Obava z neustálého růstu spotřeby vody bez vůle instalovat si vodoměry
Dobrý den, jsme male bytove druzstvo, 10 bytů. V domě začíná převládat nespokojenost s neustálým růstem spotřeby vody a její cenou. Jsme starý činžovní dům, nemáme vodoměry, vše se týká pouze studené vody, protože ohřev přes plynové kotle máme každý byt vlastní. Navíc máme společnou menší zahradu, kterou přes léto zaléváme, i když velmi omezeně. Z vodoměrů u nás panuje hrůza, protože do každého bytu jsou dvě různé stupačky a mnozí z nás si nechtějí rozkopávat koupelnu a WC, kudy tyto stupačky vedou. Zajímalo by mě:
- chystáme se k rekonstrukci a chtěli bychom si tam vodoměry dát. Z diskuzí už jsem pochopil, že pokud v rámci pravidel rozúčtování vody v domě si to stanovíme, tak byty s vodoměry budou za vodu platit podle vodoměru, ostatní podle počtu osob v bytech, jako je to doposud. Chápu správně, že když jeden začne s vodoměry, musí pak ostatní dodržet stejný typ vodoměru – třídy přesnosti? (i když vůbec nerozumím, kolik je typu, druhů, tříd)
- V současné době máme průměrnou spotřebu v Kč vycházející na 260,– Kč/osoba/měsíc. Chtěl bych se zeptat, je to opravdu hodně?
- existuje nějaký jednoduchý způsob, jak měřit spotřebu vody na zahradě, aniž by se muselo stavebně zasahovat do fasády a naopak, aby případný vodoměr někdo lehce neukradl? To je asi spíš otázka pro spec. firmu.
- jak přemluvit ostatní nájemníky, aby dřív nebo později se vodoměry začali zabývat?
moc děkuji za rady
Vážený p.Rakube,
již zde bylo diskutováno – viz záložka diskuse.
Je možné instalovat bez bourání podružné bytové vodoměry místo hlavních uzávěrů pro byt – jedná se o tzv.stojánkové vodoměry, které se instalují do těla uzávěru. Vodoměr má funkci i uzávěru.
Směrná čísla spotřeby vody jsou uvedena v příloze č.12 vyhlášky č.428/2001 Sb.
Pozn.: měsíční náklad vodného nic neříká, jelikož vodné je v jednotlivých obcích různé, udávejte prosím množství v m3.
Jako bytové družstvo můžete rozhodnou o instalaci podružných vodoměrů v souladu s vašimi stanovami s tím, že se bude jednat o majetek družstva tak jako celý dům je majetkem družstva.
Matějka
Dobrý den, pane Matějko. Zaujala mne varianta tzv. stojánkového vodoměru. Můžete mi napsat více informací? Nemůžu o nich na internetu nic najít. Firmu která je vyrábí nebo instaluje? Moc děkuji a přeji hezký den. Alena Jůtová
Vážená paní Jůtová,
o stojánkových vodoměrech je uvedeno v příloze nového tématu „Stojánkové vodoměry“.
Matějka
Vodomery musi byt v kazdem byte, jinak nelze vodomery pouzit k rozuctovani. Ve starsich domech s komplikovanym rozvodem se davaji vodomery i primo pred vodovodni baterii. ivo6
Zkuste si na schůzi odsouhlasit nadpoloviční většinou rekonstrukci kompletních rozvodů vody v domě. Vodoměry samozřejmě nainstalujte. Myslím si, že je to dokonce povinnost. 260,– Kč/měsíc/osoba je úplně normální. Instalace vodoměrů jen v některých bytech nemá smysl, nevede k úsporám.
přesně tak, podejte návrh na instalci vodoměrů, pokud to hlasovám projde oslovte firmy které se instalaci či výrobě těchto vodoměrů věnují. Nesmíte opomenout, pravidelnou výměnu či repasy těchto vodoměrů dle příslušných norem. Ještě lépe oslovte firmy, nechte si udělat cenové nabídky. Pozor vodoměry jsou poměrová měřidla nefakturační, fakturační vodoměr máte na patě domu.
Odborný článek k tématu vodoměry nalezen, nevím zda není novelami zastaralý, na http://www.tzb-info.cz/t.py… Bytové vodoměry a jejich význam I až III
Dle sdělení jedné firmy jsou ale stojánkové (ventilové) vodoměry 10× dražší. To tu předřečník opomněl.
Vážený pane Petře,
kde jste přišel k takové informaci?
Potřebujeme:
- armaturu za 1.770,–Kč;
- nástavec za 700,–Kč;
- vodoměr za 500,–Kč;
Celkem tedy 2.970,–Kč. Načtěte prosím například webové stránky společnosti ENBRA http://www.enbra.cz/…k_martop.pdf. Instalace celkem 30 min. bez bouracích a začišťovacích prací, je-li dobře připraveno dodavatelem.
Při ověřování měníme již jenom vodoměr, postačuje repasovaný-ověřený-přezkoušený. Investice „na víc“ 2.470,–Kč je za skutečnost, že není nutné, především ve starší zástavbě, nic bourat, sekat a opětovně upravovat včetně případných obkladů – instaluje se do těla hlavního uzávěru pro byt.
Normální bytový vodoměr nový pořídíte za cca 450,–Kč + stavební úprava včetně vodoinstalačních prací a pomocného vodoinstalačního materiálu k vložení vodoměru do potrubí = cca 1.500,–Kč + úklid a malba či obklad = dlouhá doba celkové práce.
Porovnejte tedy prosím, pane Petře, celkové náklady na instalaci „stojánkového“ (ventilového) vodoměru a celkové náklady na instalaci klasického vodoměru, možná změníte názor.
Matějka
Pane Matějko, jeden smluvní partner výrobce vodoměrů odpověděl „ohledně stojánkových vodoměrů, … instalace těchto vodoměrů je poněkud složitějším problémem, stejně tak, jako následné ověřování atd.“.
Další smluvní partner po dotazu na stojánkové sdělil, že „tyto tzv. ventilové vodoměry samozřejmě existují, jejich cena je však cca. 10× větší než standartní vodoměry“.
Na cenu a možnost instalace se tedy dotáži i jiných firem.
- – – – –
na www.itron.cz jsem se dočetl (bez uvedení ceny), že „ventilový vodoměr slouží k dodatečné montáži na uzavírací přímé sedlové ventily. Je vhodný pro použití např.v bytech staré zástavby. Odpadají tím značné náklady v důsledku průrazů stěn nebo zásahů do instalace“.
- – – – –
K dotazu dalšího přispivatele na stojánkové vodoměry je možné najít odpověď s nákresem na http://www.tzb-info.cz po vyhledání "bytové vodoměry)
Poslední komentáře