Nový výtah

Vložil Monika (bez ověření), 20. Srpen 2014 - 13:11 ::

Dobrý den, jsme SVJ pětipatrového panelového domu. Dříve byl čtyřpatrový, ale před 5ti lety se přistavělo 5. patro. Bohužel ale bez výtahu. Prosím, není při nástavbě 5. patra povinnost vybudovat i výtah? Vlastníci z vyšších pater mají zájem o výstavbu výtahu, vlastníci z přízemí pochopitelně ne. Můžete, prosím, poradit, jak postupovat? Předem děkuji. Monika

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Jiří Valecký (bez ověření), 17. Červen 2015 - 21:20

    Dobrý den, chystáme se v našem panelovém době udělat rekonstrukci výtahu. Budeme rádi za recenze špatné i dobré firem, které se tímto zabývají.

    Vložil David Jedlička (bez ověření), 1. Listopad 2016 - 11:52

    U nás v domě máme výtahy KONE, zatím vše bez problému, máme ho asi půl roku. Chválím i jednání s firmou, poradili, zařídili, takže si nemůžeme stěžovat.

    Vložil Lukáš Opletal (bez ověření), 17. Červen 2015 - 21:37

    Dobrý večer za naše družstvo si hodlám říci, že vám mohu doporučit firmu KONE a. s. tato firma nám vyhotovila výtah před rokem a vše proběhlo v naprostém pořádku.

    Vložil Jiří Valecký (bez ověření), 17. Červen 2015 - 21:49

    Dobrý den o této firmě jsem prozatím neslyšel mohu se vás tedy zeptat ještě na pár bližších informací?

    Vložil Lukáš Opletal (bez ověření), 17. Červen 2015 - 21:54

    Ano nejsem si, ale jist zda na vše odpovím.

    Vložil Jiří Valecký (bez ověření), 17. Červen 2015 - 21:58

    Chtěl bych se zeptat na cenu, kolik jste celkově za výtah zaplatili se vším všudy a jak dlouho přestavba trvala. V domě máme i nájemníky staršího věku, kteří se dlouho bez výtahu neobejdou a máme jen jeden nemůžeme tedy opravit nejdříve jeden a pak druhý.

    Vložil Lukáš Opletal (bez ověření), 17. Červen 2015 - 22:16

    Výtah stal celkově 500. 000,00 bez pár stovek. Jak dlouho tak to už vám bohužel neřeknu. Co si ale pamatuji že firma zvládla rekonstrukci dokonce snad o 4 dny dříve. Určitě když zavoláte na infolinku tak Vám se vším poradí a rádi vše vysvětlí tak jako nám.

    Vložil Jiří Valecký (bez ověření), 17. Červen 2015 - 22:20

    Děkuji Vám za zodpovězení mích dotazů. Určitě budeme o firmě KONE nyní také uvažovat.

    Vložil Petr Piskač MBA, 21. Srpen 2014 - 13:43

    Moniko, dobrý den,
    je to tak, jak píše kolega P_V: máte řádně zkolaudovanou stavbu – původně bez výtahu. Ani přístavba 5. NP nic nemění na tom, že můžete být i nadále bez výtahu. Jen tak trochu lituji ty, co v tom 5. NP bydlí (kočárky, malé děti, tašky s nákupy, atd.). Ale již s tímto jistě do přístavby šli a tak musí počítat s tím, že se musí obejít bez výtahu.

    <u>Vy teď máte dvě cesty:</u>

    1. zůstanete i nadále bez výtahu
    2. v rámci Společenství se dohodnete na Smlouvě o výstavbě výtahu a v té smlouvě navíc mimo jiné také předem jasně definujete, jak budete výdaje s budoucím provozem výtahu účtovat jednotlivým vlastníkům (po patrech stačí).

    <u>Při výstavbě výtahu máte také dvě možnosti, kde výtah postavit:</u>

    1. máte dostatečně veliké zrcátko schodiště uvnitř všeho domu a výtah se vejde do prostoru schodiště (pak stačí drobné úpravy zábradlí a nástupišť, také Stavební dokumentace bude mnohem jednodušší)
    2. nemáte dostatečně velké zrcátko schodiště a budete muset výtah přistavět zvenčí k budově (např. u hlavního vchodu; nebo ve dvoře domu – záleží na dispozičním řešení vašeho domu).

