než ledasjaký živnostenský provoz (herna, čínské bistro…).

    Co se týče dětského pláče v noci… To je jistě nepříjemné, ale jak byste chtěli řešit, pokud by se dětský pláč ozýval z bytu? Děti prostě někdy brečí (a věšinou to nejvíc vadí těm, kdo se o ně starají). Pokud jde jen o ten pláč v noci, nechal bych to být.

    V řízení budete muset prokázat, že nebytový prostor slouží k bydlení, a to trvalému. I v nebytovém prostoru je možné přespat. A vždycky lze tvrdit, že si jej v noci majitel hlídá… Vykroutit se z toho jde docela lehce.

    Zdraví

    N.

    Vložil Myška (bez ověření), 11. Červenec 2008 - 12:31

    Do nedávné doby nám to také nevadilo. Na doplnění této záležitosti lze říci, že se jedná o nájemníky – jisté etnikum, které se vyznačuje svou vlastní etnicitou. Z původních dvou je jich dnes 11 i více. Rozšiřují své pole působnosti a okupují další části sklepa a pozemku. Sušárna prádla a skladiště kočárků je to nejmenší. Nemám ani chuť popisovat další naše „velmi příjemné“ zkušenosti. Popravdě mám spíš obavy, co nás v budoucnosti ještě čeká… Myška

    Vložil Bobikx (bez ověření), 11. Červenec 2008 - 13:02

    To máte napsat rovnou, že užívají i společné prostory k jiným účelům, než je to obvyklé… Pokud vlastník nereaguje, zkuste vyměnit zámky na společných prostorech. Případně byste měli mít někde schváleno, co se smí odkládat např. v kočárkárně (aby se tam např. nehromadil starý nábytek apod)

    Vložil Myška (bez ověření), 11. Červenec 2008 - 16:07

    Na domovní řád kašlou. S tou výměnou zámku je to hezký nápad, ale neumím si představit co nastane poté, když jich tam část zamkneme. Vykopnuté dveře a další slovní roztržka s pěkně peprnými urážkami… Možná poté konečně máme šanci přivolat účinně Policii k zásahu, protože zatím odmítají věc řešit, že nedošlo ke spáchání žádného trestného činu. Myška

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".