neplatič
V našem domě máme neplatiče. Nadělali si příliš mnoho dluhů. Zjistili jsme, že na katastru mají již zapsánu exekuci, zástavní právo i rozhodnutí o úpadku. Je nám jasné, že po prodeji bytu budou uspokojovat nejdříve banky a my budeme nejspíše ti, na které „nezbyde“. Rádi bychom zjistili, jak zamezit dalšímu narůstání dluhu. Dá se nějak docílit toho, aby se jim mohla zastavit teplá voda, případně topení? Předem děkuji za rady Bessy.
I když pozdě, ale přeci jen podejte žalobu. Promlčení dluhů je ale dle zák. 40/1964 Sb., 2 roky poté kdy se věřitel o dluhu dověděl. Jak jste dělali vyúčtování, informovali jste ostatní o dluzích na výročním shromáždění ? Výbor má jistou zodpovědnost za vymáhání, bývá to ve stanovách.
Bessy,
Za prvé: už se zde řešilo, přečtěte si FAQ.
Za druhé: přestaňte mudrovat o nesmyslech (zavřít neplatiči vodu a topení) a začněte konečně něco dělat.
Podle § 16 odst. 1 ZoVB "pohledávky vlastníků jednotek vzniklé z neplnění povinností uvedených v § 13 odst. 2 a § 15 odst. 1 se při rozvrhovém jednání uspokojí z podstaty podle § 337 odst. 1 občanského soudního řádu po uspokojení pohledávek daní a poplatků, před ostatními pohledávkami."
To znamená, že dluhy vzniklé neplacením záloh v SVJ mají přednost před pohledávkami bank a ostatních věřitelů. Kontaktujte právníka, poradí vám potřebný postup v souladu s § 15 odst. 3 ZoVB (zástavní právo k jednotce).
lake
Díky moc za radu. V prvním dotaze jsem nepodala všechny informace. Je podána žaloba i návrh na exekuci. Jen nevíme, za jakých podmínek se můžeme dostat do bytu a zavřít jim vodu a topení, aniž by nás zažalovali za vniknutí do soukromého bytu.Jaké kroky podniknout, abychom byli kryti. Navrhovali jsme jim to, ale dobrovolně to odmítli uzavřít. Bessy
Poslední komentáře