nevíme si rady - vytápění
Jsme obyvateli jednoho družstevního bytu, který nemáme v osobním vlastnictví. Měsíčně v rámci inkasa platíme různé zálohy, včetně zálohy na vytápění bytu. V jedné místnosti našeho bytu (2. největší) máme po celou dobu vyplé topení a když jsme o víkendech mimo byt (a to docela často), topení vypneme nebo stáhneme. Náš byt je vytápěn z kotelny, která vytápí celé sídliště, a která nepatří družstvu, pod které náš byt spadá, ale majitelem je město, které je dodavatelem GJ a které účtuje celkové množství GJ za všechna odběrná místa dohromady tomuto družstvu. Jak tomu bývá každoročně, každý vchod (tvořího čtyři 3 PB a čtyři 2PB) dostane vyúčtování, „ale to tak“, že i my, kteří regulujeme teplotu v bytě regulátorem, budeme platit stejně jako stejně velký byt nad námi, ktery topí třeba více a má otevřená okna. Máme nárok na adekvátní přeplatek/doplatek z těchto záloh, který se odráží od naší skutečné spotřeby, přesto, že ani jeden z bytů v našem vchodě nemá měřič? Máme právo si tento měřič nechat odborně nainstalovat a dostat vyučtování za to, co jsme opravdu protopili nebo by museli mit měřiče všechny byty v našem vchodě, aby to bylo průkazné? Družstvo nemá zájem na podružném měření jako je to třeba v našem případě u vodoměrů??
Kdyz nejsou merice, rozpocitavaji se naklady dle zapocitatelne podlahove plochy bytu (vyhl. 372/2001). Aby se mohlo rozpocitavat dle mericu, musi byt tyto umisteny v kazde bytove jednotce. Merice nejsou povinne, jejich montaz musi schvalit vlastnici, tedy rozhoduje druzstvo bud jako jediny vlastnik nebo spolu s ostatnimi vlastniky. ivo6
Musel byste si sehnat dostatek hlasů na členskou schůzi a tam to nechat odhlasovat. Členská schůze je nejvyšší orgán družstva a může instalaci měřidel hlasováním představenstvu nařídit. Jinak máte smůlu, měřiče pouze ve vašem bytě nestačí. Musí být všude nebo nikde.
Co jsem členem družstva (2 roky), tak jsem ani jednou na žádnou členskou schůzi nebyla pozvána, je to možné? Stačily by hlasy z našeho vchodu, kde je osm bytů, nebo by to musela být nadpoloviční většína našeho síliště (to může být i 160 bytů!)?
To je opravdu divné, že by nebyla za 2 roky žádná členská schůze.
Pozvánka se nejen rozesílá všem členům, ale bývá i na nástěnce.
Požádejte o zápis z posledních schůzí, tak uvidíte, jestli nějaká
schůze byla.
Musíte si také nastudovat část Obchodního zákoníku – část Družstvo.
Tam je všechno – kolik je potřeba členů ke svolání schůze pokud ji
nesvolá představenstvo, jak často musí být minimálně, atd… Taky
nezapomeňte na stanovy – tam můžou být lhůty např. na svolávání
členské schůze kratší (nikoliv ale delší) než v zákoně.
Ahoj, tak já jsem myslela, že měřiče jsou povinné. Naše SVJ dalo nainstalovat jak termo ventily tak měřiče a výbor povídal, že to je ze zákona. Tak jak to teda je? Šárka
Situace není tak jednoduchá. Za určitých podmínek nejsou ani termoregulační ventily povinné. Pokud by chtěl někdo hledat podrobnosti, doporučuji prohlédnout si odbornou diskusi na www.tzb-info.cz , v hlavních tématech zvolit „Diskuse a poradna“ a zadat do hledání „termoregulační ventily“ . Kromě techniky je tam i spousta legislativy. Ale abych byl konkrétní: narážím na zákon 406/2000Sb. §6a odst.(11) písmeno c). Zde je uveden odkaz na limity z vyhlášky 152/2001Sb., která ovšem byla zrušena a nahrazena vyhláškou 194/2007Sb. Z toho všeho vyplývá nutnost poměrně odborné argumentace v oboru vytápění, pro laickou většinu je nejjednodušší nainstalovat termoregulační ventily a považovat to za skoropovinné.
Poslední komentáře