Novela stavebního zákona ze dne 09.10.2009
Zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) byl novelizován zákonem 345/2009 Sb. ze dne 09.10.2009. Uvedená změna nabývá účinnosti 1. ledna 2010 a týká se tedy stavebních řízení zahajovaných po tomto datu.
§ 110 stavebního zákona po novele zní:
(1) Žádost o stavební povolení obsahuje kromě obecných náležitostí základní údaje o požadovaném záměru a identifikační údaje o pozemcích a stavbách.
(2) K žádosti stavebník připojí
a) doklady prokazující jeho vlastnické právo nebo právo založené smlouvou provést stavbu nebo opatření anebo právo odpovídající věcnému břemenu k pozemku nebo stavbě, pokud stavební úřad nemůže existenci takového práva ověřit v katastru nemovitostí; je-li stavebníkem společenství vlastníků jednotek, připojí také smlouvu o výstavbě nebo rozhodnutí shromáždění vlastníků jednotek přijaté podle zvláštního právního předpisu,
b) projektovou dokumentaci,
c) plán kontrolních prohlídek stavby,
d) závazná stanoviska, popřípadě stanoviska nebo jiné doklady vyžadované zvláštními právními předpisy, pokud je stavebník obstaral předem.
[Zákon 345/2009 Sb., Sbírka zákonů ročník 2009, částka 109, ze dne 09.10.2009]
lake
Škoda, že něco podobného se nezměnilo v zákoně 20/1987 o státní památkové péči. Zejména z důvodu nehistorických budov, které bohužel jsou v památkové zóně. Příklad problému. Chceme v rámci programu Zelená úsporám vyměnit okna u bytových jednotek, ale vlastník nebytovek – prodejny, chce se rovněž přikrmit a chtěl by řešit i nebytovky (výkladní skříně, dveře apod.). Bohužel dotace je pouze ve stanovené výši za podlahové plochy bytů. Vzhledem k nutnosti jednání na odboru památkové péče musí být dán souhlas všech vlastníků k rekonstrukci bytových oken a pokud bude schválena pouze rekonstrukce bytových oken, tak vlastník nebytovek nedá souhlas ani plnou moc a jsme nahraní i přesto, že na shromáždění bylo víc jak 75-ti % všech vlastníků odsouhlasena rekonstrukce oken bez změny vzhledu a členění, která se nemusí ohlašovat ani oznamovat stavebnímu úřadu. Tedy budovy v památkových zónách nemají vyřešený problém a jsou v nevýhodě proti domům mimo památkovou zónu. Škoda. Nebo má někdo nějaké podobné zkušenosti??? Nebo by dovedl poradit??? Díky a pěkný den. Gustav
Poslední komentáře