    <u>Každý nově vybudovaný výtah má své klady i zápory, je dobré o nich předem vědět!</u>

    1. každý výtah zhodnotí dům i samostatné bytové jednotky. Tzn. kdo byt později prodává nebo pronajímá, je jistě atraktivnější než byt ve vedlejším domě bez výtahu
    2. výtah obecně zkvalitní život jako takový (např. koho baví nosit děti po schodech v náručí, tahat těžké nákupy, kola, etc. – v tomto je výtah velkou výhodou)
    3. na druhou stranu, pokud nemáte ve Společenství naspořeno, budete muset vyřešit financování výstavby (úvěr?)
    4. málo také výtahářské firmy říkají a zdůrazňují, že společně s výtahem budete muset vyřešit další finanční náklady s provozem výtahu spojené (náklady na projekt pro Stavební povolení, finance na výstavbu samotného výtahu a v neposlední řadě také výdaje na nutný servis výtahu a opravy – dle platné zákonné legislativy). Měsíční výdaje za služby ke každé BJ tak o něco málo vzrostou (pokud k tomu ještě nenaskočí např. bankovní úvěr na výstavbu – tam nárůst bude vidět mnohem více).

    I s tímto je třeba předem kalkulovat a počítat.

    Proto než budete o čemkoliv hlasovat, je dobré zvážit všechna pro a proti. Navíc jste nenapsala, kolik bytových jednotek připadá na 1 obytné patro. Znám osobně domy, kde jsou třeba jen 2 (!) byty na patře, což by znamenalo „složit“ se na výtah pouze při 10 partajích v domě – tady dvojnásob opravdu platí: „dvakrát promyslete, než 1× podepíšete“..

    Mějte se hezky! S úctou k vám

    Petr Piskač, MBA Autor je Projektovým manažerem fy Výtahy Příbram s.r.o.

    Vložil motla (bez ověření), 20. Srpen 2014 - 17:05

    Když čtu reakce, tak se nestačím divit. Podle toho co píše tazatel, tak tam žádný výtah v domě není. Odpovědi zní na to, že si chce výtah prodloužit o jednu stanici.

    Vložil lake, 20. Srpen 2014 - 17:29

    Moniko: obyvatelé pater, kteří touží po výtahu, mají možnost navrhnout uzavření smlouvy o výstavbě výtahu a změnu prohlášení vlastníka budovy. Řešilo se zde mnohokrát, čtěte štítek „společné části jen některým“ http://www.portalsvj.cz/stitky/….

    lake

    Vložil Ondřej Husák, 20. Srpen 2014 - 14:30

    Nejsem erudovaný odborník, ale přesto si dovolím reagovat jelikož mě tento dotaz velice pobavil. Předpokládám že vlastníci bytů z nejvyššího patra jsou při součtu podílů na společných částech domu v menšině takže mají smůlu. Ale jinak bych jim také vysvětlil že výtah byl v minulých časech výsadou (nesměli v něm jezdit děti, nevozila se břemena aj.) takže ať si své líné zadnice přesunou o jedno patro hezky po schodech (nebo po hromosvodu, dle uvážení).

    Vložil P_V (bez ověření), 20. Srpen 2014 - 15:17

    V minulých časech neexistovaly výtahy vůbec. A ještě před tím se bydlelo v jeskyních. Atd. Tímhle směrem nemá smysl argumentovat, máme 21. století a dům s tolika podlažími bez výtahu je lowend, s pochopitelným vlivem na cenu bytů a postupně i na sociální skladbu obyvatel.

    Vyhláška 268/2009 sb o technických požadavcích na stavby, § 28/2:

    Výtahy se musí zřizovat u novostaveb bytových domů se vstupy do bytů v úrovni pátého a vyššího nadzemního podlaží nebo podkroví v téže úrovni. U změn dokončených staveb bytových domů, kde vstupy do bytů jsou v úrovni pátého nadzemního podlaží nebo podkroví v téže úrovni, se výtahy nemusí zřizovat ani existující výtahy do tohoto podlaží prodlužovat.

    Tož právníku dedukuj, co to pro Vás znamená. 5. patro bude asi šesté nadzemní podlaží, nebo jak to máte číslované. Vyhláška říká, že u novostaveb musí být výtah od 5.NP výš, a u změn staveb nemusí být v případě nástavby 5.NP. Ale co se má stát při změně stavby s nástavbou ještě vyšší než 5.NP, toť otázka.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".