neumožnění rekonstrukce stoupacího vedení.
Dobrý den, prosím o radu, jak postupovat v případě, že vlastník odmítne ve svém bytě rekonstrukci stoupacího vedení tím, že neumožní přístup pracovníkům provádějící výměnu vedení. O rekonstrukci řádně, v souladu se stanovami rozhodlo shromáždění. Děkuji Jikom.
Pokud to nezbytně nevyžadují úpravy, provoz a opravy ostatních jednotek, popřípadě domu jako celku, není vlastník jednotky povinen umožnit na přístup do jednotky.
Variant je asi víc, já jsem viděla jednu, kdy byl takovýto byt novým stoupacím vedením „obejit“ a nenapojen – vše bylo předem zdokumentováno a nahlášeno stavebnímu úřadu… a když dotyční, kteří odmítli umožnit přístup, zjistili, že jim neteče a nepoteče voda, začali najednou říkat, že to tak nemysleli…
Byt jistě můžete stoupačkami obejít, ale původní přípojka musí zůstat v provozu. Byt nelze odpojovat od přípojek, není-li zajištěna náhrada.
Paní Anonyma,
jaksi Vám ušlo, že vlastník bytu se sám z vlastní vůle odmítl PŘIPOJIT. A to tím, že odmítl splnit svou zákonnou povinnost umožnit přístup do jednotky k připojení jeho bytu ke společnému rozvodu. Občanský zákoník moudře stanoví, že stěžovat si nemůže ten, kdo stav sám způsobil.
lake
Zákonnou povinnost má pouze pokud je to nezbytné. Otázkou je, co je nezbytné? Zákon se dá vykládat různě. Pokud jsou stoupačky v havarijní stavu, považuji to za nezbytné, pokud ne, tak to nezbytné není.
„zákonnou povinnost umožnit přístup do jednotky k připojení jeho bytu ke společnému rozvodu.“
Který zákon nařizuje pouštět zedníky do nově zrekonstruovaného a zařízeného bytu? Přípojky se staví spolu s domem, dříve, než je dům obýván.
Anonyma napsala: "Který zákon nařizuje pouštět zedníky do nově zrekonstruovaného a zařízeného bytu?"
Stanoví to Zákon o vlastnictví bytů, § 13 odst. 4. Zda byt byl rekonstruován či nikoliv je bezvýznamné. Rovněž zařízení bytu nemá na věc pražádný vliv. O zednících se zde sice nehovořilo, ale shodně to platí pro instalatéry či jiné řemeslníky - opraváře společných částí.
lake
Poslední komentáře