Neochota cokoliv řešit
Dobrý den. Prosím o radu.Jsme malé SVJ,10 bytů.Problém je v tom že náš bytový dům je v zanedbaném stavu a nikdo s tým nechce nic dělat.Předseda výboru se nám vyhýbá a když nás potká začne telefonovat.Byt jsem koupila v roce 2006 a zatím jsem neviděla jediné vyučtování,takže nevím kolik je peněz ve fondu oprav,nebo na co se použili.Střecha nám zatíká,základy jsou vlhké,takže v přízemí je plíseň v bytech,nemáme vyvložkované komíny a zásadně se nedělají žádne revize,ani plynu.Bohužel z 10 majitelů bytů sme jen 3 kterým se situace nezamlouvá.Ostatní nejsou ochotni nic řešit,aby je to nestálo nějaké peníze.Kdysi to byli podnikové byty a zvykli si bydlet za 190kč za měsíc s tým že opravy prováděl a platil majitel nemovitosti.Tak by mně zajímalo,jestli je někdo zodpovědný za škody způsobené neprovedením nutných oprav a jak máme situaci řešit aby se něco začalo spravovat. Emíkk313
Odpovědnost za nicnedělání nese výbor (§ 415 a 420/1 ObčZ, dále např. literatura Dvořák aj.).
Pokud máte 25% můžete svolat shromáždění a navrhnout řešení.
Až sem je to právně jasné (tedy většině, jsou i jednotlivci s jiným názorem :-))).
Problém bude, až na shromáždění neuspějete s návrhem na opravy, protože tzv. „vlastníci“ nebudou chtít nic financovat. Asi netuší, že vlastnictví i zavazuje (LZPS).
Potom můžete pouze přesvědčovat, přesvědčovat, přesvědčovat. Nebo se odstěhovat. Jiné možnosti jsou ještě neschůdnější (zásah stavebního úřadu, žaloba přehlasovaného vlastníka).
Hezký den!
Pavel
Vážený anonymousi, chce to se namáhat a také si vyhledat a přečíst zákon a stanovy.
Např. zákon § 11 (1) Společenství musí alespoň jednou ročně konat shromáždění. Shromáždění se sejde z podnětu výboru nebo pověřeného vlastníka nebo vlastníků jednotek, kteří mají alespoň jednu čtvrtinu hlasů.
Stanovy čl. VII – Shromáždění (4) Shromáždění se schází nejméně jednou za rok. Svolává je výbor nebo pověřený vlastník.
(5) Shromáždění musí být svoláno též, požádá-li o to s uvedením návrhu pořadu jednání nejméně takový počet členů společenství, kteří mají alespoň jednu čtvrtinu všech hlasů, a to do 30 dnů od doručení této žádosti.
(6) Nesplní-li svolavatel uvedený v odstavci 4 povinnost svolat shromáždění podle odstavce 4 nebo 5, jsou oprávněni shromáždění svolat členové společenství, jejichž počet hlasů činí alespoň jednu čtvrtinu všech hlasů.
Pokud se nedělají revize, pošlete na SVJ kontrolu, sice vás to bude něco stát na pokutách, ale donutí to výbor dát věci do pořádku.
Doporučuji prokazatelně upozornít výbor, že neprovádí např. povinné revize. Pokud výbor bude přesto nečinný a příslušný orgán udělí SVJ sankci, může SVJ žalovat toho, kdo způsobil protiprávní stav a přivodil tak SVJ škodu.
Soud by měl s ohledem na § 415 a § 420/1 ObčZ rozhodnout ve prospěch SVJ a odsoudit někoho z výboru k náhradě škody.
Hezký den!
Pavel
Poslední komentáře