Nedoplatek za vodu
Dobrý den, právě jsem se dozvěděla, že mám zaplatit nedoplatek za vodu za celý dům, protože je můj byt jako jediný bez vodoměru. Já vím, že to není pravda a bytů bez vodoměru je víc. Jak mám nyní postupovat? Nechci zaplatit nedoplatek vyšší než 20000,–. Mají vůbec právo po mě tyto peníze chtít? Děkuji za reakci. Vodičková
Nechápu, jak v domě můžou některé byty mít vodoměry a jiné jsou bez vodoměrů. Jak se to přihodilo, že nemáte vodoměr. To má totiž taky přímou souvislost se stanovením spotřeby vody.
Jedná se o starý dům, kde vodoměry nebyly a voda se platila paušálem. Teprve po rekonstrukci podkroví si lidé začali vodoměry pořizovat. Nyní už je má většina vlastníků. To že nedoplatek zaplatí ti, co vodoměr nemají se prý odsouhlasilo kdysi na nějakém schromáždění. Chápu, že je moje chyba že vodoměr nemám a že následky si asi ponesu. Jde mi o to, jak lze zjistit kdo všechno je na tom jako já, protože tvrzení že jsem poslední v domě je lež. Sama vím o minimálně jednom bytě také bez vodoměru. Takže bych byla ráda, kdyby se nedoplatek alespoň spravedlivě rozdělil.
Paní Vodičková,
poměrně spolehlivý způsob je zneplatnit tento způsob vyúčtování nákladů je následující:
(a) Požádejte o seznam všech vodoměrů v domě včetně výrobních čísel.
(b) Až jej dostanete, ke každému z vodoměrů požadujte, aby Vám rozúčtovatel (SVJ) doložil, že všechny vodoměry jsou shodného principu a provedení a mají shodnou třídu přesnosti. Dále požadujte doložit, že každý z vodoměrů uvedený v seznamu má platné metrologické ověření, že byl namontován oprávněnou osobou, že je montován ve schválené poloze, že před vodoměrem je předepsaný uklidňovací úsek rovného potrubí.
Nedostanete-li kopie všech metrologických ověření, odmítněte hradit doplatek a oznamte, že se tedy budete muset obrátit se stížností na Český metrologický institut a na Obchodní inspekci. Seznam výrobních čísel vodoměrů pochopitelně bude přílohou Vašich stížností.
Zmiňte se o tom, že za používání neověřených (nebo neodborně namontovaných) měřidel při prodeji zboží - to jest i při rozúčtování nákladů na vodu - se rozúčtovateli uděluje pokuta do 1 milionu Kč. Vyjádřete svou lítost nad tím, že takto skutečně budete muset postupovat, budou-li trvat na nedoložené platbě.
lake
„…spolehlivý způsob je zneplatnit tento způsob vyúčtování…“
- tento postup je možný, ovšem spolehlivost nespočívá uvedeném způsobu ale v tom zda se najde pochybení – tj. že nebyl způsob usnesen či do puntíku dodržen nebo že mohou být některá měřidla již neověřená (což míním, že vzhledem k sankcím je jen malá šance)
„…Seznam výrobních čísel vodoměrů pochopitelně bude přílohou Vašich stížností…“
- rozúčtovatelé odmítnou seznam předat s poukazem na „ochranu osobních údajů“ odmítnou splnit… (že jde obstrukci je jasné, ovšem je dobré to vědět)
„…Nedostanete-li kopie … oznamte, že … na Český metrologický institut a na Obchodní inspekci…“
- ČMI musíte dodat ten seznam. K ČMI můžete reklamovat pokud není prokázána oprávněná osoba k montáži nebo pokud máte ten seznam. Těžko ale reklamovat jen to, že ten seznam sériových čísel nebyl součástí vyúčtování konečného spotřebitele.
- případné šetření provádí místní pobočka ČMI která má problémy i jen se čtením příkazů svých šéfů v Brně… a jako úřad mající provádět správní řízení se zrovna moc nechová
- ČOI jak jsem již mnohokrát uvedl kontroluje v tomto ohledu (toto téma) pouze §19/3 zák.634/1992 a nic jiného.
„…používání neověřených (nebo neodborně namontovaných) měřidel při prodeji zboží…“
- to sice není sporu, ovšem uvádět tento argument v situaci než máte ty seznamy k dispozici je poněkud „nechytré“, protože pak je bezpochyby nedostanete, že.
