Nový zákon o účetnictví

Vložil Pavel, 25. Říjen 2022 - 20:38 ::

V nejbližších dnech má být vložen do EKLEP nový zákon o účetnictví čítající více než 170 paragrafů, který má být účinný od 1.1.2024.

Bohužel stále nejsou zpracovány prováděcí vyhlášky.

Hezký den!

  • účetnictví

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Pavel, 28. Říjen 2022 - 21:03

Tak si Elektrikář našel volnou chvilku a konečně pustil návrh do připomínkového řízení. Termín připomínek do 9.12.2022, na dnešní „válečnou“ dobu nezvykle dlouhý.

Pěkné čtení:

https://apps.odok.cz/veklep-detail…

Hezký den!

Pavel

P.S.

1)Podle § 31/3 může být bytové družstvo klasifikováno jako nezisková účetní jednotka.

2)Citace k návrhu tezí vyhlášek: „Zároveň je nezbytné, aby nové uspořádání lépe odráželo reálné potřeby dotčených jednotek a tím i snížení administrativní zátěže. Navrhuje se proto sloučení stávající vyhlášky pro podnikatelské účetní jednotky a vyhlášky pro neziskové účetní jednotky do jedné vyhlášky.“

Odstranění administrativní zátěže má být podle vládních úředníků dosaženo tím, že se vyhlášky 500/2002 Sb., 501/2002 Sb., 502/2002 Sb. a 504/2002 Sb. sloučí do jedné. Takže podle stejné vyhlášky budou účtovat např. s.r.o., a.s., Česká kancelář pojistitelů, Česká národní banka, spolky a SVJ. Není to úžasné? Nedivím se, že se taková vyhláška rodí velmi těžko.

Vložil TN. (bez ověření), 3. Listopad 2022 - 7:46

Budou se tzv. komerční pronájmy (typicky nebytových prostor) považovat za podnikání? Pak by bytové družstvo, které má komerční příjmy z pronájmů neziskovou účetní jednotkou bylo nebo nebylo? U některých družstev typicky v Praze jde o příjmy v řádech desítek miliónů Kč ročně.

Vložil Pavel, 3. Listopad 2022 - 10:20

TN.,

domnívám se, že ve Vámi popisovaná situace je podnikání podle § 420 NOZ.

Ale i kdyby družstvo nepodnikalo, tak je otázkou, co by družstvo (bytové, zemědělské, výrobní, spotřební atd.) získalo tím, že by bylo neziskovou účetní jednotkou.

Pokud má bytové družstvo jen nájemce, kteří jsou členy BD, tak podle § 744 ZOK nelze v nájmu kalkulovat zisk a formálně se BD chová jako nepodnikatel.

V družstvu má člen družstevní podíl (§ 595 ZOK) ze kterého plyne právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu (§ 733 ZOK).

Členství u neziskových organizací podle NOZ je úplně něco jiného než členství v obchodních korporacích podle ZOK, kde existuje vklad podle § 15 ZOK.

Domnívám se, že u družstev (minimálně u bytových) nebude v praxi možné použít statut neziskové účetní jednotky.

Asi bude nejlepší v návrhu § 31 Nového ZoÚ změnit slova obchodní společnosti na obchodní korporace, aby se nemátla veřejnost.

Hezký den!

Pavel

Vložil TN. (bez ověření), 3. Listopad 2022 - 10:35

Tak představoval jsem si, že když i v novém zákoně ponechají dělení na ziskovky a neziskovky, že zde bude nějaký vyšší smysl, např. v jednodušším účetnictví, resp. méně vykazování a méně administrativy. Ale vidím v zákoně jakousi novou povinnost statutární výroční zprávy. Úřadům nestačí účetní závěrka s přílohou, ale ještě budu tvořit jakousi další veledůležitou listinu?

Vložil VaseJmeno (bez ověření), 3. Listopad 2022 - 8:19

Pokud vim tak v takovem pripade Cez treba nezavede nekomercni D sazbu do spolecnych prostor, kdy treba “SVJ pronajima”.

Jina vec je, ze vetsina SVJ ma stejne C sazbu z neznalosti.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".