- návrh o kontrole sériových čísel a platnosti ověření sice je možný, ale pravděpodobně nepovede k tomu aby se o náklad 20.000 tazatelka podělila s jí známým minimálně jedním vlastníkem OM který je ve stejné situaci
- a bylo by také dobré uvést zda vůbec musí SVJ vodoměr namontovat. Co když odmítne vodoměr namontovat a odmítne i akceptovat vodoměr nainstalovaný vlastníkem – prostě proto že se pak náklad 20.000 rozpočte (podle buď existujících nebo jen tušených) i na ostatní spoluvlastníky – > to se jim SAKRA líbit nebude. Nyní tam zřejmě mají spotřebu ve shodě se svým vodoměrem a dodavatelskou cenou vody. Pak tomu tak být přestane.
Neználek
„…právě jsem se dozvěděla, že mám zaplatit nedoplatek za vodu za celý dům…“
- velmi zajímavý postup. Ano i takový jsem našel v dokumentech např. některých měst a obcí o jejich způsobu rozúčtování nájemníkům
- z částky odhaduji, že jde o ztrátu přes 250m3
- předpokládám, že jste vlastnicí v SVJ: nechte si tedy předložit usnesení které uvádí, že rozdíl mezi součtem stanovených měřidel a fakturačním vodoměrem platí ty BJ, které nemají instalován vodoměr. Záleží tedy na tom co v uvedeném dokumentu zjistíte a zda byl tento postup platně usnesen.
- pokud jej rozúčtovatel nepředloží, bude nutné hledat chybu v tom kdo instalovat měřidlo měl a neučinil tak. Pokud v něm neshledáte chybu, nechte si předložit seznam spotřeb všech odběrných míst (OM) ze které se Vaše ztráta počítá. Pokud najdete spotřeby výrazně nepřiměřené Vámi odhadnutému počtu osob podílejících se na spotřebě OM můžete se pokusit dovolat této nepřiměřenosti vzhledem k „tabulkovým spotřebám“ které jsou značně vysoké (>40m3/osoba).
Neználek
Děkuji za reakci, na tomto postupu se prý společenstvo usneslo před nějakým časem a tak to ve stanovách zřejmě bude. Osazení vodoměru je na každém vlastníkovi. Nicméně už když jsem si byt kupovala a o tuto věc se zajímala, řekl mi správce, že to postrádá význam, protože dost bytů vlastní nějaká firma a ta odmítá byty vodoměry vybavit. Takže je to moje chyba, že jsem si vodoměr doteď do bytu nedala, nicméně bych byla ráda, kdyby se nedoplatek rozdělil mezi všechny BJ spravedlivě a nevím jak toho dosáhnout. Kde a jak zjistit jak to s vodoměry ve skutečnosti je. A také by mě zajímalo jestli by neměl být nedoplatek rozdělen spíš na počet osob než na byty…
paní Alumino, buď tedy usnesení schůze (první příspěvek) nebo stanovy (předešlý příspěvek). Vypadá to, že stanovy nemáte. Nechte si usnesení předložit. Jak vypadá vaše vyúčtování ? Na předložení věrohodného vyúčtování služeb jsou zde judikáty (zkuste si je najít). Ke každému vyúčtování je lhůta k reklamaci. Kde bere vodu uklízečka ? Tam může brát vodu i někdo jiný. Prokazatelně nejsou v domě podezřele nízké odběry ?
Kdo má a kdo nemá vodoměry zjistíte z podkladů pro vyúčtování. Ty Vám musí být poskytnuty alespoň k nahlédnutí. U bytů s vodoměry tam musí být uveden jejich náměr a obráceně.
Pak byste měli mít, podle stanov odsouhlasená, pravidla pro rozúčtování spotřeby vody.
Bez shora uvedených dokumentů plave vyúčtování ve Vašem domě doslova na vodě a můžete se úspěšně bránit.
v domě, kde jsou měřidla jen v některých bytech. Už jen to, že i ta měřidla nejsou fakturační ale pouze poměrová a výrobci přiznávají možnou chybu až 25%. Já bych si nechal předložit usnesení, kde byl způsob pořízení měřidel vlastníky schválen a pokud tam není stanovena třída přesnosti, typ a poloha měřidla, způsob plombování vč. ověření a pod. napsal bych výboru, že toto usnesení považuji za vadné a do doby vyřešení zaplatím jen přiměřenou zálohu.
Takhle to dopadá když se lidé nejsou schopni dohodnout, každý má jiné měřidlo, někdo vůbec… Myslím že by neměl být problém celé vyúčtování zpochybnit. Jak bylo uvedeno, vodoměr musí být atestovaný, musí ho instalovat osoba k tomu způsobilá (metrologickým ústavem)a ještě k tomu vodoměry mají omezenou životnost (tuším že relevantní měření se uvádí do 5 let od instalce v případě nového výrobku, v případě repasovaného tuším že 2 roky). Mimochodem neošetřuje toto zákon (způsob rozúčtování)? Mě to totiž přijde jako velice nesolidní jednání…
Poslední komentáře